• Blog / Oświetlenie we wnętrzach, czyli jak tworzyć ...
Lifestyle

Oświetlenie we wnętrzach, czyli jak tworzyć klimat

We współczesnej architekturze wnętrz oświetlenie pełni niezwykle ważną funkcję i nie chodzi tylko o doświetlenie pomieszczeń. W tym wpisie zdradzam moje wnętrzarskie sztuczki jak zadbać o oświetlenie w każdym pomieszczeniu i stworzyć w nim niepowtarzalną atmosferę.

Oświetlenie we wnętrzach, czyli jak tworzyć klimat

Żeby była jasność…

Zacznę jednak od najważniejszego, czyli od krótkiego wyjaśnienia, dlaczego ten temat jest tak ważny. Co odpowiednie oświetlenie we wnętrzach jest w stanie zapewnić? Otóż światło we wnętrzach może:

  • uwydatnić zarówno zalety jak i wady pomieszczenia – możesz go używać do ukrywania mankamentów, ale także do eksponowania tych elementów wystroju, które powinny przyciągać uwagę;
  • stanowić element dekoracyjny, uzupełniać przestrzeń tworząc przytulny klimat;
  • wprowadzać porządek do wnętrza, porządkując jego elementy i dzieląc na określone strefy;
  • wzmacniać charakter pomieszczenia dopełniając jego styl;
  • pełnić bardzo praktyczne funkcje: pomagać w pracy, umożliwiać czytanie książek, doświetlać stół jadalniany, etc.;
  • pobudzać określone stany: wzmożonej kreatywności, relaksu, mobilizacji do pracy.

Do wypełnienia tych wszystkich zadań możesz korzystać z naprawdę szerokiej gamy rozwiązań: od odpowiedniego rodzaju światła, przez efektowne lampy, klosze czy kinkiety, aż po usytuowaniu punktów świetlnych w pokoju. Zajmę się każdym z tych zagadnień w odniesieniu do różnych pomieszczeń w mieszkaniu, a na koniec podpowiem jak dobierać oświetlenie w zależności od stylu wnętrza i jego estetyki.

Salon

Zaczynam od najtrudniejszego, a jednocześnie najprzyjemniejszego pomieszczenia – salonu. Dlaczego jest on najtrudniejszy? Ponieważ tutaj dostosowanie punktów świetlnych zapewni domownikom pełne korzystanie z pomieszczenia. Nie wystarczy więc tylko oświetlenie główne. Dobra wiadomość jest taka, że właśnie salon daje pod tym kątem naprawdę szerokie możliwości. Jak się za to zabrać?

Najpierw podziel swój salon na strefy – tę wypoczynkową, do wspólnego oglądania telewizji, do czytania książki, do pracy, do jedzenia. Być może nie masz w salonie aż tylu stref, a może masz ich więcej – pamiętaj o każdej i dla każdej osobno dobierz odpowiednie oświetlenie, pamiętając,o kilku faktach:

  • Światło w strefie wypoczynkowej powinno być ciepłe i relaksujące, nienachalne – dlatego świetnie sprawdzą się tutaj punkty w postaci stojącej lampki czy kinkietu. Może przydać się także osobne oświetlenie dla stolika na kawę. Ciekawie wygląda też osobne oświetlenie stolika kawowego w formie plafonu czy lampy wiszącej. Najlepsza barwa to ok. 2700-3600 Kelvinów.
  • W strefie do oglądania telewizji pamiętaj o wzroku – nie powinno być tutaj za ciemno, ale zbyt jasne światło spowoduje, że oglądanie filmów nie będzie przyjemne. Wiele osób decyduje się więc na kompromis – LED-owe doświetlenie zasłon ukryte w osłonie karnisza lub w suficie podwieszonym czy szafce RTV. Podkreśli ono klimat salonu, a jednocześnie odciąży wzrok od zbytniego wysiłku.
  • Miejsce do czytania potrzebuje dodatkowego punktu świetlnego – stojącej lampy czy małej lampki, rzucającej jasne światło na książkę czy magazyn. To niezwykle ważne, bo eliminuje problem przemęczania wzroku.
  • Kącik do pracy powinien być dobrze doświetlony, najlepiej za pomocą jasnego, zimnego lub neutralnego o barwie 4000-5000 Kelvinów światła, które nie rozleniwia i mobilizuje do wykonywania obowiązków. Dodatkowy punkt świetlny powinien się zawsze znajdować po lewej stronie u osób praworęcznych i po prawej u osób leworęcznych. Tak, żeby cień rzucany przez dłoń, nie przeszkadzał w pracy.
  • W strefie jadalnianej niezbędne jest oddzielne oświetlenie blatu stołu. Piszę o tym szerzej poniżej w akapicie poświęconym oświetleniu kuchni.

jakie oświetlenie w salonie

Jak więc widzisz w salonie musisz umiejętnie pogodzić ze sobą światło kameralne, przytulne, które nada pomieszczeniu klimatu z tym jaśniejszym, zimnym, wykorzystywanym do pracy i ułatwiającym koncentrację. Przyda się także możliwość zmiany natężenia światła w różnych strefach tak, by dostosować je do aktualnych potrzeb domowników. Pomóc może w tym temacie zastosowanie ściemniacza w oprawie lub włączniku na ścianie.

Sypialnia

W tej oazie spokoju jaką w Twoim mieszkaniu jest sypialnia, zadbaj o oświetlenie, które będzie łagodne i nastrojowe, najlepiej ciepłe. Świetnie sprawdzi się podświetlenie zasłon które delikatnie rozświetla kontury pomieszczenia, ale nie oślepia. Tutaj zdecydowanie odradzam instalowanie zbyt wielu odrębnych punktów świetlnych, ponieważ najczęściej z nich nie korzystamy. Główna lampa i kinkiety lub lampki nocne stojące albo wiszące przy łóżku w zupełności wystarczą. Zadbaj o to, by te przy łóżku świeciły skupionym światłem, aby uniknąć rażeniem po oczach. Warto rozważyć sposób zapalenia i gaszenia lamp przy łóżku, żeby nie potrzebnie, nie wstawać z łóżka.

oświetlenie w sypialni

Pracownia

Jeśli masz pracownię w domu – jako osobne pomieszczenie albo część sypialni czy salonu, warto zadbać, by mobilizowała do pracy, a światło nie przemęczało wzroku. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie LED-ów o białym, zimnym odcieniu zimnym odcieniu 4000-5000 Kelvinów. Takie oświetlenie zapewnia lepszą widoczność, również podczas pracy przy komputerze, sprawiając, że nie trzeba wytężać wzroku. Nie „usypia” też tak jak ciepła barwa światła, które lepiej wykorzystać w pomieszczeniach lub strefach, gdzie chcemy się po prostu zrelaksować.

Kuchnia

Mogłoby się wydawać, że w kuchni nie ma większej filozofii w doświetlaniu, jednak musisz pamiętać o tym, że to pomieszczenie musi być przede wszystkim funkcjonalne. Pamiętasz wpis, w którym poruszałam temat odpowiednich stref w kuchni? Możesz go sobie przypomnieć tutaj: Jak urządzić kuchnię – praktyczne porady. Dzieliłam w nim kuchnię na pięć różnych stref – każda z nich potrzebuje własnego, praktycznego oświetlenia, które sprawi, że korzystanie z urządzeń i gotowanie będzie przyjemne i ergonomiczne.

Musisz więc pomyśleć o oświetleniu głównym, które umożliwi korzystanie z kuchni na co dzień. Nie sprawdzi się ono jednak podczas gotowania czy zmywania, bo znajduje się zazwyczaj za plecami. Niezbędne będzie więc optymalne doświetlenie całego obszaru roboczego. Do tego celu znowu polecam Ci rozwiązania LED-owe. Są praktyczne, ekonomiczne i ekologiczne, a do tego mają znacznie wyższą żywotność niż, na przykład, halogeny. We współczesnych kuchniach równie popularne są także ostatnio kinkiety – zamieszczone w „strategicznych” punktach będą nie tylko zapewniały światło podczas gotowania, ale także pięknie dopełnią wystrój wnętrza. Jaki rodzaj światła powinny mieć kuchenne punkty robocze? Najlepiej te zimne, sprzyjające pracy i koncentracji.

światło w kuchni

Inaczej wygląda już sprawa z oświetleniem stołu jadalnianego. Tutaj możesz sobie pozwolić na cieplejsze odcienie, które dobrze doświetlą blat stołu, rzucając jednocześnie półcień na twarze ucztujących. Świetnie sprawdzają się tutaj wiszące lampy z kloszem, który będzie koncentrował światło na blacie. Powinny być zawieszone na około 55-60 cm nad stołem tak, by nie raziły siedzących.

jakie oświetlenie w kuchni

Łazienka

Podobnie jak w kuchni, również w łazience światło musi być dostosowane do czynności jakie wykonujemy w tym pomieszczeniu. Podczas relaksującej kąpieli chcemy, by towarzyszyło nam ciepłe, przytulne oświetlenie. Stosując już zabiegi pielęgnacyjne przy lustrze czy podczas nakładania makijażu światło musi być już bardziej wyraźne najlepiej o barwie białej, neutralnej.

oświetlenie w łazience

Możesz więc zadbać o cieplejsze światło główne, które sprawdzi się podczas kąpieli, ładowania pralki czy innych codziennych czynnościach, a do zabiegów zastosować dodatkowy punkt przy lustrze. Jeśli masz dużą łazienkę, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu, na przykład pasku LED-owym, który będziesz włączać w chwili, gdy będziesz potrzebować klimatycznego oświetlenia do kąpieli wieczorem. Dobrze sprawdzi się także opcja zmiany natężenia światła. Osobiście lubię stosować także oświetlenie LED-owe w cokole wanny lub pod szafką umywalkową na czujkę ruchu. To świetny patent na delikatne rozświetlenie podłogi łazienki, co pomaże skorzystać z toalety w nocy lub przyzwyczaić się do światła rano, kiedy jesteście jeszcze zaspani i zbyt nachalne światło razi w oczy.

jakie oświetlenie w łazience

Przedpokój

Nie zapominajmy o tym niewielkim, ale równie ważnym pomieszczeniu. Przedpokój to miejsce, w którym codziennie żegnasz i witasz swoje mieszkanie. Musi budzić pozytywne skojarzenia i wprawiać w przyjemny nastrój. Nie ma nic gorszego niż ciemny przedpokój, który musisz pokonać, żeby trafić do jasnego pomieszczenia albo włącznika światła. Zadbaj o to, by to ostatnie znajdowało się w zasięgu ręki. Jasne światło główne pozwoli Ci spokojnie przygotować się do wyjścia, a kinkiety zamontowane przy wiszącym lustrze umożliwią ostatni rzut oka na makijaż czy ubranie. Świetnie sprawdzą się też podczas późnych powrotów domowych, kiedy wszyscy domownicy już śpią.

Jeśli masz w przedpokoju dużą, rozsuwaną szafę z lustrami, wykorzystaj efekt odbijania promieni świetlnych. LED-owy pasek lub żarówki wmontowane w sufit sprawią, że pomieszczenie będzie jasne i przyjemne. Dodatkowym udogodnieniem będą LED-owe lampki zamontowane wewnątrz szafy, włączające się przy rozsuwaniu drzwi.

Światło jako dekoracja

Podałam Ci najważniejsze informacje jeśli chodzi o funkcjonalność oświetlenia we wnętrzach, ale pamiętaj, że światło pełni też ważną rolę dekoracyjną. To dlatego cały czas polecam LED-y, dzięki którym pięknie wyeksponujesz wybrane elementy wystroju czy kinkiety, które mogą nawiązywać stylem do charakteru pokoju. Innym sposobem na wykorzystanie światła w celach dekoracyjnych są, na przykład, lampki wbudowane w ścianę nad podłogą. To bardzo subtelna metoda na upiększenie przestrzeni i jednocześnie bardzo przydatna podczas nocnych spacerów po mieszkaniu.

jakie oświetlenie w pokoju dziecka

Innym sposobem na „zabawę” ze światłem i wykorzystanie jego możliwości dekoracyjnych, jest wybór odpowiednich lamp, lampek i kinkietów. Możesz wybierać spośród przeróżnych form i kształtów, materiałów i kolorów, dzięki którym nadasz wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Jak dobrać oświetlenie do stylu wnętrza? Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

Oświetlenie w przytulnym wnętrzu skandynawskim

Ciepłe, rodzinne wnętrze skandynawskie potrzebuje równie ciepłego światła, które będzie współgrało z dominującą bielą, beżami, szarościami i delikatnymi pastelami. Oświetlenie w skandynawskim wnętrzu powinno pięknie dopełniać drewniane dodatki i miękkie tekstylia zachęcające do relaksu i odpoczynku. Stawiaj więc na ciepłe odcienie światła, klosze z materiału, różne rozmiary lamp w jasnych kolorach. W pomieszczeniu skandynawskim lepiej sprawdzą się też proste formy, bez zbędnych zdobień i geometrycznych kształtów. Powinny być też „lekkie” i naturalnie wpasowujące się w oświetlenie.

oświetlenie w stylu skandynawskim

Projekt zrealizowany przy współpracy z flat-white.pl

jakie światło we wnętrzu skandynawskim

Oświetlenie dla minimalistycznego, nowoczesnego wnętrza

Prostota i przestronność to najważniejsze cechy nowoczesnego wnętrza. Jeśli tak właśnie urządzasz mieszkanie, oświetlenie wybieraj w podobnym stylu. Postaw na proste linie, nieskomplikowane bryły geometryczne i jednolite kolory. Idealnie sprawdzą się tutaj lampy o prostym, futurystycznym designie, LED-y oraz nietypowe barwy, na przykład ciemne lampy ze strukturą węglową. Pamiętaj jednak, że w nowoczesnym wnętrzu chodzi przede wszystkim o minimalizm oraz funkcjonalność.

Oświetlenie w efektownym stylu glamour

Uwielbiasz elegancję i efektowne rozwiązania? Wybierając oświetlenie stawiaj przede wszystkim na piękno oraz jakość, która jest wyznacznikiem luksusu. Kryształowy żyrandol to absolutny must have, świetnie sprawdzą się także eleganckie stojące lampy i kinkiety. We wnętrzu glamour bardzo ważna jest gra świateł, którą stworzą nie tylko żyrandole i lampy, ale także elementy wystroju: metalowe świeczniki i ramy, lustra, połyskujące tkaniny. Jeśli to wszystko ze sobą połączysz, stworzysz prawdziwie hipnotyzujące wnętrze glamour.

światło w sypialni

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra