• Blog / Garderoba idealna – ergonomia i rozwiązania
Porady

Garderoba idealna – ergonomia i rozwiązania

Przestronna, wygodna garderoba to marzenie każdej kobiety. Nie zawsze jednak dysponujemy dodatkowym miejscem do przechowywania. Co zrobić, by nawet niewielka garderoba była ergonomiczna i przyjazna dla domowników? Poznaj kilka praktycznych porad.

Garderoba idealna – ergonomia i rozwiązania

Nie tylko luksus

Garderoba może kojarzyć się z wymysłem i często bywa tak, że do wydzielenia dla niej miejsca panie muszą przekonywać swoich partnerów. Owszem, duża garderoba pozwala wspaniale wyeksponować ubrania, a przede wszystkim pomieścić w niej całą odzież. To miejsce pełni jednak szereg innych ważnych funkcji. Na przykład – umożliwia odpowiednie dbanie o ubrania, które nie gniotą się i nie niszczą na dnach szuflad. Każdego ranka pomaga natomiast zaoszczędzić mnóstwo czasu na szukaniu odpowiedniej koszuli czy garsonki. W wielu przypadkach ogranicza też konieczność wstawiania szaf do sypialni czy przedpokoju, dzięki czemu możemy cieszyć się większą przestrzenią w pomieszczeniach, z których korzystamy na co dzień.

 

idealna garderoba

Garderoba a układ mieszkania

Sprytnie wkomponowana garderoba sprawdzi się nawet na niewielkiej powierzchni. Jeśli masz taką możliwość, rozważ jej stworzenie w części przechodniej między sypialnią a pokojem dziecka. W ten sposób domownicy zyskają miejsce na swoje ubrania, które nie będą musiały wypełniać szaf w pokojach. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na takie rozwiązanie, pomyśl o mniejszym – tak zwanej „walk-in closet”, czyli szafie, do której można swobodnie wejść, zagospodarować miejsce na drążki z wieszakami, szuflady, a także półki przy suficie, gdzie możesz przechowywać sezonowe ubrania. Dobrym miejscem na garderobę może być także komórka lub pralnia, które często przewidują w swoich projektach deweloperzy.

 

jak urządzić garderobę

 

Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, może się pojawić konieczność pomniejszenia lub powiększenia pomieszczenia. Warto przewidzieć to jak najwcześniej, szczególnie jeśli kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Czym są zmiany lokatorskie i jak na nich zaoszczędzić kupując mieszkanie od dewelopera?

 

ergonomiczna garderoba jak urządzić

Urządzenie garderoby – ergonomiczne rozwiązania

Istnieje kilka ważnych zasad, które należy uwzględnić planując wnętrze każdej garderoby:

  • Drążki na sukienki, kurtki i płaszcze muszą znajdować się na wysokości 165-180 cm, by dostęp do nich był łatwy, a jednocześnie – by ubrania nie „szurały” po podłodze.
  • Jeśli planujesz drążki z wieszakami na koszule i bluzki, wysokość może być niższa, najbardziej optymalna to 100-110 cm.
  • Głębokość standardowych półek to ok. 60 cm. Mogą być one krótsze dla koszulek lub innych ubrań zajmujących niewiele miejsca. Warto zastanowić się czy nie zrobić półek z jednej strony. Wtedy wystarczy około 40 cm głębokości.
  • Podobna zasada dotyczy głębokości szuflad. Upewnij się, że nie jest ona większa niż 20-25 cm – zbyt niskie dno spowoduje, że trudniej będzie utrzymać w nich porządek.
jak urządzić garderobę
  • W garderobie ze względów praktycznych warto zamontować lustro. Pamiętaj, by jego górna krawędź znajdowała się minimalnie ok. 180 cm nad podłogą. Zarezerwuj też trochę przestrzeni na podłodze, by domownicy mogli się swobodnie w lustrze przejrzeć – 55 cm powinno wystarczyć. Świetnym rozwiązaniem są lustra wysuwane z szafy lub montowane na froncie, jeśli nie masz miejsca, aby je zamontować na ścianie.
  • Podziel garderobę na strefy: dla kobiety, dla mężczyzny, dla dzieci. Będzie Wam łatwiej utrzymać porządek, a na etapie planowania łatwiej będzie dopasować niezbędne rozwiązania do potrzeb domowników.
  • Jeśli planujesz garderobę na poddaszu, sprawdź najpierw wysokość ścianki kolankowej. Tę niską o wysokości 30-50 cm najlepiej wykorzystać pod głębokie półki. Wysokość wyższa niż 100 cm pozwoli już zamontować drążki na ubrania.
  • By zaoszczędzić odrobinę miejsca, możesz wybrać drzwi przesuwne zamiast tradycyjnych otwieranych.
garderoba ergonomiczna

Co powinno znaleźć się w każdej garderobie?

Ergonomia wymaga zastosowania określonych rozwiązań, które ułatwią korzystanie z garderoby, pomogą zachować w niej porządek, a także zapewnią najlepsze warunki naszym ubraniom. Takie rozwiązania to:

  • drążki z wieszakami dla ubrań eleganckich, kurtek, płaszczy oraz do ubrań wymagających prasowania i łatwo gniotących się;
  • głębokie szuflady, w których schowasz bieliznę, ale także koszulki i podkoszulki, piżamy;
  • płytkie szuflady idealne do przechowywania akcesoriów: biżuterii, dodatków do garnituru, sznurówek, etc.;
  • wysuwane kosze jako świetna alternatywa dla szuflad, mogą służyć na przykład jako kosz na brudną bieliznę;
  • pudła i pokrowce, które pozwolą ochronić odzież przed kurzem oraz zachować czystość.

Sprytne rozwiązania nie tylko dla małych pomieszczeń

Oszczędzanie miejsca jest niezbędne jeśli mamy do dyspozycji małą lub wąską garderobę. Warto jednak mieć je również na uwadze urządzając duże pomieszczenie – doskonale zagospodarowana przestrzeń może okazać się przydatna nie tylko do przechowywania ubrań.

rozwiązania do garderoby jak urządzić

Inną zaletą takich rozwiązań jest również zachowanie porządku. Ułatwi ono korzystanie z pomieszczenia, ale również zapewni odzieży i przedmiotom odpowiednie warunki przechowywania. Im mniej stosów ubrań, tym lepiej.

Co należy do takich rozwiązań? Między innymi:

  • podzielniki do szuflad i niewielkie ogranizery dla okularów, zegarków czy pasków;
  • stojaki;
  • wysuwane półeczki czy drążki montowane nie wzdłuż półki, ale poprzecznie;
  • pojemniki z kółkami;
  • tekturowe pudła;
  • otwierane pudełeczka;
  • wiszące organizery na odzież;
  • pantografy umożliwiające opuszczenie ubrań na niższy poziom;
  • deska do prasowania, składana, chowana w szufladzie;
  • wysuwane relingi na spodnie;
  • półki na torebki.
mała garderoba jak urządzić

Oświetlenie garderoby

W garderobie rzadko kiedy mamy możliwość zamontowania okna, dlatego pomieszczenie to musi być dobrze doświetlone. Masz tutaj wiele możliwości, na przykład automatyczne światło, które uruchamia się po wejściu do garderoby, a nawet – po otwarciu szuflad czy drzwiczek od szafek. Energooszczędnym rozwiązaniem będą w tym przypadku żarówki LED, które dodatkowo zapewnią w miarę naturalny kolor ubraniom, kiedy będziesz przeglądać się w lustrze lub wybierać marynarkę z wnętrza szafy.

jak urządzić garderobę

Jeśli garderoba jest duża, koniecznie należy zadbać o światło główne oraz dodatkowe punkty świetlne. W małych pomieszczeniach i szafach typu walk-in wystarczą LED-owe oświetlenia skierowane na wnętrza szaf i półek.

garderoba jakie oświetlenie

Wentylacja garderoby

Równie ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, która uchroni ubrania przed molami i niesprzyjającymi warunkami temperaturowymi. Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie kratki wentylacyjnej w ścianie między garderobą a innym pomieszczeniem, na przykład sypialnią. Wentylacja do garderoby nie powinna być odprowadzana na zewnątrz budynku. Jeśli jest to możliwe, warto zainstalować przewód wentylacyjny albo system, który umożliwi schłodzenie lub dogrzanie pomieszczenia w zależności od warunków panujących na zewnątrz.

jak urządzić garderobę 

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra