• Blog / Budżet na wykończenie mieszkania – 2000 ...
Porady

Budżet na wykończenie mieszkania – 2000 zł za metr kwadratowy

Czas na kolejną odsłonę z cyklu ustalania budżetu na wykończenie mieszkania. Tym razem analizujemy możliwości jakie oferuje budżet w wysokości 2000 zł za metr kwadratowy.

Budżet na wykończenie mieszkania – 2000 zł za metr kwadratowy

2000 zł za metr kwadratowy – czy to duży budżet?

O tym jakie znaczenie ma budżet na wykończenie mieszkania oraz co możesz zdziałać w kwocie 1000 zł przeczytasz we wpisie: Budżet na wykończenie mieszkania. Co dostaniesz za 1000 zł na metr kwadratowy?

Tym razem przyglądamy się dwukrotnie większemu budżetowi. 2000 zł za metr kwadratowy wydaje się być dosyć dużą kwotą i rzeczywiście za tę sumę możesz pozwolić sobie na wyższej jakości materiały, głównie ze średniej półki, ale również z tej wyższej. Taki budżet umożliwia dokonanie rozsądnych decyzji odnośnie tego, w co warto zainwestować więcej pieniędzy, a co może pozostać w średniej jakości. Budżet na poziomie 2000 zł daje także większe możliwości jeśli chodzi o aranżację i dodatki, które nadadzą wnętrzom charakteru.

Co analizujemy?

Przypomnę, że ten cykl dotyczy konkretnego metrażu i typu mieszkania. Rozpatrujemy w nim koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim o powierzchni 55 mkw. W mieszkaniu znajduje się:

  • salon z aneksem kuchennym
  • jedna sypialnia
  • łazienka
  • kuchnia

Pełny budżet wynosi więc: 110 000 zł

2000 zł na wykończenie mieszkania – zestawienie kosztów

Po dokładne omówienie kosztów związanych z wykończeniem mieszkania zapraszam do pierwszego wpisu z cyklu: Budżet na wykończenie mieszkania. Co dostaniesz za 1000 zł na metr kwadratowy. W drugiej odsłonie przechodzę od razu do rzeczy.

Koszty materiałów wykończeniowych

W tym budżecie możemy sobie pozwolić na lepszą jakość paneli podłogowych, płytek, farb, drzwi wewnętrznych, etc. W te elementy zawsze warto zainwestować więcej pieniędzy, bo od ich trwałości zależy jak długo będziemy mogli je użytkować. Pamiętaj, że wymiana podłóg i malowanie czy tapetowanie ścian jest problematyczne po wprowadzeniu się do mieszkania. Im lepsze materiały, tym dłużej będą służyć i tym odleglejszy będzie moment ich wymiany.

Mając to na uwadze, dla mieszkania o powierzchni 55 mkw materiały wykończeniowe o dobrej jakości to koszt ok. 17750 zł. Skąd ta suma? Warto postawić na płytki i panele w przedziale cenowym od 100 do 150 zł, co daje nam od 5500 zł do 8250 zł. 3 sztuki drzwi wewnętrznych od dobrego producenta wyniosą natomiast ok. 4500 zł. Koszt farb, gładzi, klejów i fug z wyższej póki wyniesie ok. 5000 zł.

Łazienka

Niewielka powierzchnia łazienki w mieszkaniu 55 mkw i budżet rzędu 2000 zł dają spore możliwości jeśli chodzi o funkcjonalne i estetyczne wykończenie tego pomieszczenia. Warto pokusić się o zabudowę, która idealnie wpasuje się w nasze potrzeby i sprawi, że korzystanie z łazienki będzie czystą przyjemnością. Koszt zatrudnienia stolarza i wykonania np. zabudowy pralki z półkami oraz szafka pod umywalkę wyniesie ok. 5000 zł.

Do tego musimy doliczyć sprzęty: dobrej jakości kabinę prysznicową z baterią i deszczownicą (4500 zł), miskę WC z zabudową podtynkową, wolnoopadającą deską i przyciskiem do spłuczki (1500 zł), umywalkę z baterią (1500 zł), pralka (1500 zł), lustro (300 zł) i dodatki: kosz na pranie, uchwyty na ręczniki i papier toaletowy, etc. (500 zł). W sumie za całą łazienkę, bez płytek które liczyliśmy wcześniej: 14800 zł.

Kuchnia

Kolejne bardzo ważne pomieszczenie w domu, które warto wyposażyć w funkcjonalną zabudowę. Koszt dla ok. 5 metrów bieżących, jeśli weźmiemy pod uwagę takie rozwiązania jak cargo czy ciche zamykanie, lecz z prostymi frontami, to wyniesie ok. 12000 zł. Za zlewozmywak z baterią zapłacimy ok. 1500 zł. Pozostaje AGD: lodówka (2000 zł), zmywarka (1500 zł), piekarnik (1500 zł), okap (400 zł), płyta indukcyjna (1500 zł). Koszt wykończenia kuchni wyniesie łącznie 20400 zł.

Sypialnia

W budżecie za 1000 zł nie udało nam się uwzględnić sypialni. Tym razem mamy budżet na dużą szafę w zabudowie (ok. 3000 zł) oraz łóżko dwuosobowe ok. 1500 zł z materacem (ok. 1500 zł). Stoliki nocne 2×300 zł ( 600zł) Razem 6600 zł

Oświetlenie

Lampy główne w cenie ok. 500 zł za jedną (sypialnia, salon oraz punktowe w kuchni) i lampa nad stołem jadalnym wyniosą ok. 2500 zł. Do tego dodatkowe punkty świetlne ze średniej półki cenowej przy łóżku w sypialni, nad lustrem w łazience, stojąca przy kanapie w salonie plus taśmy ledowe podświetlające zasłony to kolejne 2000 zł. Na oświetlenie przeznaczamy więc łącznie 4500 zł.

Wynagrodzenie dla ekipy remontowej

Postaw na sprawdzoną ekipę – lepsza jakość materiałów wymaga fachowego traktowania. Za położenie paneli i płytek w mieszkaniu, szpachlowanie i malowanie ścian, wykończenie łazienek czy ewentualne przeróbki w elektryce pod zaplanowany dopasowany do właścicieli układ dobra ekipa może oczekiwać wynagrodzenia rzędu 35000 zł.

Meble

Przy tak rozporządzonym budżecie na koniec powinniśmy „zaoszczędzić” jeszcze ok. 10000 zł na meble. Warto przeznaczyć je częściowo na dużą, wygodną kanapę w salonie ( ok 4000 zł), stolik kawowy ( 500 zł) oraz stół jadalny z czterema krzesłami ( 2200 zł).Razem 6700 zł

Tekstylia

W przypadku takiego budżetu i pilnowanie go na każdym etapie będziemy mogli sobie pozwolić, w zależności od ceny mebli, także na drobne tekstylia, jak ozdobne poduszki, narzutę na łóżko oraz zasłony i firany , jednak już raczej nie te szyte na miarę a np. z „sieciówki”. Ok. 3000 zł

Koszty dostawy materiałów i mebli

Koszty dostawy wyniosą ok. 1000 – 1200 zł.

Podsumowując…

Nie licząc mebli i tekstyliów wydaliśmy w tym budżecie łącznie 92 450 zł. Na meble i tekstylia zostało więc ok. 16300 zł.

Mogliśmy sobie pozwolić na wyższą jakość materiałów wykończeniowych, ale także nieco lepsze sprzęty oszczędzając tylko tam, gdzie wymiana nie będzie bardzo problematyczna i nie będzie wymagała dużej ilości „brudnych” prac remontowych. Chociaż wydatek jest większy, zaoszczędzimy więc w dłuższej perspektywie czasu. Mieszkanie w takim standardzie powinno utrzymywać się w dobrym stanie przez kolejne 5-10 lat w zależności od ilości zamieszkujących je osób, częstotliwości korzystania ze sprzętów, etc.

Wiesz już jak wygląda wykańczanie mieszkania w budżecie 1000 zł i 2000 zł za metr kwadratowy. Już niebawem pokażę Ci jak możesz zainwestować w mieszkanie przeznaczając na nie 3000 zł. Śledź mojego bloga oraz mój profil na Facebooku: Fanajło Home Design Decor.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń, chętnie rozwieję wszelkie Twoje wątpliwości.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra