• Blog / Plakaty na ścianę. Małe dzieła sztuki w ...
Porady

Plakaty na ścianę. Małe dzieła sztuki w Twoim domu

Masz wrażenie, że w Twoim wnętrzu czegoś brakuje? Być może problemem są gołe ściany, które odstraszają chłodem albo przytłaczają niezagospodarowaną przestrzenią? Jeśli tak, mam dla Ciebie krótki poradnik i całe mnóstwo inspiracji, jak wprowadzić do pomieszczenia więcej klimatu dzięki plakatom na ścianę.

Plakaty na ścianę. Małe dzieła sztuki w Twoim domu

Plakaty na ścianę – jakie opcje możesz wybrać

Producentów dekoracji na ścianę przybywa, a ilość oferowanych przez nich rozwiązań jest na tyle spora, że może Cię przytłoczyć. Dlatego na początek krótko opiszę ich rodzaje i zastosowanie.

Pierwszy podział to plakaty z ramą i bez ramy:

  • Plakaty w ramie – najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Najczęściej ramy dostępne są w kolorze naturalnego lub ciemnego drewna, w bieli oraz w czerni. Umożliwia to dobór obramowań doskonale korespondujących z otoczeniem.
  • Plakaty bez ramy – idealne do pokoju nastolatka albo wnętrza utrzymanego w swobodnym stylu. Minusem jest brak dodatkowego zabezpieczenia, przez co taki plakat może być narażony na uszkodzenia.
  • Plakaty z ramą wewnątrz – w tym przypadku płótno naciągane jest na drewnianą ramę, przez co zadrukowane są również boki dekoracji. Powstaje w ten sposób bardzo ciekawy efekt trójwymiarowy. Dekoracja zyskuje wzmocnienie i jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za widocznymi ramami.

Plakaty na ścianę mogą być drukowane na różnych rodzajach materiału. Biorąc pod uwagę najbardziej ogólny podział, możemy wyróżnić dwa najbardziej popularne:

  • Plakat drukowany na papierze – oczywiście na grubszym papierze niż kartki A4, które masz w drukarce. Niektóre są uszlachetniane tak, by kolory prezentowały się na nich lepiej, a dekorację wyróżniała jeszcze większa trwałość.
  • Plakat drukowany na płótnie – to rozwiązanie przeznaczone nie tylko dla miłośników klasycznych wnętrz. Przeciwnie, plakaty na płótnie zyskują na estetyce, ponieważ wyróżnia je przepiękna struktura. Najczęściej są to obrazy drukowane na materiale zwanym canvas – jest to imitacja tradycyjnego płótna, które kojarzysz z muzeów. To bardziej nowoczesna i trwała wersja płótna, dostosowana do użytku w domu, gdzie na dekorację działają takie czynniki, jak promienie słoneczne czy wilgoć.

Wybierając producenta plakatów do Twojego mieszkania, zwróć uwagę na jakość. To istotne, ponieważ pozwoli Ci uniknąć blaknących czy żółknących kolorów, a dekoracja będzie cieszyła Twoje oko przez lata. 

Zwracaj więc uwagę zarówno na rodzaj materiału, na który nakładany jest nadruk, jak i na tusze wykorzystywane podczas druku. Wiele firm sięga po tusze solwentowe ekologiczne, które są bezzapachowe i pozbawione jakichkolwiek szkodliwych substancji. Wybieraj je dla plakatów, które zawisną na ścianie pokoju dziecięcego albo Twojej sypialni.

Wybór rozmiaru plakatu – najlepsze praktyki

Innym wyzwaniem, na jakie się natkniesz podczas wyboru plakatów na ścianę, będzie wybór odpowiedniego wymiaru ściennych dekoracji. Na stronach producentów nie znajdziesz rozmiarów, które zapewne masz w głowie, kiedy myślisz o formatach obrazów, czyli A4 bądź A3. Dlaczego? Ponieważ standardowe rozmiary ram nie są z nimi kompatybilne. W zamian zobaczysz wymiary w centymetrach i pewnie dopiero, kiedy weźmiesz do ręki metr, będziesz w stanie poznać ich rzeczywiste proporcje. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli postanowisz kupić plakat i ramę osobno.

Jaki zatem dobrać rozmiar plakatu na ścianę tak, by pięknie ją udekorował, ale nie przytłaczał lub nie ginął wśród innych elementów wyposażenia? Przede wszystkim zmierz powierzchnię ściany, na której dekoracja ma się znaleźć, żeby wiedzieć dokładnie, w jakich wymiarach możesz się poruszać. Pamiętaj: nie chodzi o wielkość ściany, ale o ten obszar, który nie jest zakryty meblami, roślinami czy innymi dekoracjami. Tylko w ten sposób będziesz w stanie odpowiednio zaplanować rozmieszczenie i wymiary plakatów tak, by stanowiły centralną ozdobę wybranego miejsca.

Dla ułatwienia, przenieś wymiary ściany na kartkę papieru i zaaranżuj na niej swoje dekoracje. Wysokość, na jakiej zawiśnie plakat, dobierz tak, by jego centralna część znajdowała się mniej więcej na poziomie wzroku osoby stojącej naprzeciwko. Weź pod uwagę ewentualne meble, znajdujące się pod dekoracją – kanapę czy komodę. Plakat nie powinien być zbyt blisko nich ani też nie powinien przylegać do ściany prostopadłej czy sufitu. Rysując rzut ściany i sprawdzając formaty plakatów, oferowanych przez producentów, poznasz najlepsze wymiary dla swoich dekoracji.

Dla ciekawszego efektu, zamiast jednego plakatu, możesz powiesić obok siebie dwa albo trzy, nawiązujące do siebie motywem. Możesz też stworzyć mini galerię, która doda pomieszczeniu uroku. Zdecyduj się jednak na taki zabieg tylko pod warunkiem, że masz wystarczająco dużą przestrzeń do zagospodarowania. 

Idealny plakat na ścianę, czyli wybór motywu

Przed nami najciekawsze, czyli wybór motywu plakatu 🙂 Czym kierować się w tym przypadku? Na pewno stylem i kolorystyką, panującą w pomieszczeniu. Idealnie, jeśli obraz będzie z nimi korespondował. Jeśli chodzi o barwy, możesz zdecydować się na jeden z dwóch wariantów – dobrać kolory nawiązujące do wnętrza albo skontrastować dekorację z dominującymi w pomieszczeniu barwami.

Nie mniej istotne są Twoje zainteresowania lub preferencje domowników, którzy z plakatem obcować będą na co dzień. Do wyboru masz bardzo szeroką gamę możliwości: zwierzęta, widoki i krajobrazy, kwiaty, jedzenie, napoje, instrumenty muzyczne, znane postacie, cytaty motywacyjne, a także najbardziej uniwersalne abstrakcje. Potrzebujesz inspiracji? Zobacz motywy, które dla Ciebie przygotowałam.

Abstrakcje

Abstrakcyjne wzory to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie możesz zdecydować się na żaden inny motyw. Świetnie odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach, również tych minimalistycznych, gdzie będą wyróżniać się na tle uporządkowanej przestrzeni. Zdradzą też Twoją czujność na detal i wrażliwość na intrygujące kształty i symbole, bo wiele z nich rzeczywiście przypomina małe, domowe dzieła sztuki. Zobacz tylko, co w swojej ofercie ma marka Muural, która drukuje plakaty właśnie na płótnie, a do tego – w dowolnym formacie:

plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady

UWAGA! Marka Muural oferuje wyjątkowy rabat dla czytelników mojego bloga! 10% zniżki na hasło FANAJŁO. Wejdź na stronę MUURAL.PL, żeby skorzystać z oferty.

Jeśli lubisz kolor i stylowe wnętrza, być może zachwycą Cię poniższe abstrakcje, nawiązujące do motywu marmuru. Marmur to bardzo modny dodatek do wnętrz – jeśli nie możesz sobie pozwolić marmurowy blat albo ścianę, sięgnij po tę interesującą imitację w postaci obrazu:

plakaty na ścianę inspiracje porady

plakaty na ścianę inspiracje porady

Możesz postawić też na wersję bardziej stonowaną kolorystycznie, która będzie przepięknie wyglądać wśród szarości, bieli i brązów:

plakaty na ścianę inspiracje porady

Wspaniałe kompozycje tworzą także kształty i figury geometryczne. Wprowadzają artystyczną atmosferę, wziętą niemal żywcem z galerii sztuki. Często dostępne są w kilku odsłonach, dzięki czemu możesz powiesić na ścianie dzieła, przypominające prawdziwą artystyczną galerię.

plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady

Postacie

Jednym z moich ulubionych motywów są postacie i nie będę ukrywać – szczególnie te utrzymane w abstrakcyjnej odsłonie. Na ścianach pięknie prezentują się sylwetki kobiece, które same w sobie wprowadzają bardzo ciekawą atmosferę i eleganckie wykończenie.

plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady

Jeśli jednak chcesz, by energia kobieca i męska równoważyły się w pomieszczeniu, które urządzasz, sięgnij po motyw z przedstawicielami obu płci. Na przykład, po ten delikatnie naszkicowany rysunek pocałunku, który zachwyca swoją prostotą. Zresztą, te proste motywy są zazwyczaj najbardziej uniwersalne, ponadczasowe i eleganckie.

plakaty na ścianę inspiracje porady

Widoki i krajobrazy

Wolisz krajobrazy? To dobry wybór, bo plakaty z tym motywem, oprócz budowania klimatycznych wnętrz, mają jeszcze jedną ważną zaletę: pomagają optycznie powiększyć pomieszczenie. Wszystko dzięki wrażeniu przestrzeni, jaką tworzą widoki zalesionych wierzchołków gór albo drewniana ścieżka pomostu, prowadzącego do piaszczystej plaży i spokojnego morza.

plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady

Plakaty z motywem krajobrazu będą idealnym wyborem dla podróżników, którzy lubią otaczać się zapierającymi dech w piersi widokami. To także doskonałe rozwiązanie dla marzycieli, spędzających godziny z głową w chmurach 🙂

plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady

Krajobrazy nie muszą być przy tym dosłowne. Znajdziesz je także w wersji abstrakcyjnej, która doda wnętrzu klimatu i będzie pobudzać wyobraźnię domowników. Takie motywy proponuje wspomniana wyżej marka Muural. Zobaczcie, jak wspaniałe robią wrażenie:

plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady

Chcesz, by plakaty na płótnie od Muural zdobiły Twoje ściany? Pamiętaj o rabacie! Wejdź na stronę MUURAL.PL i otrzymaj 10% zniżki z hasłem FANAJŁO.

Zwierzęta

Miłośnikom natury i naszych mniejszych braci polecam motywy ze zwierzętami. Wolisz pełne klimatu zdjęcia jakby uchwycone podczas niedzielnego spaceru czy plakaty przypominające baśniowe obrazy? Na poniższych przykładach przekonasz się, że motyw zwierzęcy może być wspaniałym dodatkiem również do wyrafinowanych wnętrz.

plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady

Zwierzęta to także naturalny wybór dla dziecięcego pokoju. Zabawne, bajkowe postacie będą czuwały nad pociechą i rozbudzały jej wyobraźnię podczas zabaw oraz ukoją do snu po pełnym wrażeń dniu.

plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady

Kwiaty i rośliny

Skoro jesteśmy przy naturze, nie mogło zabraknąć kilku propozycji z motywem kwiatów. Oczywiście w nowoczesnej odsłonie. Podobnie jak domowe rośliny, plakaty z roślinami wprowadzają do pomieszczenia dużo ciepła i budują prawdziwie domową atmosferę. Sprawdzą się we wnętrzu każdego rodzaju: od glamour i modern classic, przez ascetyczny i wymagający ocieplenia styl nowoczesny, po styl boho, ekologiczny i skandynawski. Wystarczy, że dobierzesz rośliny odpowiednio do stylu. Na przykład, te baśniowe piwonie i róże idealnie odnajdą się w każdym kobiecym salonie czy sypialni:

plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady

Z kolei wysuszone trzciny i trawy będą pięknie komponowały się w pomieszczeniach eko albo boho:

plakaty na ścianę inspiracje porady
plakaty na ścianę inspiracje porady

Spersonalizowane plakaty

Plakaty na ścianie mogą wiele o Tobie i pozostałych domownikach powiedzieć. Lubię takie rozwiązania, bo osobiste akcenty to ten element wystroju wnętrz, który cztery ściany zamienia w dom. Mogą też zdradzać zainteresowania, gusta czy sposób bycia domowników.

Za przykład niech posłuży plakat w stylu vintage z panoramą kalifornijskiego wybrzeża i surferką, stojącą między symetrycznymi palmami. Może zdradzać swobodę i luz właściciela lub właścicielki albo ich pasję – do surfingu, plaż, Kalifornii albo lata.

plakaty na ścianę inspiracje porady

Miłośnikom miejskich aglomeracji i kosmopolitycznej atmosfery mogą przypaść do gustu plakaty z mapą miasta. Utrzymane w kolorystyce biało-czerwonej, odnajdą się najlepiej w nowoczesnym wnętrzu.

Jeśli masz poczucie humoru i chcesz to pokazać, plakat może być na to świetnym sposobem. Jak poprawnie korzystać z rolki papieru toaletowego? Jak działa deska sedesowa? Być może niektórzy domownicy potrzebują takiej ściągi? 😉

plakaty na ścianę inspiracje porady

Aktywni sportowcy lubią otaczać się przedmiotami i dekoracjami, które kojarzą im się z ich pasją. Taki akcent w mieszkaniu będzie przypominał wszystkim gościom, co lubisz i jaki styl życia preferujesz, a podczas domówek będzie z pewnością dobrym pretekstem do rozmów. Przykład? Plakat vintage inspirowany kolarstwem górskim MTB:

plakaty na ścianę inspiracje porady

Mapa gwiazd z kolei może zdradzać nie tylko zainteresowanie astronomią, ale także budować tajemniczą atmosferę w mieszkaniu, w którym domownicy tworzą swój własny, wewnętrzny wszechświat:

plakaty na ścianę inspiracje porady

Dobrym sposobem na personalizację, a jednocześnie na uniwersalną dekorację do pomieszczenia, są również cytaty, zdania motywacyjne albo pojedyncze słowa. Wystarczy, że wybierzesz ten, który przemawia do Ciebie najbardziej. Jeśli otoczysz go innymi obrazami z abstrakcjami czy motywami kwiatowymi, zapewnisz mu prześliczną i bardzo stylową oprawę.

plakaty na ścianę inspiracje porady

Pamiętaj! Tylko czytelnicy mojego bloga mogą liczyć na wyjątkowy rabat od marki Muural! Wejdź na stronę MUURAL.PL, dokonaj zakupu i wprowadź hasło FANAJŁO, by otrzymać 10% zniżki!

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra