• Blog / Kiedy rozpocząć współpracę z architektem ...
Porady

Kiedy rozpocząć współpracę z architektem wnętrz?

Wybór wymarzonego mieszkania masz już za sobą, formalności dopięte. Wiesz, że będzie to Twoje M na lata, więc postanawiasz wesprzeć się wiedzą architekta wnętrz. Kiedy jest najlepszy moment na skontaktowanie się z nim i rozpoczęcie współpracy? Odpowiedź znajdziesz w tym wpisie.

Kiedy rozpocząć współpracę z architektem wnętrz?

Jak architekt wnętrz może pomóc?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, w jakim zakresie architekt wnętrz może Ci pomóc. Zakres ten może się różnić w zależności od Twoich potrzeb. Mało kto wie, że ze wsparcia architekta można skorzystać jeszcze przed zakupem mieszkania. Jeśli chcesz podjąć świadomą decyzję, sprawdzić potencjał i funkcjonalność lokum, wstępnie zaplanować aranżację – zgłoś się na konsultacje jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Jeśli planujesz budowę domu, architekt wnętrz może również wesprzeć Cię jeszcze zanim ruszą prace. Dostosowanie projektu do Twoich oczekiwań, stylu życia domowników i wygody użytkowania to ważny etap prac, który najlepiej podjąć jak najwcześniej, żeby uniknąć niepotrzebnych dodatkowych kosztów. Przemyślany, funkcjonalny projekt pozwoli Ci także na oszczędność czasu, bez „poślizgów” wynikających z nieprzewidzianych wcześniej kiepskich rozwiązań.
Po dokonaniu wyboru lub podpisaniu umowy ze sprzedającym, architekt wnętrz może dokonać profesjonalnych pomiarów i zweryfikować rozkład oraz metraż pomieszczeń z danymi podanymi przez sprzedającego lub według wybranego projektu. Warto taką inwentaryzację przeprowadzić, ponieważ niestety rozbieżności między projektem a stanem faktycznym zdarzają się dosyć regularnie. Inwentaryzacja pozwoli także na przygotowanie bardzo precyzyjnego projektu, co jest szczególnie ważne przy urządzaniu pomieszczeń „pod wymiar”.

Zmiany lokatorskie – oszczędność czasu i pieniędzy

Jeśli kupujesz mieszkanie u dewelopera, ważnym etapem prac architekta wnętrz jest planowanie zmian lokatorskich. Standardowo układ ścian i instalacji każdy nabywca może zmienić bezpłatnie u dewelopera – musi jednak być świadom, co powinno zostać zrobione i kiedy. Tu z pomocą przychodzi architekt wnętrz, który korzysta ze swojej wiedzy oraz narzędzi, by zaplanować przestrzeń nie tylko piękną, ale przede wszystkim praktyczną.

Zmiany lokatorskie należy przeprowadzić w odpowiednim czasie, by do nich nie dopłacać. Kierownik budowy musi otrzymać projekt, by wiedzieć, jaki ma być układ ścian działowych, instalacji czy miejsc oraz punktów dla włączników i gniazdek elektrycznych. Pamiętaj, że ilość takich punktów określa deweloper i jest ich zazwyczaj niewiele. Jeśli jednak zdecydujesz się zrobić elektrykę pod projekt, w którym znajdzie się większa ilość gniazdek czy dodatkowe oświetlenie dekoracyjne, wówczas deweloper zrealizuje założenia otrzymanego od Ciebie projektu, a Ty dopłacisz tylko różnicę za dodatkowe punkty elektryczne.

Jak więc widzisz, dzięki zmianom lokatorskim możesz zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Dodatkowym plusem jest brak konieczności niszczenia ścian tak, by zrealizować projekt. Zostaje tylko samo wykończenie.

Wnętrze pod klucz – urządzanie mieszkania bez zmartwień

Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia w urządzaniu mieszkania albo masz go zbyt wiele i nie chcesz po raz kolejny borykać się z trudnościami, możesz skorzystać z kompleksowej obsługi. Projektowanie wnętrz pod klucz to opcja, dzięki której omijasz te mniej przyjemne zadania, jak znalezienie ekipy, nadzorowanie prac, poszukiwanie materiałów wykończeniowych, mebli, etc. Zostają tylko same przyjemności, czyli konsultacja projektu z architektem wnętrz, dobór kolorów i układu pomieszczeń zgodnie z Twoim stylem życia.

Projektowanie wnętrz pod klucz obejmuje szczegółową analizę Twoich potrzeb, pełną inwentaryzację, pracę koncepcyjną, czyli przygotowanie kilku wstępnych projektów układu funkcjonalnego, przygotowanie dokumentacji, a także nadzór nad realizacją.

Kiedy rozpocząć współpracę z architektem wnętrz?

Wracam zatem do pytania postawionego w tytule. Jak widzisz, w zależności od Twoich potrzeb, architekt wnętrz może się pojawić na różnym etapie procesu zakupowego. Jeszcze zanim podejmiesz decyzję, już po dokonaniu zakupu, kiedy mieszkanie nie jest jeszcze wykończone i jest czas na zmiany lokatorskie, a nawet na samym końcu, gdy w grę wchodzi dekoracja wnętrz czy urządzenie wybranego pomieszczenia.

Architekt wnętrz może także pomóc jeszcze, gdy Twoje mieszkanie lub dom jest tak zwaną „dziurą w ziemi”, czyli jego budowa jest dopiero planowana. Na tym etapie można przewidzieć wiele rzeczy odpowiednio wcześnie je ustalić łącznie z wysokością okien w kuchni tak, by pasowały do blatu czy układ ścian działowych. Równie ważna jest wysokość posadzek i stropów, szczególnie gdy rozważamy montaż rekuperacji czy klimatyzacji w suficie.

Masz pytania o zakres prac architekta wnętrz? Potrzebujesz porady? Skontaktuj się ze mną i poznaj szczegóły mojej pracy.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra