• Blog / Pokój dla przedszkolaka – o czym ...
Porady

Pokój dla przedszkolaka – o czym należy pamiętać

Przedszkolaki mają swoje specyficzne potrzeby. Urządzając dla nich pokój, zawsze biorę pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia, ale także upodobania jego przyszłego lokatora. Dzisiaj dzielę się z Tobą najważniejszymi zasadami, które wdrażam w każdy mój projekt dla najmłodszych.

Pokój dla przedszkolaka – o czym należy pamiętać

Podział na strefy

Pokój dla przedszkolaka to wielofunkcyjne pomieszczenie – służy do zabawy, rozwijania kreatywności, ale też do nauki, wyciszenia się, odpoczynku. By mieć pewność, że wnętrze spełnia wszystkie te wymagania, warto zacząć od wydzielenia odpowiednich stref.

Należą do nich:

  • miejsce do spania, czyli łóżko, nocna szafka i dodatkowe oświetlenie, które pozwoli na spokojne zasypianie;
  • miejsce do nauki, obejmujące niskie biurko albo stolik z krzesełkami, przy których można wygodnie rysować, czytać lub układać klocki;
  • miejsce do zabawy – może być nim dywanik z pufkami lub poduszkami, gdzie można oddawać się bardziej kreatywnym zabawom, ważna tutaj jest przestrzeń i bezpieczeństwo;
  • miejsce do przechowywania w postaci dużej szafy albo komody, gdzie znajdą się ubrania i inne przedmioty;
  • opcjonalnie, jeśli przestrzeń na to pozwala – miejsce do odpoczynku, czyli fotel albo niewielka kanapa do popołudniowej lektury z mamą czy krótkiej regenerującej drzemki.

Na te cztery strefy warto podzielić pomieszczenie pamiętając, że strefa do nauki powinna mieć zapewnioną odpowiednią ilość dziennego światła. Strefa do spania potrzebuje jej mniej, ale za to niezbędne będzie umieszczenie w obu tych strefach dodatkowych punktów świetlnych. Dlatego planując rozmieszczenie mebli weź pod uwagę naturalne oświetlenie, kąt padania promieni słonecznych rano oraz popołudniu, ale także rozmieszczenie gniazdek i instalacji do zamontowania ewentualnych kinkietów czy dodatkowych lampek.

Ergonomia przestrzenna

W pokoju dziecka zazwyczaj znajduje się mnóstwo zabawek, książek, przedmiotów, z których pociecha korzysta na co dzień. Oprócz szafy warto więc zadbać o dodatkowe miejsca do przechowywania, jak komody, regały półki naścienne czy otwierane pufy, skrzynie albo kosze – w zależności od stylu jaki wybierzesz dla swojej pociechy.

W tej chwili w popularnych sieciówkach znaleźć można wiele rozwiązań dedykowanych dla najmłodszych, jak łóżka z ukrytym schowkiem, pojemne skrzynie. Świetnym rozwiązaniem są meble modułowe, które można rozbudowywać w miarę jak dziecko rośnie. Zaletą jest ekonomia – nie trzeba urządzać pokoju na nowo w chwili, gdy przestanie spełniać swoje funkcje. Minusem jest natomiast przywiązanie do konkretnego stylu, który z czasem może się zmieniać. Dlatego decydując się na modułowe rozwiązania mam jedną radę: wybieraj te najbardziej uniwersalne, proste, które urozmaicisz dodatkami.

Jakie kolory w pokoju dla przedszkolaka

Kilkuletnie dzieci lubią wyraziste kolory, ale nie radzę stosować ich jako podstawowej barwy dla dziecięcego pokoju. Pamiętaj, że kolor wpływa na samopoczucie. Czerwień może utrudniać koncentrację, czerń i szarość mogą przygnębiać. Dlatego postaw na stonowane, pastelowe barwy, a na większą odwagę pozwól sobie dobierając dodatki. Koniecznie ogranicz ilość kolorów w dziecięcym pokoju do maksymalnie trzech. Pierwszy niech będzie tym bazowym, najważniejszym. Drugi może z nim kontrastować i pojawiać się z pewną regularnością. Trzeci to kolor do przełamania całości, który stanowi jedynie akcent i występuje sporadycznie.

Weź pod uwagę także zasady optyki dla wnętrz. Poprzeczne pasy na ścianie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się szersze. Pasy od sufitu do podłogi przeciwnie – sprawiają, że pokój będzie wydawał się wyższy. Ten sam kolor na dwóch ścianach znajdujących się naprzeciwko „zwęzi” pomieszczenie. Dodatkowo pamiętaj, że ciemne i małe wnętrza potrzebują jasnych barw, by nie przytłaczać. Jeśli pokój przedszkolaka jest przestronny, a ilość naturalnego światła spora, wtedy możesz pozwolić sobie na większe kolorystyczne „szaleństwa”.

Pokój dla przedszkolaka z motywem przewodnim

Upodobania naszych latorośli zmieniają się w okamgnieniu. Dlatego jeśli zdecydujecie się, na przykład, na pokój baletnicy czy piłkarza, znowu namawiam Was, by większość motywu przewodniego przemycać w dodatkach. Dzięki temu w szybki i mało kosztowny sposób wymienisz je, gdy pociecha znajdzie nowe hobby, a do tego unikniesz niebezpieczeństwa jakim jest przerost formy nad treścią. W urządzaniu pokoju dziecięcego z motywem to najczęstszy błąd.

Dodatki do pokoju dziecka

Dużo piszę o dodatkach, więc czas na kilka słów o dekoracjach w pokoju dziecięcym. Masz tutaj duże pole do popisu, szczególnie jeśli zdecydujesz się na oszczędność w kolorystyce wnętrza. Poszewki, poduszki, dywany, pufy, punkty świetlne, zasłony, krzesełka, namioty tipi, obrazy na ścianie, plakaty, fototapety – możliwości są nieograniczone. Wystarczy, że będziesz trzymać się ustalonej kolorystyki, a z pewnością stworzysz przyjemną i przytulną przestrzeń dla swojego przedszkolaka.

Twoja pociecha kocha Krainę Lodu? Wybierz pościel z motywem z tej bajki i wzbogać otoczenie połączeniem różu i błękitu. Masz w domu sportowca? Przemyć kilka dodatków z motywem ulubionej aktywności. Może to być dywanik w kolorze boiska, kosz do koszykówki na ścianie albo ścianka wspinaczkowa.

Oczywiście mam dla Ciebie kilka inspiracji:

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

 

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

Drewno sprawdzi się w każdym wnętrzu, a w pokoju dziecka stworzy dodatkowo bardzo przytulną atmosferę. Meble są praktyczne, wytrzymałe, a do tego mogą pełnić wiele funkcji. Nie mówiąc o praktycznym aspekcie – doskonale komponują się z każdym kolorem i stylem.

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

Jeśli masz więcej przestrzeni do zagospodarowania, możesz stworzyć w pokoju dziecka mały plac zabaw. Wykorzystaj do tego celu huśtawki (możesz je wykonać samodzielnie według własnych upodobań), namioty tipi czy popularne obecnie baldachimy. Zobacz:

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

Dobrym sposobem na urozmaicenie dziecięcego pokoju jest fototapeta albo rysunek na ścianie. Nie martw się, nie musisz tworzyć go samodzielnie. Do wyboru masz wiele gotowych rozwiązań, które pobudzą wyobraźnię każdego małego odkrywcy.

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

Ozdabiając ściany możesz także sięgnąć po te mniej typowe dekoracje, jak na przykład pluszowe poroże renifera. Jeśli masz wystarczająco dużo przestrzeni, mnóstwo frajdy sprawisz maluchowi montując na niewielkim odcinku ściany elementy do wspinaczki. Pamiętaj, by nie sięgały zbyt wysoko i umożliwiały łatwe zdobywanie szczytu.

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

Innym sposobem na ozdobienie ścian są oczywiście obrazy lub lampki w fantazyjnych kształtach. Mogą wisieć albo stać na komodzie – grunt, by dopełniały całości kolorystyką oraz stylem i były inne niż wszystkie. Co powiesz na żyrafę z gumą balonową albo lampkę w kształcie różowego flaminga czy vana?

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

pokój dla przedszkolaka jak urządzić inspiracje

Bezpieczeństwo i funkcjonalność przede wszystkim

Po wydzieleniu stref i wstępnym zaprojektowaniu dziecięcego pokoju przychodzi czas na najważniejsze – wybór mebli i materiałów, które będą bezpieczne dla pociechy, a jednocześnie funkcjonalne. Postaw na trwałe, odporne na zarysowania panele na podłodze oraz bezpieczne i zmywalne farby na ścianach. Fantazja maluchów nie zna granic, ale dzięki takim rozwiązaniom będziesz mieć pewność, że pokój będzie odporny na ich zabawy.

Zadbaj o wygodne łóżko i ergonomiczny materac, który zapewni zdrowy, regenerujący sen. Pamiętaj, by sięgać po łatwe w czyszczeniu obicia mebli oraz bezpieczne dla zdrowia tekstylia, które nie wywołują alergii.


Nie wiesz jak urządzić wnętrze dla swojej pociechy tak, by było funkcjonalne i bezpieczne, a jednocześnie przytulne i kojące? Skontaktuj się ze mną – chętnie pomogę. Zobacz moją przykładową realizację: Pokój dla dziecka

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra