• Blog / Spieki wielkoformatowe – siła natury w ...
Design

Spieki wielkoformatowe – siła natury w czterech ścianach

Najpierw był beton, który wraz z loftową estetyką szturmem wszedł do naszych salonów. Później tę zimną szarość zamieniliśmy na majestatyczny marmur, by czuć się trochę przytulniej i - co tu ukrywać - bardziej luksusowo. Dzisiaj, urządzając wnętrza, możemy wybierać spośród przeróżnych deseni i kamiennych imitacji, wplatając odrobinę natury do własnej, domowej przestrzeni.

Spieki wielkoformatowe – siła natury w czterech ścianach

Przekonałam się o tym, odwiedzając najnowszy showroom Graniti Fiandre i Porcelaingres zlokalizowany w samym zagłębiu najlepszych, włoskich płytek ceramicznych, czyli okolice Bolonii, Modeny we Włoszech. Wróciłam z tego wydarzenia pełna inspiracji i świeżych pomysłów, a Tobie przedstawiam produkty, które szczególnie mnie urzekły. Jeśli śledzisz moje relacje na Instagramie lub Facebooku, z pewnością wiesz, o które chodzi. Jeśli nie, zapraszam do lektury!

Spieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianach

Twardy jak… gres, piękny jak naturalny kamień

Kamień kojarzy się z naturą, intrygującymi wzorami, ale również z solidnością i wieloletnią trwałością. Te cechy posiadają spieki wielkoformatowe, stosowany jako materiał do wykańczania przestrzeni zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. To rodzaj ceramiki, który powstaje w procesie mielenia i prasowania takich surowców, jak glina, skaleń, piasek czy kaolin. Masa jest następnie podgrzewana w bardzo wysokiej temperaturze, osiągając stan zeszklenia. Powierzchnia płyty z gresu porcelanowego jest dzięki temu idealnie gładka, niezwykle wytrzymała, a do tego odporna na wodę, ogień i niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym na ciągłą zmianę temperatury.

Spieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianach

Podłoga, blat czy fronty meblowe wykonane z gresu porcelanowego są praktycznie na zawsze. Ten rodzaj trwałości doceni każdy jego użytkownik, łącznie z łatwością w czyszczeniu i stabilnością kolorów. A te ostatnie są wręcz powalające.

Wyroby z porcelanowego gresu urzekają szeroką gamą kolorystyczną i nie są to jedynie brązy, beże czy szarości. Producenci oferują również inne warianty, łączące wspaniałą, głęboką zieleń butelkową, granat, a nawet pomarańcz. Same kolory to jednak nie wszystko. Ich połączenia i imitujące naturę wzory są wręcz obłędne. Co ciekawe, nowa technologia zastosowana do płyt grubości 2 i 3 cm w przeciwieństwie do tradycyjnych płytek, nie jest jedynie pokryta wzorem na zewnątrz. Gdyby je przekroić, można zauważyć, że całe wykonane są z tej samej, wzorzystej masy. Idealnie naśladują naturalny kamień, ponieważ to właśnie oryginalne zdjęcia natury służą za punkt odniesienia podczas ich produkcji.Spieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianach

Spieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachNic dziwnego, że są tak popularne i że znalazły tak szerokie zastosowanie. Już nie tylko podłogi i ściany można ozdobić tak wspaniałym dekorem. Spieki wielkoformatowe służą również do produkcji frontów mebli, blatów, a nawet schodów czy umywalek. Płyty dostępne są w popularnych dużych formatach 2,4 x 1,2 m, ale coraz większą popularnością cieszą się te największe w formacie nawet 3,2 x 1,6 m. Powstają z nich nie tylko zachwycające podłogi i ściany, ale także ścianki działowe – ozdobne, służące wydzieleniu przestrzeni albo stanowiące stylowe tło dla nowoczesnych półek. W każdej odsłonie wyglądają naprawdę niezwyczajnie i hipnotyzująco.

Kto zajmuje się produkcją tak wspaniałych wyrobów? Poznaj dwie firmy, które specjalizują się w wytwarzaniu produktów z gresu porcelanowego.

Fiandre – włoski styl z ponad 60-letnią historią

Wywodząca się ze słonecznej Italii, firma Fiandre ma naprawdę ciekawą historię. Od samego początku inwestowała w rozwój wyrobów z porcelanowego gresu i jako jeden z pierwszych producentów dostrzegła potencjał w płytkach o formacie 20×20 cm. Było to w latach 60. i niedługo po tym, Fiandre stała się liderem w swojej branży z takim portfolio klientów, jak Ferrari, Fendi, Armani, Givenchy czy Nike.

Spieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianach

Spieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachObok innowacyjności, w centrum uwagi Fiandre są także kwestie środowiskowe. Firma prowadzi ciągłe badania na etapie projektowania i tworzenia produktów z czystych surowców. Potwierdzają to certyfikaty, uzyskane przez Fiandre, m.in. wydany przez Green Building Council certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) wydawany dla produktów powstających z poszanowaniem natury.

Ale to nie wszystko. W ostatnich latach Fiandre opracowało eko aktywną linię materiałów Active Surfaces®, które wzbogacają płytki Fiandre o właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwdziałające zanieczyszczeniom. Przedstawiło też kolejne formaty płyt w kolekcji Maximum, obejmującej płyty o wymiarach 300×150 cm i 320×160 cm. To prawdziwa ceramika nowej generacji, z którą warto się zapoznać.

Spieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianach

Spieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachW ofercie Fiandre znajdują się płyty podłogowe i ścienne imitujące marmur, kamień w bogatej gamie kolorystycznej oraz nieustannie popularny beton. Całą kolekcję wyrobów z porcelanowego gresu od włoskiego producenta odkryjesz tutaj →.

Porcelain Gres – “dolce vita” spotyka niemiecką precyzję

Należący do włoskiej grupy IRIS CERAMICA GROUP niemiecki producent wyrobów Porcelain Gres z Brandenburgii nie pozostaje daleko w tyle. Zarówno pod względem innowacyjności, jak i dbałości o środowisko naturalne. Nie dość, że korzysta z materiałów pochodzących z recyklingu, to jeszcze wykorzystuje wodę deszczową w procesach produkcyjnych!

Za swój cel w kwestii designu Porcelain Gres postawiło sobie odtworzenie doznań i emocji, jakie budzą w nas niezwykłe kompozycje stworzone przez naturę. Jego wyroby powstają z gliny, kwarcu i skalenia w warunkach uwzględniających dobro przyrody, co potwierdzają uzyskane certyfikaty, w tym certyfikat LEED. Można je podziwiać w trzech showroomach marki, w Vetschau, Berlinie i Castellarano. W tym ostatnim właśnie miałam przyjemność być!

Podobnie jak Fiandre, Porcelain Gres również wykorzystuje proces fotokatalityczny, dzięki któremu powstaje efekt Active Surface®, eliminujący 99% czynników mikrobiologicznych, w tym bakterii i wirusów, a także zanieczyszczeń i drażliwych zapachów.

Wspaniałe kolekcje płyt podłogowych i ściennych Porcelain Gres wraz ze zrównoważoną filozofią proekologiczną poznasz tutaj →.

Spieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachSpieki wielkoformatowe - siła natury w czterech ścianachCo myślisz o kamiennych wzorach we wnętrzach? Jeśli urzekł Cię ten niesamowity trend, z chęcią pomogę Ci w jego aranżacji. Zadzwoń lub napisz, a ja pokażę Tobie moje dotychczasowe projekty i być może stworzymy coś wspólnie tylko dla Ciebie 🙂

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra