• Blog / Lightscaping – witaj w erze małych ...
Design

Lightscaping – witaj w erze małych świateł!

Nie od dziś wiadomo, że oświetlenie, które jest nie tylko praktyczne, ale i nieoczywiste, robi na mnie szczególne wrażenie. Właśnie dlatego moim priorytetem podczas mediolańskich targów wnętrzarskich było odwiedzenie Euroluce - targów oświetleniowych, które odbywają się co dwa lata. Zobacz, co mnie zachwyciło.

Lightscaping – witaj w erze małych świateł!

Zmiana świata = zmiana oświetlenia

Na targach Euroluce prezentowane projekty odzwierciedlały trendy, które wpłynęły na wnętrza mieszkalne, miejsca pracy i hotele w dobie pandemii – od zwiększonej pracy w domu po zapotrzebowanie na wzornictwo związane z naturą. Wiele marek zaprezentowało lampy o funkcjonalnej i elastycznej estetyce, a nie tylko dekoracyjnej, podczas gdy inne eksperymentują z granicami rzemiosła produkcyjnego.

Wielu producentów oświetlenia prezentowało na targach Euroluce elastyczne systemy, które można indywidualnie dostosować do różnych przestrzeni. Dzięki diodom LED można łączyć wiele opraw, tworząc rozległe rozwiązania. Nowością były produkty wykonane z drewna, ekstrawaganckich tekstur i abażury z tkanin.

To, co można było zobaczyć na zobaczyć podczas Euroluce w Salone del Mobile, opowiada całą historię dobrego projektu.

Niech stanie się (nieoczywista) jasność

Trendy oświetleniowe zdecydowanie pożegnały okres dominacji wielkich lamp, skupiając się na lightscapingu. To zabieg polegający na stosowaniu oświetlenia w celu tworzenia określonej atmosfery i nastroju we wnętrzach. Oznacza to tworzenie we wnętrzu różnych winietek za pomocą lamp stołowych i podłogowych – bez włączania dużych lamp. Zamiast skupiać się na jasnym, ogólnym oświetleniu, używa się mniejszych źródeł światła, aby stworzyć różne obszary oświetlenia i cienie w pomieszczeniu. Ten trend pozwala na większą kreatywność i indywidualizm w projektowaniu oświetlenia wnętrz.

Nie mówimy wyłącznie o małej lampce, którą zapalamy do czytania. Targi Euroluce pokazały szereg możliwości – nie tylko tych funkcjonalnych, ale przede wszystkim kreatywnych, robiących ogromne wrażenie i dających uczucie ciepła, o którym marzymy całe życie.

Nie żegnamy się z górnym oświetleniem

Mimo wszystko, szkoda byłoby nie wykorzystać największej, nieprzerwanej przestrzeni w pokoju – sufitu. Projektanci prezentujący swoje wizje podczas Salone del Mobile 2023 mieli jednak pomysł i na to. 

Duże lampy składające się z małych punktów świetlnych były hitem Euroluce. Znasz to uczucie, kiedy niebo jest zupełnie czyste i możesz zobaczyć wyraźnie wszystkie gwiazdy? Podobne odczucia towarzyszyły mi podczas tego eventu.

Praktyczna dekoracja

W świecie architektury wnętrz nie trzeba rezygnować z funkcjonalności kosztem elegancji. Targi Euroluce pokazały, że z powodzeniem da się łączyć wszystko. Wazonik, który daje światło? A może niebanalna dekoracja ścienna, która wieczorem zmieni się w jasny punkt? To nie jedyne propozycje tegorocznych wystawców. Wrażenie robi też szczegółowość poszczególnych elementów oświetlenia – delikatne formy, nieoczywiste kształty i ręczne rzemiosło. 

Ruch i płynność

Inspiracja naturą widoczna była nie tylko w wykorzystaniu naturalnych materiałów. Wielu wystawców wykorzystało ruchy występujące w przyrodzie i wprawiło swoje małe dzieła sztuki obieg. Wykorzystanie aplikacji mobilnych oraz integracja oświetlenia z muzyką tworzyły piękną grę świateł. Szczególnie w tym aspekcie zachwycał pawilon projektanta Toma Dixona. 

Ruch to także opływowe kształty i lekkie struktury przypominające płynące obłoki. 

Chcesz ocieplić swoje wnętrze i stworzyć klimat, który będzie koił wszystkie zmysły? Pomogę Ci w zaprojektowaniu pięknie oświetlonego wnętrza. Napisz do mnie.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra