Ta strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy zapewnić Ci możliwie najlepsze wrażenia użytkownika. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są najbardziej interesujące i użyteczne.
Styl nowoczesny w architekturze wnętrz pojawił się jako alternatywa dla charakterystycznych pod koniec XIX wieku przestrzeni przepełnionych dekoracjami, zdobieniami oraz przepychem. Szybko skradł serca miłośników prostoty i porządku, a jego popularność nie gaśnie do dziś. Z założenia styl nowoczesny ma być stonowany, przejrzysty, a przede wszystkim funkcjonalny. Wyróżnia go geometria, oszczędność w kolorystyce i wręcz ascetyczna oszczędność w dodatkach. W tych wnętrzach nie ma nic przypadkowego, wszystko pełni określoną funkcję, a rolę ozdób przejęła w nich jakość wykończenia i materiałów, z jakich wykonane są blaty, meble, tekstylia, etc.
Jakość, prostota, geometria – nie brzmi zbyt ciekawie dla wnętrza rodzinnego domu? Nie daj się zwieść pozorom. Styl nowoczesny również może być przytulny. A jego użytkownicy, zarówno mali jak i duzi, docenią uporządkowaną przestrzeń oraz jej wysoką funkcjonalność. Poznaj kilka wskazówek, jak stworzyć i ocieplić minimalistyczne wnętrze.
Moc drewna
Jednym z najbardziej niezawodnych rozwiązań nadających wnętrzu przytulności jest drewno. Chociaż w naszej realizacji nie gra pierwszych skrzypiec, to czarny marmur i jasne kremowe płytki podłogowe, przypominające deseniem piasek, wspaniale je uwydatniają. Drewno wypełnia wnękę na telewizor, gdzie połączyłyśmy gładkie panele z lamelami, zgodnie z zasadą geometrii. Drewniany jest również blat stolika kawowego, który doskonale przełamuje grę kolorów w miejscu wypoczynkowym. Kilka dodatków w postaci donic z drewnianymi nóżkami i gotowe.
Moja rada: Starannie wybierz kolor drewna. Jeśli ma ocieplić pokój, postaw na naturalne odcienie. Weź jednak pod uwagę również inne barwy, dominujące we wnętrzu. Być może w Twoim pokoju lepiej sprawdzi się wybielone drewno albo ciemny brąz?
Przytulne tekstylia
Przyjemne tkaniny, które masz ochotę dotknąć, to kolejny element, dzięki któremu nadasz wnętrzu przytulności. W nowoczesnym wnętrzu najlepiej sprawdzą się grube zasłony plecione lub z weluru, które zapewnią domownikom prywatność podczas długich zimowych wieczorów, a latem pomogą utrzymać optymalną temperaturę w pokojach. Nie zapomnij o dywanie – już sama jego obecność sprawi, że wnętrze stanie się dużo cieplejsze. Na kanapie rozłóż mnóstwo poduszek ubranych w poszewki z różnych tkanin. Polecam Wam kolekcję „Love Poland„, a zwłaszcza serię poduch Poznań, z minimalistycznym wzorem, pasującym do wielu wnętrz.
My zdecydowałyśmy się na tekstylia w kolorze czerni i beżu, by pasowały do wnętrza. Jak widzisz, różnorodność tkanin i zestawienie kontrastowych barw pozwoliły uniknąć wrażenia, że w pomieszczeniu jest zbyt ciemno. Stało się ono za to dużo bardziej przytulne, a jednocześnie bardzo stylowe.
Przeczytaj również: Dodatki, bez których Twoje wnętrze będzie niedokończone
Moja rada: Nie zapominaj o geometrii i prostocie. Szukając odpowiednich tekstyliów, łatwo dać się ponieść przeróżnym wzorom i kolorom. Jeśli chcesz zachować styl minimalistyczny, wybieraj jednolite tkaniny o barwach korespondujących z wystrojem wnętrza. Jeżeli zdecydujesz się na wzór, to tylko geometryczny.
Ożywiająca zieleń
Twoim największym sprzymierzeńcem w nowoczesnym mieszkaniu są rośliny. To one zastąpią niepotrzebne dodatki i ozdoby, a przy tym sprawią, że w pomieszczeniach zapanuje prawdziwie domowa atmosfera. Zieleń działa kojąco, a przy tym świetnie ożywia wnętrze. Jej największą zaletą jest to, że nigdy nie będzie jej zbyt wiele 😉 Jeśli lubisz rośliny, śmiało, zaszalej. Jeżeli uważasz, że domowe kwiaty nie mają z Tobą żadnych szans,
uspokajam – istnieje wiele roślin, które naprawdę trudno zabić. Wystarczy, że wyszukasz takich, którym będą sprzyjać warunki temperaturowe i świetlne w Twoim domu.
Przeczytaj również: Rośliny we wnętrzach – prosty sposób na ożywienie przestrzeni
Moja rada: Zadbaj o odpowiednią oprawę dla domowych roślin. Mam oczywiście na myśli doniczki i wazony. Zamiast kupować plastikowe osłony dostępne w sieciówkach, zainwestuj w ciekawe, designerskie rozwiązania o wysokiej jakości. Będzie trochę drożej, ale pamiętaj – wysoka jakość to wyróżnik nowoczesnego stylu.
Wzorzysta tapeta
Dlaczego tapeta z intensywnym wzorem działa w tym wnętrzu? Ponieważ użyłyśmy jej bardzo oszczędnie, a do tego wybrałyśmy wzorzysty, ale stonowany motyw. Postawiłyśmy na rośliny, które – jak widzisz – nie muszą być tylko w doniczkach. Tapeta to świetny sposób na dopełnienie całości i jeśli odpowiednio ją dobierzesz, stanie się też małym dziełem sztuki i piękną ozdobą. Pamiętasz? W nowoczesnych wnętrzach walczymy ze zbędnym dekorem, zastępując go wysmakowanymi dodatkami.
Przeczytaj również: Tapety we wnętrzach – comeback w wielkim stylu
Moja rada: Jeśli nie możesz się zdecydować na motyw tapety, postaw na ten, który nie będzie się wyróżniał. Tak, dobrze słyszysz. Zapomnij o krzykliwych motywach i intensywnych kolorach. Dopasuj wzór tak, by wręcz stapiał się z otoczeniem. We współczesnym wnętrzu, gdzie panują oszczędne kolory i symetria, taka tapeta i tak
będzie się rzucała w oczy.
Spójność w całym mieszkaniu
Na koniec ostatnia ważna wskazówka – planując aranżację wnętrz nie dziel mieszkania na pokoje. Myśl o mieszkaniu jako całości. Identyczne materiały, kolorystyka i dekoracje w każdym pomieszczeniu sprawią, że dom stanie się spójny, a do tego bardziej przestronny i przytulny. Kiedy spojrzysz na naszą realizację zobaczysz, że w każdym z pomieszczeń panują te same barwy: czerń, ciepłe drewno, beż i złoto. Użyte zostały w nich identyczne materiały: marmur, matowe fronty, czarny metal, drewno, złote akcenty. Zasłony w salonie i jadali to natomiast ta sama tkanina.
A jednocześnie każde z pomieszczeń ma coś, co je wyróżnia na tle innych. Drewniana ściana w salonie, tapeta w kuchni, obraz z abstrakcją w przedpokoju, malowany przez zdolną córkę właścicieli. Te niby drobne smaczki sprawiają, że każde z tych wnętrz zyskało swój własny charakter, chociaż całość jest jak najbardziej spójna.
Moja rada: Zachowanie spójności to największe wyzwanie przy samodzielnej aranżacji wnętrz. Szczególnie jeśli chcesz wprowadzić zmiany pokój po pokoju. Dlatego zanim przystąpisz do zakupów i prac remontowych, najpierw stwórz plan całości, do którego będziesz dążyć. Przeanalizuj też budżet, żeby nie spotkała Cię po drodze niemiła niespodzianka. I pamiętaj – zakupy rób bardzo ostrożnie 😉 Skup się na konkretnym motywie, materiale i do niego dobieraj później pozostałe elementy wystroju.
Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście projekt wnętrza. Pozwoli dokładnie rozplanować przestrzeń, nada jej funkcjonalności, umożliwi zachowanie spójności i zdyscyplinuje Cię podczas zakupów. Warto nawiązać współpracę z architektem wnętrz, który dopilnuje każdego szczegółu i pomoże uniknąć rozwiązań, które mogą stać się problematyczne albo – co gorsza – zrujnować budżet. Jeśli szukasz kompleksowej obsługi, kogoś, kto nie tylko przygotuje projekt, ale także sprowadzi ekipę i przypilnuje prac na miejscu, skontaktuj się ze mną.
Chętnie pomogę 🙂

Zobacz najnowsze realizacje
Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.
Kontakt
Skontaktuj się
z nami
TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Krasickiego 25, Zielona Góra
