• Blog / Salone del Mobile 2023 – garść inspiracji
Design

Salone del Mobile 2023 – garść inspiracji

W moim kalendarzu na ten rok nie mogło zabraknąć wyjazdu do Mediolanu, gdzie szukałam inspiracji podczas 61. edycji targów Salone del Mobile. Chociaż przywitał mnie deszcz, a nie włoskie słońce, nastrój poprawiała myśl o inspiracjach, które przywiezę ze sobą z powrotem. Przeczytaj przegląd najważniejszych trendów z targów.

Salone del Mobile 2023 – garść inspiracji

Jak najbliżej natury

Potrzeba bliskości z naturą mocno przybrała na sile w ostatnich czasach. Okres pandemii skłonił nas do refleksji nad naszym stylem życia, a w szczególności nad znaczeniem przestrzeni, w której przebywamy przez większość czasu. Pogoń za sukcesami zawodowymi, codzienne problemy i betonowa dżungla wzmacniają poszukiwania ciszy i spokoju. 

We współczesnym projektowaniu wnętrz obserwujemy wiele interesujących trendów, które odzwierciedlają te potrzeby. Inspiracje przyrodą są szczególnie widoczne w wykorzystaniu naturalnych materiałów stanowiących nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne elementy w aranżacji wnętrz. Dlatego też, projektanci coraz częściej sięgają po materiały pochodzenia naturalnego wprowadzając do wnętrza przytulną atmosferę – nie bez korzystnego wpływu na nasze samopoczucie i zdrowie.

Kolory matki Ziemi?

Naturalne materiały to jednak nie jedyny akcent zbliżający nas do przyrody. Zauważalny był też duży wpływ stonowanych kolorów ziemi – oliwkowej zieleni, ponadczasowego beżu czy otulającego brązu.

Podczas Salone del Mobile 2023 królował kolor zielony – jego uspokajające właściwości i możliwość pracy zarówno w pokojach z ekspozycją na północ, jak i na południe sprawiają, że jest ponadczasowy.

Chociaż wydaje się, że w trendach kolorystycznych kluczową rolę odgrywać będą stonowane barwy, targi Salone del Mobile przyniosły inną odpowiedź. Mogliśmy oglądać mnóstwo żywych kolorów, które aż zachęcały do brania ich garściami! 

Inside or outside?

Wiele projektów prezentowanych podczas Salone del Mobile 2023 skupiało się na nieformalnym stylu życia spędzanym w gronie przyjaciół. Wśród rozwiązań, które dają do myślenia i zmieniają perspektywę jest łączenie życia wewnętrznego z otoczeniem zewnętrznym, co tworzy spójną i przestrzenną całość. Warto wspomnieć o zestawach mebli do siedzenia na zewnątrz, które z powodzeniem sprawdziłyby się także w salonie. Takie podejście zachęca do płynnego przemieszczania się między wnętrzem a tarasem, bez zauważalnych różnic estetycznych. 

Koniec z ostrymi kształtami

 

Współczesne trendy projektowania wnętrz coraz częściej skupiają się na tworzeniu lekkich i przestronnych przestrzeni. Nowoczesne meble charakteryzują się okrągłymi kształtami i niewidocznymi nóżkami, dzięki czemu wydaje się, że unoszą się tuż nad ziemią. Takie rozwiązania nadają pomieszczeniu poczucie lekkości i przestrzenności, pozwalając na swobodny przepływ światła i atmosfery. 

Nieregularne i opływowe kształty połączone z delikatnymi i przyjemnymi w dotyku tkaninami, szczególnie boucle o charakterystycznej strukturze baranka, wprowadzają do wnętrza przytulność i spokój ducha. Warto przyjrzeć się bliżej temu materiałowi, który wyróżnia się wytrzymałością i elastycznością, dzięki czemu projektanci mebli sięgają po niego coraz częściej. Obecność boucle na prestiżowych targach tylko potęguje jej popularność. Moim zdaniem, okrągłe, półokrągłe, owalne struktury, szczególnie w połączeniu z tkaniną boucle staną się kluczowym elementem projektowania wnętrz w 2024 roku.

Więcej o tym trendzie przeczytasz na moim blogu: Boucle – tkanina obiciowa inna niż wszystkie – Katarzyna Fanajło (fanajlo.pl)

Na fali trendu – ryflowane elementy

Odwiedzając tegoroczne targi wnętrzarskie, nie mogłam przejść obojętnie obok modnego trendu na ryflowane fronty. Widać je nie tylko w meblach, ale także w fakturach ścian, obiciach mebli, czy dekoracjach. To nie tylko moda na sezon – to sposób na wprowadzenie do przestrzeni nowych, interesujących faktur i kształtów. Te delikatne wgłębienia sprawiają, że meble zyskują nową jakość, nabierając jednocześnie eleganckiego charakteru.

Ryflowanie może mieć różne formy i nie musi ograniczać się tylko do klasycznego, pionowego układu. Obecnie projektanci coraz częściej sięgają po nietypowe formy, nieregularne wzory oraz wyjątkowe zdobnictwo. Warto zwrócić uwagę na ryflowane fronty przy aranżacji wnętrza, aby nadać mu oryginalnego wyglądu i podkreślić indywidualny styl.

Szukasz do swojego wnętrza rozwiązań ponadczasowych, które wpisują się w Twój gust i najnowsze trendy? Odezwij się do mnie, razem zaprojektujemy Twoją przestrzeń.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra