• Blog / Antresola w mieszkaniu – pomysł na ...
Lifestyle

Antresola w mieszkaniu – pomysł na dodatkową przestrzeń

Oprócz dodatkowych metrów kwadratowych, antresola oferuje ciekawy efekt wizualny we wnętrzu. Nic dziwnego, że cieszy się dużą popularnością. Jeśli rozważasz takie rozwiązanie, mam dla Ciebie garść inspiracji i kilka informacji, o których musisz pamiętać.

Antresola w mieszkaniu – pomysł na dodatkową przestrzeń

Antresola – czy możesz sobie na nią pozwolić?

Nie bez przyczyny antresola w mieszkaniu kojarzona jest przede wszystkim z loftowymi wnętrzami. To właśnie w pofabrycznych przestrzeniach istnieje na tyle miejsca, by takie rozwiązanie zastosować. Pamiętaj: aby antresola była funkcjonalna i ergonomiczna, wysokość od podłogi do sufitu powinna wynosić w niej przynajmniej 2,2 metry. Całe pomieszczenie musi więc być wysokie na 4-4,5 metra.

antresola w mieszkaniu inspiracje sypialnia

Tak wysokie pokoje znajdziemy także w starych kamienicach, które są kolejnym dobrym miejscem do stworzenia półpiętra. Jeśli jednak mieszkasz w bloku, gdzie pomieszczenia mają standardową wysokość 260 cm, antresola będzie kiepskim rozwiązaniem. Korzystanie z niej będzie mało komfortowe, nawet jeżeli chcesz stworzyć z niej sypialnię – w tym przypadku wysokość powinna umożliwić swobodne siedzenie na łóżku.

W blokach antresola bywa dobrym pomysłem pod warunkiem, że budujesz ją w pokoju małego dziecka. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy stawianie półpiętra tylko na kilka lat, zanim pociecha urośnie, ma sens. Innym rozwiązaniem jest stworzenie antresoli jako miejsca do przechowywania. Taki niewielki strych może być ratunkiem dla bardzo małych mieszkań. Możesz rozważyć też mini-antresolę, czyli półpiętro na podeście – stworzysz ciekawą aranżację, a miejsce pod podestem również może okazać się dodatkową szafką na zimowe kurtki czy dziecięce zabawki.

antresola w mieszkaniu inspiracje salon

Inną sytuacją jest własny dom. Jeżeli pomyślisz o antresoli jeszcze na etapie projektu, możesz stworzyć solidne, betonowe półpiętro o wysokiej funkcjonalności. Dobudowanie antresoli w już istniejących pomieszczeniach wymaga użycia lżejszej konstrukcji, która również sprawdzi się doskonale. O ile, oczywiście, zgadzają się wspomniane wcześniej wysokości w pomieszczeniu. Bywa, że właściciele domu tak bardzo marzą o antresoli, że decydują się podnieść piętro. Nakłady pracy są w takiej sytuacji zdecydowanie wyższe, ale można w ten sposób stworzyć tę wymarzoną przestrzeń i ciekawą aranżację wnętrza.

Antresola w mieszkaniu – o czym trzeba pamiętać

Decyzja już prawie podjęta? Oto kilka kwestii, które musisz wziąć pod uwagę, by nic Cię nie zaskoczyło:

  • Sposób wejścia. Do antresoli mogą prowadzić schody albo po prostu drabinka. To drugie rozwiązanie zdecydowanie zajmuje najmniej miejsca, jednak nie będzie bezpieczne dla małych domowników. Schody z kolei zajmują dużo przestrzeni, chyba że poprowadzisz je po ścianie albo zdecydujesz się na efektowne schody kręcone.
antresola w mieszkaniu inspiracje salon
  • Ogrzewanie. To istotne zagadnienie, które warto omówić z architektem wnętrz albo z odpowiednimi fachowcami. Ciepło w pomieszczeniu zawsze unosi się do góry. Oznacza to, że większość ciepła będzie kumulować się na półpiętrze. Rozwiązaniem jest właściwe rozmieszczenie grzejników na dole. Jeżeli antresola ma pełnić funkcję sypialni, rozważ rozwiązania, które pozwolą zachować optymalną temperaturę w nocy: klimatyzację, dodatkową wentylację albo okno znajdujące się przy łóżku.
  • Oświetlenie. Antresola wymaga dodatkowego oświetlenia i w zależności od jej powierzchni oraz przeznaczenia, ilość punktów świetlnych musi być optymalna. Sprawdzi się tu zarówno oświetlenie górne, jak i kinkiety czy stojące lampy – pamiętaj jednak, by zadbać o właściwe rozmieszczenie instalacji elektrycznej, włączników światła i gniazdek.
  • Bezpieczeństwo. Projektując półpiętro, zadbaj o to, by domownicy mogli z niego bezpiecznie korzystać. Wybierz barierki, które stylem będą pasowały do wnętrza, zaplanuj budowę ścianki albo rozważ zamontowanie wytrzymałej szyby. Obecnie istnieje wiele możliwości aranżacyjnych dla domowej antresoli. Możesz zdecydować się na drewnianą lub stalową barierkę, szyby umieszczone w stalowej konstrukcji czy zabezpieczające ekrany.
  • Prywatność. Idea open space jest obecnie bardzo modna w nowoczesnych przestrzeniach mieszkalnych, jednak trzeba również pamiętać o komforcie, jaki daje poczucie swobody. Bez względu na to czy antresola będzie Twoją sypialnią, miejscem relaksu czy domową biblioteczką. Upewnij się, że możesz korzystać z niej swobodnie, a w uzyskaniu dodatkowej prywatności pomogą rolety, żaluzje, zasłony, ścianki czy ekrany.

Wiesz już, co wziąć pod uwagę, budując antresolę – czas na najprzyjemniejszą część, czyli decyzję, jaką będzie pełnić funkcję. Znalazłam dla Ciebie kilka inspiracji, które z pewnością ułatwią Ci jej podjęcie.

Antresola w mieszkaniu: stylowa sypialnia

To najpopularniejsze rozwiązanie dla domowych półpięter, które sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, ale także w dużych przestrzeniach, gdzie tworzy wspaniały efekt. Sypialnia w formie antresoli daje dużo prywatności, pozwala oddzielić część dzienną mieszkania od tej nocnej, umożliwia stworzenie własnej przestrzeni do snu. A w dodatku, wymaga jedynie 1,2 metrów wysokości. Może więc sprawdzić się również w niższych pomieszczeniach niż te loftowe.

antresola w mieszkaniu inspiracje sypialnia
antresola w mieszkaniu inspiracje sypialnia

Istotną kwestią jest wspomniane wcześniej zadbanie o odpowiednią wentylację antresoli. Zbyt wysoka temperatura w nocy wpłynie na jakość snu i takie rozwiązanie może okazać się wówczas mało praktyczne.

antresola w mieszkaniu inspiracje salon

Antresola w mieszkaniu: domowa biblioteczka

Regał na ścianie wypełniony książkami, wygodny fotel “uszak” i stolik kawowy to marzenie wszystkich bibliofilów oraz osób, szukających w ciągu dnia chwili dla siebie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na stworzenie osobnego pomieszczenia do spokojnego czytania książek, antresola sprawdzi się doskonale. Pamiętaj jednak, by zadbać o solidną konstrukcję – ciężkie regały z przybywającymi książkami będą stanowiły duże obciążenie dla półpiętra.

antresola w mieszkaniu inspiracje sypialnia
antresola w mieszkaniu inspiracje salon

Antresola w mieszkaniu: siłownia lub miejsce do ćwiczeń

Nie wyobrażasz sobie dnia bez treningu? Joga to Twój styl życia? Zamiast chodzić na siłownię, możesz stworzyć własne miejsce do ćwiczeń dzięki antresoli. Zadbaj o solidną konstrukcję oraz o odpowiednią wysokość i powierzchnię, by swobodnie się po niej poruszać. Domowa siłownia na półpiętrze najbardziej efektownie wyglądać będzie w loftowym wnętrzu. Bardziej kobieca wersja w postaci salki gimnastycznej do pilatesu czy tańca pięknie wkomponuje się z kolei w klimat kamienicy. Taka antresola z pewnością znajdzie codzienne zastosowanie i będzie doskonałą motywacją do ćwiczeń.

Antresola w mieszkaniu: miejsce do zabaw

Własną przestrzeń do harców docenią także najmłodsi domownicy. Odpowiednio urządzona antresola będzie rozbudzać ich fantazję, stanowiąc jednocześnie przytulny azyl. Budując półpiętro w pokoju dziecka, pamiętaj o bezpieczeństwie. Solidne barierki i wygodne schody to podstawa. Bardzo popularne są także zjeżdżalnie oraz liny wspinaczkowe.

antresola w mieszkaniu inspiracje pokój dziecka

Antresola dla dziecka otwiera wiele możliwości aranżacyjnych. Pod nią może znajdować się biurko do pracy albo dodatkowe miejsce na przechowywanie. W większych pomieszczeniach zarówno dół, jak i górę antresoli, można wykorzystać do stworzenia nietuzinkowego placu zabaw.

antresola w mieszkaniu inspiracje pokój dziecka

Antresola w mieszkaniu: biuro domowe

Jeśli pracujesz z domu, lepszą opcją może okazać się zagospodarowanie półpiętra właśnie dla celów zawodowych. Pamiętaj: lepiej mieć osobne biuro niż wciskać biurko w kąt sypialni, która ma kojarzyć się z wypoczynkiem, a nie ciężką pracą umysłową. Biuro na antresoli może być ponadto miejscem dla Twoich pociech do odrabiania lekcji – w ten sposób możesz oszczędzić miejsce w dziecięcych sypialniach, tworząc w nich wyłącznie miejsce do snu, zabaw i relaksu.

antresola w mieszkaniu inspiracje salon
antresola w mieszkaniu inspiracje biuro

Biuro na antresoli powinno być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego istotne jest ergonomiczne zaaranżowanie przestrzeni. Ważne będą także dodatkowe oświetlenia – szczególnie, jeśli na półpiętrze dziennego światła jest mniej niż na dole. Warto jednak ograniczyć ilość ścianek czy ekranów tak, by wpadało tutaj jak najwięcej naturalnego światła. Nie zapomnij też o dodatkowych gniazdkach – podłączenie komputera, drukarki czy podładowanie telefonu będzie bez nich niemożliwe.

antresola w mieszkaniu inspiracje salon

Masz pomysł na swoją antresolę? Skontaktuj się ze mną – pomogę Ci ją zaaranżować i przygotuję projekt, który pozwoli uniknąć jakichkolwiek niespodzianek w trakcie budowy oraz podczas jej użytkowania.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra