• Blog / Tynki gliniane – dla naturalnie ...
Porady

Tynki gliniane – dla naturalnie pięknych wnętrz

Są naturalne, mają korzyści zdrowotne i chociaż kojarzone są z surowością, wprowadzają niepowtarzalny, przytulny klimat do wnętrza. Mowa o tynkach glinianych, które coraz odważniej wkraczają do domowych przestrzeni. Na czym polega ich fenomen? Postanowiłam to sprawdzić.

Tynki gliniane – dla naturalnie pięknych wnętrz

Pięknie niedoskonałe

Tynki gliniane stosowane jako wykończenie ścian nie są nowością. Sięga się po nie w konstrukcjach z bel słomianych i budynkach z dużą ilością drewna ze względu na ich właściwości związane z pochłanianiem wilgoci. To charakterystyczne rozwiązanie, między innymi, dla nadmorskiej i górskiej architektury, stosowane również w Polsce w tzw. konstrukcjach szachulcowych na Pomorzu i w Sudetach.

Tynki gliniane - dla naturalnie pięknych wnętrz

Ze względu na fakt, że tynki gliniane stanowią zrównoważony produkt budowlany, używa się ich również w budynkach pasywnych. Szerzej w naszych domowych wnętrzach pojawiły się wraz z rosnącą popularnością stylu loftowego i industrialnego. Teraz dominują we wnętrzach eko, japandi i tych gdzie naturalne materiały są najważniejsze. Własnoręcznie rozrobione i nanoszone na ściany tynki dekoracyjne pozwalały na uzyskanie efektu prawdziwej struktury betonu z charakterystycznymi pęknięciami i niedoskonałościami. To właśnie te niedoskonałości wyróżniają tynki gliniane na tle innych metod wykończenia ścian. Czyżby idealnie wygładzone, perfekcyjne ściany już się nam znudziły?

A może to trend związany z powrotem do natury i… trochę do początków budownictwa. Bo chociaż tynki gliniane są nowością we współczesnych wnętrzach, to ich historia sięga starożytności. Wieki temu glina była powszechnie wykorzystywanym materiałem budowlanym. Jest ona jednocześnie jednym z najbogatszych minerałów w przyrodzie. W nowoczesnej odsłonie tynki gliniane są mieszanką podłoża glinianego, kruszyw i naturalnych włókien, dla których glina pełni rolę spoiwa.

Przeczytaj również: Plakaty na ścianę. Małe dzieła sztuki w Twoim domu

Tynki gliniane - dla naturalnie pięknych wnętrz

Walory estetyczne i zdrowotne

Tynki gliniane oferują wiele zalet, nie tylko tych wizualnych. Ale od nich właśnie zacznijmy, bo efekt, jaki dają na ścianie, jest naprawdę niepowtarzalny. Wszystko dzięki delikatnej teksturze, która nadaje tynkowi głębi. Elastyczność gliny sprawia, że można za jej pomocą tworzyć przeróżne wzory, mniej lub bardziej trójwymiarowe. Niedoskonałości są przy tym wręcz pożądane, co przekłada się na kolejny, bardziej praktyczny aspekt – wszelkie rysy i pęknięcia, które pojawią się z biegiem lat, będą dodawać ścianie uroku. Każde z takich pęknięć można zresztą w łatwy i szybki sposób poprawić, bawiąc się teksturą oraz ostatecznym efektem.

Jeśli szukasz zrównoważonych rozwiązań, z pewnością ucieszy Cię fakt, że naturalne tynki gliniane są przetwarzane tylko w minimalnym stopniu. Oznacza to, że produkcja pochłania znacznie mniej węgla niż w przypadku innych materiałów na ścianę.

Tynki gliniane - dla naturalnie pięknych wnętrz

Mają też działanie prozdrowotne. Tynki gliniane pomagają regulować wilgotność wewnątrz budynku (stąd ich szerokie zastosowanie we wspomnianych konstrukcjach z bel słomianych i drewna). Przekłada się to na bardziej optymalne powietrze wewnątrz mieszkania, wolne od grzybów i pleśni, które jest korzystne dla alergików i osób z astmą. Tynk gliniany to także naturalny sposób na zrównoważenie działania formaldehydów i zanieczyszczeń w pomieszczeniach, obecnych w innych surowcach budowlanych, klejach, farbach, tapetach a niekiedy nawet w meblach.

Tynki gliniane - dla naturalnie pięknych wnętrz

Inne zalety? Tynki gliniane tłumią dźwięki, zapewniając dobrą akustykę pomieszczeń. Chłodząc wnętrze latem i kumulując ciepło zimą sprawiają, że zawsze panuje w nim komfort termiczny, tak bardzo pożądany przy obecnych zawirowaniach atmosferycznych. Do tego tynki gliniane mają właściwości antystatyczne – nie osiada na ich powierzchni kurz ani brud, ułatwiając utrzymanie ścian w czystości.

Przeczytaj również: Dekoracyjne lamele – designerskie wykończenie ścian i sufitów

Czy tynki gliniane mają wady?

Mogłoby się wydawać, że za tynkami z gliny przemawiają same zalety, jednak mają one również swoje ograniczenia. Największe z nich to słabsza wytrzymałość w porównaniu do tynków cementowo-wapiennych. Nie są też odporne na bezpośrednie działanie wody. Istnieją oczywiście rodzaje tynków o zwiększonej odporności na wilgoć, ale raczej nie zalecałabym używania ich w łazience – na pewno nie w miejscach, gdzie byłyby narażone na bezpośredni kontakt z wodą.

Tynki gliniane - dla naturalnie pięknych wnętrz

Tynki gliniane, te naturalne i wyższej jakości, są też droższym rozwiązaniem niż tynki cementowo-wapienne. Nie są więc rozwiązaniem na każdą kieszeń i warto wziąć to pod uwagę, planując remont lub wykończenie wnętrza. Do tego dochodzi koszt zatrudnienia fachowców. Tynki gliniane można nakładać samodzielnie, ale jeśli marzy Ci się konkretna tekstura, lepiej to zadanie oddać osobom wprawionym w nakładaniu tynków wielowarstwowych. Fachowcy nie tylko zapewnią ścianie pożądany wygląd, ale zastosują się też do istotnych wytycznych, na przykład odnośnie grubości tynku. W przypadku gliny, na ścianę należy nałożyć materiał o grubości minimum 2 cm, żeby uzyskać odpowiedni efekt i trwałość. Wiąże się to niestety z wyższymi kosztami – ze względu na ciągle zbyt niską liczbę fachowców, koszty ich usług są dosyć wysokie.

Z drugiej strony, tynki gliniane można nakładać na każdy rodzaj powierzchni: pustaki, cegły, betonowe powierzchni i konstrukcje drewniane. Nie wymagają starannego wykończenia płytami kartonowo-gipsowymi, co oznacza pewnego rodzaju oszczędność. W ofertach producentów dostępne są tynki niewymagające malowania, dzięki czemu oszczędzamy zarówno pieniądze, jak i czas. Co ważne, tynki gliniane można malować, jednak konieczne jest zakupienie specjalnej farby do gliny tynkarskiej, która – jak pewnie się domyślasz – jest droższa od tradycyjnej.

Tynki gliniane - dla naturalnie pięknych wnętrz

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne nakładanie glinianego tynku, możesz sięgnąć po gotową mieszankę albo po półprodukt, który należy rozrobić z piaskiem. Ta druga metoda jest tańsza, ale znowu, wymaga dużej uważności i dokładnego zapoznania się z proporcjami, by uzyskać pożądaną konsystencję.

Tynki gliniane – w jakich wnętrzach?

Wracając do zalet, tynki gliniane mają wiele odcieni, a ich struktura umożliwia tworzenie różnych faktur. Otwiera to ogromne możliwości wykończenia ścian, zachęca do eksperymentowania i rozwijania kreatywności. Wżery, niedoskonałości i pęknięcia dodają jej tylko uroku. To zdecydowanie wybór dla osób, które lubią się wyróżniać i kochają nietuzinkowe przestrzenie. Wspaniale odnajdą się w nich wszelkie naturalne elementy dekoracyjne: kamienie, drewno (na przykład w formie popularnych lameli), rattan, wełna, len i bawełna.

Tynki gliniane - dla naturalnie pięknych wnętrz

Wszystko to sprawia, że tynki gliniane idealnie pasują do stylu ekologicznego, rustykalnego, boho, skandynawskiego czy japandi. Przy zastosowaniu dodatkowego zbrojenia wzmacniającego, na przykład przy pomocy drewnianych listewek czy maty ze słomy lub trzciny, tynki gliniane mogą zyskać dodatkowe walory wizualne i funkcjonalne.

Tynki gliniane to duże wyzwanie, ale i wspaniały efekt. Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać je w swojej przestrzeni, skontaktuj się ze mną. Znajdziemy najlepsze rozwiązanie 🙂

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra