• Blog / Pokój dziecięcy dla chłopców. Jak ...
Projekt

Pokój dziecięcy dla chłopców. Jak urządzić przestrzeń dla kilkulatków?

Zaledwie cztery lata temu stanęłam przed wyzwaniem, by stworzyć dla 3-letniego synka wygodną i przytulną przestrzeń. Dzisiaj w pokoju o 11 mkw mieszka już dwóch małych lokatorów i pod ich potrzeby zaprojektowałam nowe wnętrze. Zobacz, jaki jest efekt i poznaj kilka wskazówek związanych z urządzaniem dziecięcego pokoju.

Pokój dziecięcy dla chłopców. Jak urządzić przestrzeń dla kilkulatków?

Od malucha do starszaka

Zmiany w dziecięcym pokoju są niezbędne nie tylko ze względów estetycznych. Mali lokatorzy rosną, zmieniają się ich potrzeby, zainteresowania i pojawia się coraz większa potrzeba prywatności oraz stworzenia w ich przestrzeni przytulnego azylu. Łóżka i biurka wymagają dostosowania do wzrostu, a szafy muszą pomieścić więcej ubrań, sprzętów i książek. Dlatego pokój dziecka najlepiej zmieniać co 4-5 lat, by za tymi zmianami nadążyć. Jest to przy okazji dobra okazja do tego, by odświeżyć pomieszczenie albo nadać mu zupełnie nowego charakteru.

I tę drugą opcję wybrałam ja, bo jak zobaczysz na zdjęciach poniżej, pierwsza wersja pokoju dla jednego 3-latka diametralnie różni się od najnowszej, którą urządziłam już dla dwóch kilkulatków. Projekt był wymagający, ale wiem, że kolejna taka zmiana czeka mnie za kolejnych kilka lat, być może już w osobnych pokojach, ale wtedy zmierzę się z nie lada wyzwaniem, jakim jest urządzanie przestrzeni dla nastolatków 😉

Przeczytaj również: Jak urządzić pokój ucznia?

Cztery lata temu królował styl skandynawski i dla 3-letniego chłopca taki wystrój wnętrza wydawał mi się najbardziej neutralny, czysty i przede wszystkim jasny. Królowała w nim biel, elementy boazerii w stylu angielskim i dużo bielonego drewna. Elementem wprowadzającym kolor i różnorodność były dodatki w postaci zabawek, ale również tkanin, dywanu i poduszek, które doskonale ociepliły tę przestrzeń.

pokój dziecięcy fanajło realizacja

pokój dla dziecka nowoczesny przytulny fanajło

projekt pokoju dziecięcego fanajło

Mając do dyspozycji 11 mkw udało mi się zmieścić w pokoju wygodne łóżeczko, huśtawkę, baldachim do zabaw i relaksu, a także dużą, pojemną szafę oraz komodę na zabawki. Wszystko w wysokiej jakości, aby zapewnić meblom i ścianom dużą odporność na uszkodzenia oraz inne wybryki dziecięcej fantazji.

pokój dla dziecka fanajło

pokój dziecięcy nowoczesny fanajło

Pokój dla chłopców w stylu coastal

Do pokoju mojego 3-latka dołączył z czasem jego młodszy brat i dzisiaj ten uroczy pokoik nie spełnia już swoich funkcji. Chłopcy potrzebowali miejsca do nauki, bo starszy syn jest od września dumnym uczniem pierwszej klasy, a młodszy niedługo go dogoni. Niezbędne było dodanie również kilku miejsc do przechowywania, więc oprócz pojemnej szafy, w pokoju stanęły dodatkowe komody oraz wygodne siedzenie z szufladami.

Chciałam przy tym, by moje żądne przygód dzieci mieszkały w ekscytującym pokoju, które będzie sprzyjało relaksowi po szkole i przedszkolu oraz skupieniu w trakcie odrabiania zadań domowych lub czytania książek. Dlatego zdecydowałam się na wplecenie do projektu elementów stylu coastal, który nadał dziecięcej przestrzeni przyjemnego i przytulnego klimatu.

Przeczytaj również: Pokój dla dziecka z fantazją. 4 inspiracje

Remont pokoju zajął tydzień przy pomocy naszej sprawdzonej i niezawodnej ekipy remontowej, ale nie tylko. Do pracy zaangażował się również mój nieoceniony mąż – deski na ścianie, które są ręcznie malowane i klejone to jego dzieło! Ogromne podziękowania dla dziadka, który podjął się niełatwego wyzwania – wcielenia w życie mojego autorskiego projektu piętrowego łóżka 😉 Krawieckie umiejętności babci zaowocowały bawełnianymi zasłonami, montowanymi na karniszach wewnątrz łóżka, aby chłopcy mogli się zasłonić kiedy się bawią.

Dużo czasu zajęły mi poszukiwania siatki, która zdobi i zabezpiecza łóżko na pięterku, więc zdecydowałam się zapleść ją sama. Studiowałam wieczorami jaki węzeł żeglarski sprawdzi się najlepiej, chociaż patentu żeglarskiego niestety nie mam 😉 Wykorzystałam też moje zawodowe znajomości i poprosiłam firmę Jadik z Nowej Soli, by wykonała drabinkę do łóżka według mojego projektu. Połączenie solidnej konstrukcji z metalu I dębowych stopni sprawdzą się idealnie!

Pokój dla braci a niewielka przestrzeń

Ulokowanie dwóch kilkuletnich chłopaków na niewielkiej przestrzeni było wyzwaniem, przed którym staje wielu rodziców. Są jednak rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić na metrach i stworzyć bardzo wygodny pokój nawet na niewielkim metrażu. Jednym z nich jest wspomniane piętrowe łóżko, które pozwala wykorzystać przestrzeń w pionie, zamiast w poziomie. Pamiętaj, by odpowiednio je zabezpieczyć, a także – by zapewnić dzieciom odrobinę prywatności. Ja rozwiązałam ten problem dzięki przesuwanym zasłonkom, które chłopaki mogą otwierać lub zamykać, kiedy tylko chcą.

Zdecydowałam się też połączyć dwa biurka w jedno. Każdy z chłopców otrzymał swoje krzesło z regulowaną wysokością, aby dopasować się do wzrostu i wąską szafkę z szufladami. W tej chwili tylko starszy syn spędza czas przy odrabianiu lekcji, ale młodszy maluje i rysuje obok, więc udaje im się fajnie dzielić tą przestrzeń.

Przeczytaj również: Urządzamy pokój ucznia. Biurka i krzesła do 1000 zł

Zaoszczędzona przestrzeń pozwoliła mi dodać kilka komód z miejscem do przechowywania, a także stworzyć niewielką kanapę do odpoczynku czy czytania zaraz przy oknie. To bardzo ważne, by dziecięcy pokój został podzielony na strefy – do spania, nauki, zabawy i relaksu. Dzięki temu mały lokator może korzystać z przestrzeni w wygodny sposób. Jeśli urządzasz pokój dla rodzeństwa, postaraj się też wydzielić strefy dla każdego z nich. Niech każdy ma osobne biurko, własną komodę, przestrzeń w szafie.

Personalizuj, urozmaicaj, twórz klimat

Kiedy masz już wydzielone strefy, wiesz, jaki będzie układ, kolory ścian i mebli, czas na dodatki. Jak wspomniałam wyżej, zdecydowałam się na elementy, które przywiodą na myśl wspomnienia ciepłych, letnich wakacji nad morzem. Oprócz wyplecionej przeze mnie siatki, w pokoju znalazła się fototapeta z motywem plaży w stylu, który nie jest zbyt dziecinny, a jednocześnie wspaniale pasuje do dziecięcego pokoju.

Ciepła temu wnętrzu dodaje też ścianka z ręcznie malowanych desek, na której zawisnęły dwie lampki – każda w kształcie pierwszej litery imion moich chłopaków. To także dobry pomysł na personalizację i wydzielenie przestrzeni osobistej każdego z nich. Nie zabrakło innych dodatków, jak zdjęć w drewnianych ramach, miękkich poduszek, pluszaków, plecionego dywanika, a nawet drewnianej łódeczki i kilku muszelek. Wszystko to sprawia, że we wnętrzu robi się przyjemnie, ciepło i magicznie.

Planujesz remont pokoju dla dziecka? Rozwiązania sklepowe nie sprawdzają się w ograniczonej albo nieregularnej przestrzeni? Skontaktuj się ze mną – pomogę Ci stworzyć wymarzone, funkcjonalne wnętrze dla Twojego młodego lokatora.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra