• Blog / Styl scandi boho we wnętrzach
Design

Styl scandi boho we wnętrzach

Choć jest dość charakterystyczny, trudno go jednoznacznie zdefiniować. Styl boho we wnętrzach przeszedł długą drogę od barwnych, etnicznych dodatków do stonowanych motywów nawiązujących do minimalizmu. Poznaj najważniejsze cechy modnego stylu scandi boho.

Styl scandi boho we wnętrzach

Krótka lekcja historii sztuki

Zanim omówię znaki szczególne scandi boho (zwanego również modern boho), chciałabym w kilku zdaniach opisać, skąd wziął się sam styl boho. Jego początki sięgają XIX-wiecznego Paryża, kiedy to powstała francuska cyganeria, czyli „la bohéme”. Zaś korzenie „la bohéme” leżą w słowie „Bohema”, co po łacinie oznacza Czechy. Powodem takiego nazewnictwa była rosnąca fascynacja młodych Francuzów cygańskim stylem życia, m.in. miłością do sztuki, brakiem norm społecznych i odrzuceniem wartości materialnych. A ponieważ Francuzi uważali, że cyganie pochodzą z Czech, tak właśnie narodziła się cyganeria, czyli bohema.

Francuską bohemę tworzyli pisarze, aktorzy, malarze, krótko mówiąc, artyści o nietypowym spojrzeniu na świat. Bywali w kawiarniach, na wernisażach, sztukach teatralnych. Często przeprowadzali się i podróżowali. Cyganeria była znana z awangardowego podejścia do życia, a także wyglądu nie tylko swojego, ale i miejsca, w którym mieszkała.

Wnętrza w stylu boho słynęły z przepychu, niepokorności, oryginalności, multikulturowości. Ich aranżacja nie była skrupulatnie planowana, a jednak całość prezentowała się na tyle imponująco i oryginalnie, że przyczyniła się do powstania nowego stylu w sztuce. Z czasem ten nurt zaczął ewoluować i mieszać się z innymi trendami. W ten sposób powstało nowoczesne wydanie stylu boho, czyli mieszanka etnicznych motywów ze skandynawskim minimalizmem. Choć takie połączenie brzmi zaskakująco, wystarczy spojrzeć na kilka zdjęć, aby odkryć, na czy polega jego sukces.

Scandi boho we wnętrzach
Źródło: Pinterest

Jak rozpoznać scandi boho?

We wnętrzach w stylu scandi boho czas upływa wolniej. Panuje spokojna, odprężająca atmosfera, a wystrój pomieszczenia zachęca do odpoczynku. Taka przestrzeń pozytywnie nastraja i pozwala złapać oddech po zabieganym dniu. Styl boho stworzysz w mieszkaniu, domu, na balkonie czy tarasie. Zapewniam Cię, że gdy tylko znajdziesz się w takim miejscu, z pewnością od razu rozpoznasz mix boho i scandi. W jaki sposób? Dzięki bieli i minimalistycznej formie styl skandynawski jest doskonałą bazą dla boho, które miłuje się w dodatkach. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich materiałów i kolorów.

Scandi boho we wnętrzach
Źródło: Pinterest

W zgodzie z naturą

Mimo wielu różnic scandi i boho mają jedną, ale bardzo istotną, cechę wspólną – naturalność. W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzają się: drewno, len, płótno, rattan, wiklina. Często spotkamy w nich rattanowe lub wiklinowe fotele (które nie są już zarezerwowane wyłącznie dla ogrodów), ażurowe lampy, drewniane stoliki czy też płócienne narzuty, zasłony i inne tekstylia. Puchate poduszki to element obowiązkowy każdego siedziska. Diabeł tkwi w szczegółach – drewniane podkładki pod szklanki będą doskonałym dopełnieniem aranżacji w stylu boho.

Hitem ostatnich lat, który na pewno kojarzysz, jest rattanowy wiszący fotel, który na dobre rozgościł się na naszych balkonach i tarasach. Coraz częściej można go spotkać także w przestronnych salonach. Podobną popularnością cieszą się płócienne hamaki z ozdobnymi frędzlami, które są wręcz kwintesencją stylu boho, dlatego nie może ich zabraknąć w takim wnętrzu, ogrodzie czy na tarasie.

Scandi boho we wnętrzach
Źródło: Pinterest

Umiar i prostota

Jak już wspominałam, bazą nowoczesnego boho jest minimalizm. Stonowana, jasna kolorystyka oraz niewielka liczba mebli stanowią świetne tło dla barwnych dodatków i tekstyliów. Jednak zasada „less is more” typowa dla stylu skandynawskiego gra tutaj pierwsze skrzypce. Wystarczy, że wybierzesz kilka charakterystycznych, ale pasujących do siebie dekoracji, aby osiągnąć zamierzony efekt modern boho. Na przykład niech to będzie ażurowy żyrandol, rattanowy zestaw wypoczynkowy, gruby pled z wełny czesankowej oraz szeroka makrama ścienna. Do tego postaw na jeden, ewentualnie dwa wyraziste kolory, które przełamią biel ścian.

Ten artykuł warto przeczytać: Styl skandynawski w salonie

Kolory ziemi, ale nie tylko

W nowoczesnych wnętrzach boho dominują biele, beże, brązy. To zgrany zestaw, który zawsze świetnie się prezentuje. Ale to wcale nie oznacza, że jest nudno i przewidywalnie! Zachęcam Cię do zabawy odcieniami i fakturami, a przekonasz się, jaki potencjał drzemie w tej palecie barw. Dowód? Niekwestionowanym duetem idealnym jest biel i drewno. To połączenie zawsze świetnie wygląda i po prostu nie może się nie udać. Nadaje wnętrzu unikalnego charakteru z domieszką elegancji, a do tego sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe.

Barwami, które również warto wprowadzić do wnętrza są: zielony, żółty, różowy. Dodatki w kolorze głębokiej, butelkowej zieleni, musztardowej żółci, przybrudzonego różu będą mocnymi akcentami i ukłonem w kierunku korzeni stylu boho. Warto eksperymentować również z granatem.

Scandi boho we wnętrzach
Źródło: Pinterest

Rośliny to stały element

Rośliny dopełniają wnętrze. Na tym mogłabym zakończyć ten fragment, ale są dwie zasady, którymi warto się kierować, wybierając kwiaty. Przede wszystkim sprawdź, czy Twoje wnętrza spełniają warunki ich uprawy (szczególnie pod kątem nasłonecznienia). Jeśli masz dziecko lub zwierzęta, upewnij się, że gatunek, który chcesz kupić, nie jest trujący. To wszystko. Wielkość i liczba roślin zależy już od Ciebie. Oczywiście, z jednej strony wspominam o umiarze i prostocie, ale z drugiej strony efekt urban jungle również pasuje do scandi boho. Dlatego w tym temacie możesz zapomnieć o regule „less is more”.

Na zdjęciach przedstawiających aranżacja w stylu modern boho często spotkasz wazony z suszkami, np. kwiatami bawełny, trawą pampasową, trzciną, pszenicą. Takie kompozycje mają swój niepowtarzalny urok i co ważne, mogą stać o wiele dłużej niż klasyczne kwiaty cięte. Jest tylko jedna uwaga – nie przepadają za wilgocią, dlatego nie sprawdzą się w łazienkach pozbawionych okna lub dobrej wentylacji. Możesz kupić gotowy bukiet lub stworzyć go samodzielnie. Suszki znajdziesz w kwiaciarniach oraz w sklepach internetowych.

Dodatki handmade

Ręcznie plecione makramy, proporczyki, kilimy i makatki to dodatki dobrze znane fanom boho. Makramy mogą być samodzielną dekoracją ścienną lub formą wiszącego kwietnika. Sprawdzają się również jako półki lub stoliki nocne – wystarczy, że zamiast doniczki włożysz np. okrągły kawałek drewna. Proporczyki najczęściej goszczą w pokojach dziecięcych. Zaś kilimy i makatki to dywany i tkaniny dekoracyjne wykonywane w różnych technikach, chętnie wieszane w salonach.

Jeśli lubisz robótki ręczne i masz ochotę spróbować czegoś nowego, upleć własną makramę. W internecie z łatwością znajdziesz tutoriale uczące metod ozdobnego wiązania sznurków. Wielbiciele plecenia makram często określają to zajęcie jako odprężające i relaksujące. Warto spróbować! Może odkryjesz swoje nowe hobby?

Scandi boho we wnętrzach
Źródło: Pinterest

Czy scandi boho jest dla Ciebie?

Scandi boho to styl idealny dla osób znudzonych wszechobecnym stylem skandynawskim, ale i nieprzekonanych do bogactwa klasycznego boho. Łącząc fundamenty scandi z wyrazistymi dodatkami, stworzysz niesamowitą aranżację. Efekt będzie tym bardziej spektakularny, jeśli wybierzesz oryginalne dekoracje, niepochodzące z popularnych sieciówek. Z łatwością znajdziesz się w lokalnych sklepach wnętrzarskich oraz na pchlich targach.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra