• Blog / Czy kierunki świata mają wpływ na ...
Porady

Czy kierunki świata mają wpływ na kolorystykę wnętrza?

Dlaczego od północy lepiej dać cieplejsze kolory, a od południa nawet szarości będą ciekawie wyglądać? Dowiedz się, jak kierunki świata wpływają na kolory we wnętrzach i jak wykorzystać ich moc.

Czy kierunki świata mają wpływ na kolorystykę wnętrza?

Zanim przejdziemy do konkretów, dowiedz się, dlaczego ta wiedza jest naprawdę ważna oraz jak układ i aranżacja pomieszczeń wpływa na Twoje samopoczucie. Muszę także zaznaczyć, że opisane poniżej zasady dotyczą urządzania wnętrza mieszkania, domu, a nawet biura, restauracji, gabinetu i każdego innego pomieszczenia, w którym chcemy czuć się komfortowo.

Dlaczego wybór kolorystyki i kierunki świata są ze sobą tak związane?

Pewnie nie raz widziałeś, jak „zmienia się” kolor ścian w zależności od pory dnia. Choć wybrałeś antracytową farbę, o wschodzie słońce ściana wydaje się pokryta jasnofioletowym kolorem, a zmierzchu staje się głębokim grafitem. Wiesz, gdzie wpada najwięcej słońca, a gdzie najmniej i jak wygląda dane pomieszczenie w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych.

Nawet jeśli zastosujesz ten sam kolor w różnych pomieszczeniach, nigdzie nie będzie wyglądał dokładnie tak samo. Kolorystyka mocno wpływa na postrzeganie pomieszczenia – może być optycznie większe lub mniejsze, przestronne lub przytulne, mimo że jego metraż pozostaje taki sam.

To dokładnie pokazuje, dlaczego rozkład pomieszczeń względem stron świata ma wpływ na kolory w nich panujące. Dostosowując aranżację wnętrza do wędrówki słońca po niebie, maksymalnie wykorzystujesz zalety naturalnego światła. Aby jasno przedstawić główne założenia, opiszę je zgodnie z kierunkami świata.

światło w sypialni

Północ

Do pomieszczeń skierowanych na północ słońce dociera najmniej, dlatego projektanci radzą, aby po tej stronie umieszczać łazienkę, pomieszczenie gospodarcze czy kuchnię. Jeśli jednak zależy Ci na jasnych, przestronnych wnętrzach, rozjaśnij je, stosując ciepłe barwy: słoneczne żółcienie, delikatne beże, róże i pomarańcze. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, wybrane kolory muszą być utrzymane w jasnej tonacji. W północnych wnętrzach unikaj zimnych i ponurych odcieni (to zdecydowanie nie jest miejsce na szarość) oraz ciemnych kolorów, np. czerni, granatu, bordo, butelkowej zieleni.

Południe

W naszej szerokości geograficznej to „najcieplejsza” strona świata, dlatego jest idealnym miejscem na salon, biuro lub inny pokój, w którym spędzamy większość dnia. Ze względu na dużą ekspozycję na światło, w tym miejscu odnajdą się intensywne, odważne kolory, które będą wręcz błyszczeć w słońcu. Pamiętajmy jednak o dobrej jakości farby, zwłaszcza przy ciemnych kolorach, aby uniknąć efektu „zamszowania” czyli jasnych plam na ciemnych kolorach. Co więcej, w południowych wnętrzach nawet ponure szarości będą świetnie wyglądać. Szarości nabiorą też z tej strony cieplejszego odcienia i będą łagodniejsze.

Zobacz także: Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Wschód

Jasne, ciepłe światło to domena wschodzącego słońca i najlepszy wybór dla sypialni. Rano obudzą Cię pierwsze promienie, a wieczorem zaśniesz w przyjemnie chłodnym pomieszczeniu. W tych pomieszczeniach postaw na chłodne odcienie przełamane mocnym akcentem kolorystycznym. Tutaj mamy pewną dowolność, jednak świetnie sprawdzą się jasne, czyste barwy beży, kremu, popielu czy pastelowe kolory które nastrajają pozytywnie na cały dzień i pomagają rozbudzić się rano.

Zachód

Wnętrza skierowane na zachód są wręcz zalane ciepłymi promieniami słonecznymi w drugiej części dnia. Dlatego zawsze polecam moim klientom wybór neutralnych odcieni, dzięki którym wieczorem pomieszczenie nie będzie kojarzyć się z wnętrzem soczystej pomarańczy. Sprawdzą się nawet zimne kolory, błękity, granaty, grafitowe i szare odcienie, które wieczorem nabiorą mimo wszystko ciepłej tonacji.

projekt jadalni fanajło

Światło naturalne vs. światło sztuczne

Chcesz aby po zmierzchu Twoje wnętrze nie straciło swojego uroku? Kupując żarówki, wybieraj te o barwie ciepłej lub neutralnej zbliżonej do światła naturalnego, najlepiej 3000-4000 Kelvinów. Lampy rozmieść tak, by każda strefa posiadała swoje źródło światła. Nie bój się bawić światłem i eksponować nim wybrane miejsca lub dekoracje.

Uważaj na ciepłe światło o natężeniu 2700 Kelvinów, bo jeśli nie lubisz bardzo ciepłego światła, wręcz żółtego to ta barwa nie jest dla Ciebie. Nie doświetla też tak dobrze jak te bardziej neutralne. Skrajnie zimne barwy jak 5000-6500 Kelvinów sprawią natomiast wrażenie sterylności i nawet ciepłe odcienie bardzo będą przy nich wyglądać zimno. O oświetleniu we wnętrzach dowiesz się więcej z tego artykułu.

Wybieraj kolory zgodnie z kierunkami świata i pamiętaj o prawidłowym oświetleniu

Jak widzisz, wybór kolorystyki i wędrówka słońca powinny tworzyć zgrany duet, jeśli zależy Ci na doskonale urządzonych, harmonijnych wnętrzach. Jeśli czujesz, że to nie Twój temat i nie wiesz, jak to wszystko ze sobą połączyć, skorzystaj z pomocy architekta wnętrz. Zobacz moje dotychczasowe realizacje i przekonaj się, że naprawdę warto!

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra