• Blog / Budżet na wykończenie mieszkania. Co ...
Porady

Budżet na wykończenie mieszkania. Co dostaniesz za 1000 zł na metr kwadratowy?

Planowanie budżetu na wykończenie mieszkania to duże wyzwanie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zobacz na co możesz liczyć w ramach określonych kwot. W tym wpisie spróbuję Ci pokazać, jakie znaczenie ma budżet dla jakości wykończenia i wybranych materiałów.

Budżet na wykończenie mieszkania. Co dostaniesz za 1000 zł na metr kwadratowy?

Budżet na wykończenie mieszkania – jakie ma znaczenie?

Środki, które przeznaczysz na wykończenie nowego mieszkania, zdecydują nie tylko o wyglądzie wnętrz, ale przede wszystkim o standardzie, jaki przy zakładanej kwocie jesteś w stanie stworzyć. Są pewne elementy, na których można zaoszczędzić: dodatki czy tekstylia, będące dekoracjami, klosze lamp czy wolno stojące meble, które za kilka lat wymienisz. Meble w zabudowie to już inna historia – ich wymiana wiąże się z większymi kosztami i często dodatkowym remontem, chyba że zdecydujesz się jedynie wymienić inne fronty.

Tym, w co warto zainwestować jeszcze przed wprowadzeniem się do nowego lokum, to elementy wykończenia wnętrz. Dlaczego? Ponieważ to one będą służyły najdłużej. Mają nie tylko dobrze wyglądać, ale także pełnić rozmaite funkcje, a przy tym – nie sprawiać problemów przez wiele lat użytkowania. To także te elementy, które wymagają tzw. „brudnych” prac. Czy rzeczywiście chcesz za trzy lata wymieniać płytki w łazience i odciąć domowników od prysznica czy toalety na kilka dni? Z pewnością nie. Dlatego planując budżet na wykończenie mieszkania, staraj się myśleć nie tylko w kategoriach pieniędzy, ale też funkcjonalności.

Czego chcę, a na co mnie stać

Największym dylematem nabywców nowych mieszkań, którzy planują budżet na wykończenie mieszkania, jest rozbieżność między tym, czego chcą, a tym, na co mogą sobie finansowo pozwolić. Z myślą o takich właśnie osobach przygotowałam krótkie zestawienie, które pozwoli Wam zorientować się, na jaki standard możesz liczyć w budżecie 1000 zł/ mkw, 2000 zł/ mkw i 3000 zł/ mkw. Mam nadzieję, że pomoże Wam podjąć decyzję czy warto budżet zwiększyć lub pozostać w ramach planowanych wydatków.

By zestawienie było czytelne, wyliczenie obejmuje określoną przestrzeń:

Mieszkanie w stanie deweloperskim

 • 55 mkw
 • salon z aneksem kuchennym
 • sypialnia
 • łazienka

Celem jest wykorzystanie budżetu tak, by zapewnić domownikom maksymalny komfort użytkowania, możliwie najlepsze materiały i elementy wykończeniowe o dobrym standardzie tak, by wyeliminować tzw. „tymczasowe” rozwiązania.

Co wchodzi w koszty wykończenia mieszkania

Zanim zaczniemy, jeszcze jeden ważny element, mianowicie co dokładnie obejmuje wykończenie i wyposażenie mieszkania. Poniższe punkty będą stanowić odniesie dla każdego zestawienia, ale także będą dobrym punkt zaczepienia dla każdej osoby, która planuje budżet na wykończenie mieszkania.

Co zatem musisz wliczyć do wyceny?

 • Koszty materiałów wykończeniowych, czyli płytek, paneli podłogowych, listew, drzwi wewnętrznych, gniazdek, włączników światła, a także takich materiałów jak kleje, gładzie, fugi. Do materiałów wykończeniowych wchodzą także koszty zmiany lokalizacji przyłączy wodno-kanalizacyjnych, punktów oświetleniowych, etc.
 • Wykończenie łazienki – to specyficzne pomieszczenie, które trzeba zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wilgoci, a komfort użytkowania jest niezwykle ważny. Wymaga więc osobnej wyceny. W zakres wyposażenia wchodzą także sprzęty i elementy funkcjonalne: pralka, prysznic i/lub wanna, umywalka, baterie. Wszystkie te elementy powinien zawierać rzetelnie przygotowany budżet na wykończenie mieszkania.
 • Wykończenie kuchni – kolejne pomieszczenie, które musimy planować osobno. Najlepszym rozwiązaniem dla kuchni jest bowiem przygotowanie projektu mebli na wymiar tak, by zachować ergonomię pomieszczenia i najlepsze wykorzystanie przestrzeni. W skład wyceny wchodzą także oczywiście sprzęty: lodówka, piekarnik, płyta grzewcza, zmywarka.
 • Meble – to wydatki na wyposażenie pozostałych pomieszczeń. Ich ilość zależeć będzie od budżetu, w jakim się obracamy. Na przykład, w kwocie 1000 zł/ mkw trudno będzie zmieścić łóżko do sypialni czy dużą, wygodną kanapę do salonu, ale o tym za chwilę.
 • Oświetlenie, obejmujące lampy górne, a także dodatkowe punkty oświetleniowe: przy łóżku, nad stołem jadalnianym, nad umywalką, w salonie przy kanapie, etc. Oświetlić musimy każde pomieszczenie – pokoje oraz przedpokój czy korytarz.
 • Wynagrodzenie dla ekipy remontowej.
 • Koszty dostawy materiałów i mebli – nie zapominaj o tym elemencie. Jeśli zamawiasz większość materiałów z dostawą, koszty te mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych.

Budżet na wykończenie mieszkania – zestawienie kosztów

Po tym długim, ale ważnym wstępie, czas na konkrety. Na co możesz liczyć, decydując się na określony budżet? Dla opisanego wyżej mieszkania w budżecie 1000 zł na metr kwadratowy wyliczenia wyglądają następująco:

Pełny budżet: 55 000 zł

Koszty materiałów wykończeniowych za 1000 zł na mkw

Średniej jakości farby, gładzie, kleje i fugi dla mieszkania o 55 mkw wyniosą ok. 3100 zł. Płytki i panele w kwocie ok. 60 zł/ mkw to natomiast koszt ok. 3500 zł. Łącznie 6600 zł za materiały wykończeniowe. Musimy też doliczyć koszty 3 sztuk drzwi wewnętrznych dobrego producenta, co wyniesie kolejne 2400 zł. Pierwszy punkt naszego rozliczenia obejmie więc ok. 9000 zł.

Łazienka za 1000 zł na mkw

Średniej jakości zestaw prysznicowy z deszczownicą oraz kabiną prysznicową wyniesie ok. 2500 zł. Miska WC wraz z zabudową podtynkową i akcesoriami, takimi jak wolnoopadająca deska i przycisk do spłuczki to koszt ok. 1300 zł. Do tego potrzebujemy umywalki z szafką oraz baterii, na co przeznaczymy kolejne 1500 zł, jeśli zależy nam na jakości. Dobra pralka, która posłuży kilka dobrych lat to ok. 1200 zł. Zostanie nam ok. 500 zł na lustro i dodatki typu kosz na pranie. W tej kwocie nie starczy już na meble w zabudowie. Łącznie na łazienkę w średnim standardzie wydamy więc 7000 zł.

Kuchnia za 1000 zł na mkw

Prosta kuchnia, ale na wymiar, to dobre rozwiązane przy małym budżecie. Rezygnujemy tutaj z funkcji cichego zamykania, cargo czy drogich uchwytów. Kuchnia od stolarza na ok. 5 metrów bieżących może wynieść ok. 6000 zł. Zlewozmywak z baterią to koszt ok. 1000 zł. Pozostały budżet przeznaczamy na AGD, które obejmuje: lodówkę, zmywarkę, piekarnik, okap i płytę indukcyjną. Te sprzęty w średniej jakości możemy kupić za ok. 5000 zł. Najtańsza kuchnia wyniesie więc 12000 zł.

Meble

W tym budżecie, zakładając że stawiamy na średnią gatunkowo jakość materiałów wykończeniowych, na dodatkowe meble do salonu czy sypialni nie wystarczy nam już środków.

Tekstylia

W tym budżecie nie zmieścimy już zasłon, ani tych na wymiar ani gotowych, czy narzuty na łóżko – chyba że zrezygnujemy z czegoś na korzyść dodatków.

Oświetlenie

Górne oświetlenie w każdym pomieszczeniu to wydatek min. 300 zł na pokój. W opisywanym mieszkaniu potrzebujemy czterech takich punktów świetlnych, czyli jesteśmy w stanie zmieścić się w kwocie 1500 zł lub 1800 zł – jeśli planujemy stworzyć kąt jadalniany ze stołem, który warto doświetlić. Do tego dochodzą punkty oświetleniowe przy umywalce oraz przy łóżku w sypialni, lampa na biurko i stojąca lampa przy sofie w salonie, która będzie najdroższą inwestycją w tym zestawieniu. Łącznie wydamy ok. 1800 zł. Oświetlenie wyniesie zatem 3600 zł.

Wynagrodzenie dla ekipy remontowej

Najtańsza ekipa, która zajmie się wykończeniem wszystkich pomieszczeń, może się zmieścić w kwocie 19-20 000 zł i jest to zdecydowanie największy koszt tego budżetu. Ryzyko w zatrudnieniu taniej ekipy lub osoby, która „po znajomości” wykona prace taniej, to oczywiście również niski poziom wykonania. Zdecydowanie odradzam takie rozwiązanie osobom, które stawiają na droższe elementy wykończeniowe. Drogie płytki czy panele wymagają profesjonalnego montażu – tylko wtedy będziesz się cieszyć ich pięknym wyglądem i trwałością.

Koszty dostawy materiałów i mebli

Nie liczymy mebli, dlatego koszty będą niewielkie. Możemy założyć ok. 100-200 zł.

Podsumowując…

Na remont w wersji najtańszej wydaliśmy niecałe 52000 zł. Zostaje 3000 zł, które można przeznaczyć na wygodną sofę albo łóżko do sypialni.

Wykańczanie mieszkania „po kosztach” jest ryzykowne. Materiały i sprzęty mogą okazać się niefunkcjonalne i nietrwałe, a jeśli zainwestujemy w porządne elementy wykończeniowe – nie zostanie już budżetu na urządzenie mieszkania. Ten etap możesz jednak zostawić na później, jeśli zależy Ci na szybkim wykończeniu i niewielkim koszcie.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Ci nieco jak rozkładają się koszty wykończenia mieszkania za 1000 zł na metr kwadratowy. Już niebawem na moim blogu znajdziesz kolejne zestawienie: dla budżetu w wysokości 2000 zł i 3000 zł na metr kwadratowy.

 

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną, chętnie rozwieję wszelkie Twoje wątpliwości.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra