• Blog / Wnętrza w kolorze roku 2020: Classic Blue
Porady

Wnętrza w kolorze roku 2020: Classic Blue

PANTONE 19-4052, inaczej Classic Blue – to kolor roku 2020 wybrany przez Instytut Pantone. Chcesz wykorzystać go w swoich wnętrzach? W tym wpisie podpowiadam jak to robić i dlaczego warto.

Wnętrza w kolorze roku 2020: Classic Blue

Classic Blue – elegancja, natura, bezpieczeństwo

Kolor 2020 roku to ciemna odmiana niebieskiego, wpadająca w granat. Jest niezwykle ponadczasowa i elegancka. Nasuwa skojarzenia ze spokojem, stabilnością, poczuciem bezpieczeństwa, ale także z odwagą do nowych wyzwań. Dlaczego właśnie Classic Blue został wybrany przez Instytut Pantone na ten rok? W uzasadnieniu Leatrice Eisman, Executive Director Pantone Color Institute mówi:

Żyjemy w czasach, w których istnieje potrzeba zaufania oraz wiary. PANTONE 19-4052 Classic Blue wyraża rodzaj stałości oraz pewności, to niezawodny odcień niebieskiego, na którym zawsze możemy polegać. Nasycony, z mocnym wydźwiękiem, pozwala na dobre się zakotwiczyć. Bezkresny niebieski przywołuje nieskończoność wieczornego nieba. Classic Blue zachęca także do wychodzenia poza schematy oraz poszukiwania nowych ścieżek myślenia. Stanowi swoiste wyzwanie, motywuje do głębszych przemyśleń, poszerzania perspektyw, a także otwarcia się na komunikację.

Co Classic Blue wnosi do wnętrz?

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają ogromne znaczenie w aranżacji wnętrz. To, jakie barwy wybierzesz w swoim mieszkaniu, będzie przez najbliższe miesiące czy lata wpływać na Twoje samopoczucie. W jaki sposób Classic Blue może oddziaływać na domowników?

Przede wszystkim jest to kolor zimny i uspokajający. Oznacza to, że świetnie relaksuje, uspokaja skołatane nerwy i pozwala zebrać myśli. Zapewnia więc dobrą jakość wypoczynku, ale także refleksji. Doskonale wpływa na osoby uduchowione – wspiera duchowe poszukiwania, stanowi świetne otoczenie do medytacji.

Mogłoby się więc wydawać, że Classic Blue sprawdzi się przede wszystkim w sypialni czy łazience, gdzie najczęściej się relaksujemy. Jego zaletą jest jednak wspomniana wcześniej ponadczasowa elegancja. Classic Blue jest na tyle uniwersalny, że możesz wykorzystać go w niemal każdym pomieszczeniu – będzie tworzył dostojną atmosferę w salonie czy w przedpokoju.

Do jakiego stylu pasuje Classic Blue?

Zimny odcień koloru roku raczej nie sprawdzi się w przytulnych wnętrzach skandynawskich. Możesz jednak sięgnąć po ciemnoniebieskie dodatki i w ten sposób delikatnie „ochłodzić” wnętrze. Efekt może być ciekawy.

Jeżeli natomiast interesuje Cię wnętrze, w którym Classic Blue dominuje, sięgnij raczej po wystroje kojarzone z luksusem i przepychem lub prostotą i minimalizmem. Świetnie sprawdzi się więc we wnętrzu glamour, modern classic czy nowojorskim. Doskonale wkomponuje się także w surowy styl nowoczesny.

Z jakimi kolorami łączyć Classic Blue?

Może się wydawać, że niebieski nie oferuje wielu możliwości jeśli chodzi o łączenie barw, ale jest zupełnie odwrotnie. W zależności od tego jaki klimat chcesz stworzyć, możesz wybierać wśród stonowanych zestawień lub tych bardziej odważnych. Jakie kolory pasują zatem do Classic Blue?

  • Szarości i beże – to propozycja dla osób, które szukają klasyki i nowoczesności w jednym, lubią stonowane wnętrza oraz uniwersalne zestawienia.
  • Inne odcienie niebieskiego – wybieraj kolory od błękitu po głęboki granat, by stworzyć konsekwentne wnętrze, sprzyjające relaksowi.
  • Złoto lub srebro – dla miłośników stylu glamour i nowojorskiego, czyli efektownych, luksusowych wnętrz.
  • Pastelowy róż – to niezwykle modne połączenie i piękny kontrast, który możesz wykorzystać zarówno w sypialni, salonie jak i w pokoju dziecięcym. O tym zestawieniu mówiłam więcej w wywiadzie dla WE LOVE BEDS we wpisie: Poduszki dekoracyjne do sypialni – jakie wybrać? 
  • Żółty – pozwoli nadać majestatycznemu Classic Blue odrobinę optymizmu. Takie połączenie z pewnością rozbudzi we wnętrzu energię i będzie nastrajać pozytywnie do świata. Nie zalecałabym jednak takiego połączenia w sypialni, gdzie z założenia chcemy się wyciszyć.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra