• Blog / Jak urządzić pokój ucznia?
Porady

Jak urządzić pokój ucznia?

Z czym kojarzy Ci się wrzesień? Bo mi z postanowieniami na miarę tych noworocznych. Jednak już nie obiecuję sobie, że od teraz będę pilniej słuchać na lekcjach i robić zadania domowe zaraz po powrocie ze szkoły (a nie w niedzielę wieczorem - chyba wiesz, o czym mówię, prawda?). Teraz czuję motywację, aby pokazać, jak urządzić pokój ucznia!

Jak urządzić pokój ucznia?

Nie od dziś wiemy, że otoczenie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Tak jak sami lubimy pracować w ładnych i ergonomicznych przestrzeniach, tak samo dzieci zdecydowanie wolą odrabiać lekcje przy stylowym biurku niż przy nudnym stole. Jak urządzić pokój ucznia? Z pomysłem! Przygotowałam garść inspiracji na funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie przestrzeni.

Lektura obowiązkowa dla rodziców przedszkolaka: Pokój dla przedszkolaka – o czym należy pamiętać

Zacznijmy od podstaw – organizacja biurka w pokoju ucznia

Biurko to jeden z najważniejszych mebli w pokoju ucznia – to przy nim dziecko uczy się i spędza wolny czas, np. malując. Dlatego wybierając model, dopasuj go do wzrostu przyszłego użytkownika. Prawidłowy rozmiar poznasz po pozycji dziecka: siedząc przy blacie, swobodnie rusza rękoma, stopy opiera o podłogę, kolana są ugięte pod kątem 90°, a kręgosłup wyprostowany. Niektóre biurka są wyposażone w ruchomy blat lub nogi – możesz dowolnie ustawiać ich wysokość. To ważne, jeśli planujesz zakup na kilka lat.

Czy biurko powinno mieć szuflady? To sprawa indywidualna. Jeśli zdecydujesz się na wersję z szufladami, zadbaj o porządek w ich wnętrzu. Z pomocą przychodzą organizery, dzięki którym każda rzecz będzie miała swoje miejsce. Takie przegródki możesz kupić lub wykonać samodzielnie, np. za pomocą drewnianych listewek.

źródło: pinterest.com

A co z otoczeniem biurka? Popularnym rozwiązaniem jest powieszenie metalowej kratki nad blatem, do której możesz przymocować pojemniki, koszyki, kalendarz lub miejsce na notatki. W ten sposób dziecko zawsze będzie miało wszystkie przybory w zasięgu ręki (a plan lekcji w zasięgu wzroku). Dzięki praktycznym pojemnikom z łatwością utrzyma porządek na biurku.

źródło: pinterest.com

Zobacz moje przykładowe realizacje: Pokoje dziecięce

Poziom dla zaawansowanych – organizacja przestrzeni

Gdy podstawy mamy opanowane, przejdźmy poziom wyżej i zajmijmy się otoczeniem. Pokój ucznia, podobnie jak pokój przedszkolaka, warto podzielić na strefy: miejsce do spania i odpoczynku, miejsce do nauki, miejsce do zabawy, miejsce na przechowywanie rzeczy. Planując ich układ, weź pod uwagę:

  • oświetlenie – strefa nauki potrzebuje go najwięcej. Idealnie, jeśli postawisz biurko tuż przy oknie, źródle światła naturalnego. W strefie spania przyda się lampka nocna emitujące delikatne światło.
  • układ gniazdek – do których podłączysz sprzęty elektryczne,
  • kolorystykę – zastosuj stonowane barwy w strefie snu, a bardziej wyraziste w strefie zabawy. W miejscu do nauki przydadzą się energetyczne akcenty, które pobudzą ucznia, ale z umiarem. Ich nadmiar zadziała rozpraszająco.

W pokoju ucznia ważną rolę odgrywa miejsce na plecak, podręczniki i zeszyty. Jeżeli wybrany model biurka posiada dedykowane półki i przegródki – problem rozwiązany! W przeciwnym razie znajdź dla nich miejsce tuż przy biurku, tak aby zawsze były pod ręką.

źródło: pinterest.com

Jeśli Twoje dziecko ma tendencję do zapominania o kartkówkach, sprawdzianach lub zadaniach dodatkowych, stwórzcie wspólnie tablicę, na której pojawią się wszystko ważne informacje. Możecie wykorzystać do tego celu np. kawałek sznurka lub żyłki i klamerki albo pomalować fragment ściany farbą magnetyczno-kredową.

A jak wygląda kwestia utrzymania porządku w pokoju? Rozwiązanie jest stosunkowo proste: zadbaj o to, aby każdy przedmiot miał swoje ustalone miejsce. Te najczęściej używane rzeczy powinny znaleźć się na niższych poziomach, a te rzadziej na wyższych. Zamontuj kosze na zabawki i akcesoria, a na książki przeznacz specjalną półkę. Sprawdzonym pomysłem jest także podpisywanie wtyczek przy listwie zasilającej – kolorowe etykietki z nazwą lub rysunkiem lampki czy monitora załatwią sprawę.

Na koniec przygotowałam 3 propozycje aranżacji pokoju ucznia, które mogą posłużyć dla Was jako inspiracja.

źródło: pinterest.com

Pokój ucznia: dziewczęcy glamour

W pokoju w stylu glamour znajdziesz biel, złoto i pudrowy róż. Zamiast klasycznego krzesła sprawdza się wygodny fotel. Kluczową rolę odgrywają także dodatki. Na ścianach wiszą obrazy z hasłami motywacyjnymi lub subtelnymi, dziewczęcymi wzorami, a na biurku stoi stylowy przybornik. Klasa sama w sobie!

źródło: pinterest.com

Pokój ucznia: skandynawski minimalizm

Styl skandynawski bije rekordy popularności, więc z łatwością znajdziesz wszystkie niezbędne meble i akcesoria. Pamiętaj jedynie, że w tym przypadku mniej znaczy więcej – aranżując pokój ucznia, warto znać umiar zarówno w wyborze kolorystyki, jak i dekoracji.

Jak urządzić pokój ucznia?

źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com

Pokój ucznia: styl industrialny

To pokój, w którym dominuje metal i drewno. Ten styl jest chętnie wybierany do aranżacji pokoju nastolatka. Lubicie majsterkować? Sami możecie zbudować np. regał. Wystarczy szybka wycieczka do sklepu budowlanego po rury i drewniane blaty. Jeśli Twoje dziecko interesuje się elektroniką, w Internecie znajdziesz mnóstwo tutoriali pokazujących jak zbudować prostą, industrialną lampkę.

źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com

Jak urządzić pokój ucznia: czas na zadanie domowe!

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu planujesz diametralną metamorfozę pokoju ucznia, pamiętaj aby zaangażować samego zainteresowanego. To on, a nie Ty, będzie w niej funkcjonował, dlatego ostateczna decyzja w kwestii wyboru mebli i dodatków powinna należeć do dziecka. Podpowiadaj mu, doradzaj, podsuwaj pomysły, ale nie ingeruj zbyt mocno. Urządzanie pokoju potraktujcie jako przydatną lekcję, dzięki której nauczycie się pracy zespołowej. Dodatkowo dziecko nauczy się podejmować decyzje i pozna ich konsekwencje.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra