• Blog / Schody w domu jednorodzinnym. Część 2: Typy ...
Porady

Schody w domu jednorodzinnym. Część 2: Typy schodów

W poprzednim wpisie szeroko opisałam rodzaje schodów, przepisy prawne dotyczące ich wymiarów, a także podzieliłam się kilkoma inspiracjami, dotyczącymi ich urządzania. Teraz zapraszam Cię do poznania typów konstrukcyjnych schodów w domu jednorodzinnym oraz ich krótkiej charakterystyki.

Schody w domu jednorodzinnym. Część 2: Typy schodów

Przeczytaj również: Schody w domu jednorodzinnym. Część 1

Typy schodów w domu jednorodzinnym

Z części pierwszej wiesz już, że schody mogą mieć różne kształty. Mogą być jednobiegowe lub łamane: dwu- lub trójbiegowe. Wachlarzowe, zabiegowe albo kręcone. Przyjrzyjmy się teraz typom schodów ze względu na ich konstrukcję.

Schody policzkowe

Wykonane z drewna stopnie są schowane w tak zwanych policzkach nośnych. Sprawia to, że konstrukcja jest bardzo stabilna i wytrzymała, a co za tym idzie – bezpieczna dla domowników. Przestrzeń pod schodami policzkowymi pozostaje pusta, umożliwiając dodatkowe jej zagospodarowanie oraz nadanie przestrzeni lekkości. To bardzo stylowe rozwiązanie, które możesz dodatkowo zabezpieczyć szybą typu safety glass, sprawiając, że wnętrze powiększy się optycznie.


schody w domu jednorodzinnym typy schodów

Schody dywanowe

Bardzo nowoczesne i uwielbiane szczególnie przez miłośników nowoczesnych oraz loftowych wnętrz. Są równie „lekkie” jak schody policzkowe, a dzięki temu, że nie posiadają „policzków”, stają się dodatkowo ciekawą, designerską ozdobą mieszkania. Dlaczego dywanowe? Przyjrzyj się tej samonośnej konstrukcji, która sprawia wrażenie lewitującego dywanu. Efekt jest wspaniały, ale liczy się też bezpieczeństwo. Ten typ schodów wymaga bardzo solidnego wykonania. Odpowiednie mocowania z żelbetonu czy stali powinny znaleźć się w podkładzie podłogowym oraz w stropie piętra.

schody w domu jednorodzinnym typy schodów
schody w domu jednorodzinnym typy schodów

Schody na beton

Są bardziej masywne, ale jednocześnie bezpieczne i łatwe do zbudowania w każdej przestrzeni. Stąd ich popularność. W przeciwieństwie do schodów policzkowych i dywanowych, są też bardziej ciche, nie dudnią podczas wchodzenia i schodzenia. Dzięki zastosowaniu dwóch materiałów – betonu oraz drewna – dają naprawdę spore możliwości aranżacyjne. Bardzo istotne przy budowie schodów na beton jest dokładne przygotowanie pomiarów tak, by stopnie były jednolite, a przez to wygodne w użytkowaniu i zapewniające
pożądane bezpieczeństwo.

schody w domu jednorodzinnym typy schodów

Schody grzebieniowe

Mały kompromis między schodami na beton a samonośnymi. Schody grzebieniowe łączą zalety obu rozwiązań: solidną konstrukcję wraz z lekkością uzyskaną dzięki wolnej przestrzeni pod stopniami. Policzki mają w nich kształt grzebieni, na których opierają się stopnie. Mocowania znajdują się wewnątrz stopni, a policzki zewnętrzne przytwierdzane są do ściany za pomocą dystansów.

schody w domu jednorodzinnym typy schodów
schody w domu jednorodzinnym typy schodów

Schody wspornikowe

Bardzo lekkie i designerskie schody wspornikowe to marzenie wielu osób. Są nowoczesne, proste i nie zajmują wiele miejsca w domowej przestrzeni. Wrażenie lewitujących stopni działa do tego intrygująco, wprowadzając do wnętrza niezwykle ciekawą dekorację. Taka konstrukcja wymaga jednak znacznie większych nakładów pracy – przede wszystkim odpowiedniego przygotowania ściany albo słupa, jeżeli mamy do czynienia ze schodami kręconymi. Bez tego schody nie będą bezpieczne ani trwałe. Stopnie nie mogą też przekraczać szerokością 120 cm ze względu na mocowanie znajdujące się tylko po jednej stronie.

schody w domu jednorodzinnym typy schodów
schody w domu jednorodzinnym typy schodów
schody w domu jednorodzinnym typy schodów

Schody wspornikowe utrzymuje stalowa lub żelbetonowa konstrukcja zamontowana w ścianie lub słupie. Oznacza to, że prace nad tym typem schodów należy zaplanować już na etapie budowania domu. Jeżeli Twój dom już stoi, a Ty ciągle marzysz o schodach wspornikowych, rozwiązaniem mogą być stopnie z płytami czołowymi, które można zamocować bezpośrednio do ściany. Jednak pamiętaj, by do takich prac zaangażować tylko sprawdzoną ekipę. W przeciwnym razie, Twoje największe marzenie może przerodzić się w najgorszy koszmar.

Schody na konstrukcji metalowej

Charakterystyczne dla przestrzeni użytku publicznego schody na konstrukcji metalowej przyjęły się również w domach. Szczególnie we wnętrzach loftowych, ultranowoczesnych i minimalistycznych. Wszystko dzięki wspomnianej metalowej konstrukcji, która zapewnia stopniom solidne wsparcie. W połączeniu z drewnem lub betonem tworzy bardzo ciekawą kompozycję i wspaniale dopełni każde współczesne wnętrze.

schody w domu jednorodzinnym typy schodów
schody w domu jednorodzinnym typy schodów

Schody łączące różne rozwiązania montażowe

Oczywiście istnieją również typy schodów, łączące powyższe rozwiązania. Przykładem jest popularny duet schodów dywanowych ze wspornikowymi, gdzie lewitujące schody zyskują balustradę, pełniącą nie tylko zabezpieczającą, ale też dekoracyjną funkcję. Spójrz tylko na poniższe inspiracje:

schody w domu jednorodzinnym typy schodów
schody w domu jednorodzinnym typy schodów

Bardzo ciekawym zabiegiem jest także wprowadzenie podestu przed pierwszym stopniem. Wejście na schody staje się w ten sposób bardziej zapraszające, a całość zyskuje jeszcze większą spójność.

Schody w domu jednorodzinnym – projekt i wykonanie

To wszystko, co musisz wiedzieć o schodach (mam nadzieję, że jesteś też po lekturze pierwszej części tego wpisu). O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do prac?

  • Po pierwsze: o projekcie, zawierającym bardzo dokładne wymiary konstrukcji – zarówno tej zewnętrznej, jak i wewnętrznej, jeśli interesują Cię schody wspornikowe.
  • Po drugie: o solidnym wykonaniu. Nie zdawaj się na umiejętności przypadkowych osób. W kwestii schodów fachowa i doświadczona ekipa to podstawa. Od wykonania zależy bowiem zarówno efekt wizualny, jak i bezpieczeństwo domowników.

Jeśli potrzebujesz pomocy z projektem schodów albo zaaranżowaniem całej przestrzeni i doborem odpowiedniego typu schodów do wnętrza, chętnie pomogę. Skontaktuj się ze mną – wspólnie znajdziemy rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Krasickiego 25, Zielona Góra