• Blog / Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz?
Porady

Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz?

Pytanie o to, jak przebiega współpraca z architektem wnętrz, słyszę bardzo często i to nie tylko z ust moich klientów. Również moich najbliższych ciekawi, ile wśród moich codziennych działań jest myślenia koncepcyjnego, kreatywnego i poszukiwań, a ile godzin precyzyjnego projektowania oraz matematycznych obliczeń. Jeśli Ciebie też to ciekawi albo rozważasz podjęcie współpracy z architektem, zachęcam do przeczytania tego wpisu, w którym ostatecznie odpowiadam na to pytanie.

Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz?

Współpraca w 7 etapach

Moja oferta obejmuje kilka usług – od zaprojektowania jednego pomieszczenia, przez przygotowanie w projekcie zmian lokatorskich po projektowanie wnętrz pod klucz. W tym ostatnim, najbardziej kompleksowym modelu, obsługa obejmuje siedem etapów współpracy z klientem.

Po pierwsze: wycena projektu, która zazwyczaj odbywa się w formie krótkiej wymiany e-maili

Każdy projekt i zakres jest indywidualny, więc wyceny muszą być do niego dopasowane. Zawsze proszę o przesłanie rzutów mieszkania lub domu, podania metrażu pomieszczeń, które chcielibyście zaprojektować, kilku zdjęć inspiracji co Wam się podoba oraz podania przybliżonego terminu realizacji. Na tej podstawie przesyłam gotową wycenę aranżacji wnętrz na maila.

Po drugie: szczegółowa analiza, czyli pierwsze spotkanie z klientem

Po wstępnie zaakceptowanej cenie za projekt umawiamy się na spotkanie. Możemy na nim rozwiać wszelkie wątpliwości, przeanalizować różne wersje projektu i podpisać umowę współpracy. Chyba, że nadal potrzebny jest czas do zastanowienia 😉

To bardzo ważne spotkanie, chociaż dla moich klientów jest kompletnie niezobowiązujące i oczywiście bezpłatne. Ma formę luźnej rozmowy, podczas której poznaję lepiej Wasze potrzeby, dowiaduję się, co lubicie i badam Wasz gust. Cała sztuka polega na odpowiednim zadawaniu pytań tak, by upewnić się, że dobrze się rozumiemy. Możecie na tym etapie czuć się jak na przesłuchaniu. Niektóre z moich pytań mogą wydać się trochę nazbyt szczegółowe. Tak naprawdę jednak muszę mieć po tym spotkaniu poczucie, że znam Was doskonale.

Po trzecie: inwentaryzacja, czyli sprawdzenie stanu faktycznego

Ten etap jest ważny, ponieważ – jak pokazało moje doświadczenie – faktyczne wymiary pomieszczeń często różnią się od szkiców, które narysował klient, a nawet – od rzutów przygotowanych przez dewelopera! Jeśli jest taka możliwość i mieszkanie lub dom już stoi w stanie deweloperskim, wchodzę do mieszkania z własnymi narzędziami pomiarowymi i spisuję je dokładnie, by przygotować później rzut, na którym będę pracować. To najbardziej wiarygodna podstawa do przygotowania aranżacji, a także funkcjonalnego rozmieszczenia gniazd, układu oświetlenia czy instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Bardzo często zdarza się jednak, że współpracę zaczynamy dużo wcześniej, kiedy budowa jeszcze jest na etapie, fundamentów, stanu surowego otwartego lub bez podziału ścianek działowych czy instalacji. To idealna sytuacja, ponieważ daje więcej czasu na projekt, przemyślenia i dopasowanie rozwiązań. Pomaga przewidzieć wiele rzeczy z dużym wyprzedzeniem, co z kolei pozwala zaoszczędzić na kosztach zmian w późniejszym etapie. W takiej sytuacji pracujemy na rzutach budowlanych, rozprowadzamy układy ścian, wszystkie instalacje dokładnie pod projekt, a w momencie gotowych tynków i posadzek przyjeżdżamy na budowę i sprawdzamy wymiary ze stanem rzeczywistym tak, aby ostateczne poprawki nanieść na rysunki wykonawcze przed wejściem ekipy wykończeniowej.

Po czwarte: praca koncepcyjna, czyli przygotowanie projektu

Dla Was efekty tego etapu będą najważniejsze – na dwóch lub trzech wstępnych projektach zobaczycie układ  funkcjonalny pomieszczenia lub całego mieszkania. Pracując nad tymi projektami będę miała przede wszystkim na uwadze funkcjonalność i to, czego się o Was dowiedziałam do tej pory. Może się okazać, że stworzenie praktycznego pomieszczenia będzie wymagało zmian w postaci wyburzenia ścianki działowej albo zmiany instalacji. Jeśli taki dodatkowy remont nie wchodzi w grę ze względu na budżet czy czas realizacji, przygotuję alternatywną opcję. Wszystko zależy od Waszych preferencji.

Konfrontacja mojego projektu z Waszą opinią pozwoli mi wyciągnąć dalsze wnioski. To dlatego na tym etapie niezwykle ważna jest komunikacja i ścisła współpraca. Zależy mi na poznaniu Waszej szczerej opinii, ewentualnych obaw, ale też zaznaczenia, które rozwiązania przypadły Wam do gustu.

Po piąte: spotkanie w sklepie w salonie łazienkowym lub biurze i dobór materiałów

Proponuję konkretne materiały, rozwiązania dotyczące przede wszystkim aranżacji łazienki i kuchni. Chcę, abyście widzieli materiały użyte w projekcie na żywo, a nie domyślali się jak to może wyglądać lub byli rozczarowani końcowym efektem. Po takim spotkaniu powstają wizualizacje wnętrz, które mają wpływ na całość projektu.

Po szóste: akceptacja projektu i przygotowanie dokumentacji

Przygotowane wizualizacje wysyłam na maila lub omawiamy je na kolejnym spotkaniu. Zwieńczeniem tego etapu jest powstanie zaakceptowanego projektu dla wnętrza. Jako architekt muszę go teraz przełożyć na język wykonawców. Przygotowuję więc projekt wykonawczy, obejmujący plan zmian budowlanych, układ instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Rzuty i widoki ścian z opisami, projekty mebli i zestawienia materiałów. Mogę także przekazać rekomendacje dotyczące wyboru ekipy remontowej, jeśli jeszcze takiej nie posiadasz.

Po siódme: nadzór nad realizacją

Jeśli zdecydujesz się na rozszerzoną obsługę, mogę wziąć na siebie rozmowy telefoniczne z wykonawcami i dostawcami, spotkania na budowie, konsultacje z ekipą tak, aby mieć kontrolę nad realizacją projektu. Krótko mówiąc, będę pilnować, by prace dewelopera czy ekipy remontowej pozostawały spójne z założoną koncepcją. Oczywiście zachęcam Was do udziału również w tym etapie – dowiecie się jak współpracować z wykonawcami i będziecie mieć lepszą kontrolę nad powstawaniem Waszego wymarzonego lokum.

Jak przygotować się na spotkanie z architektem wnętrz?

Jak widzisz, Wasza rola i zdanie są bardzo ważne, szczególnie na drugim i piątym etapie naszej współpracy. Co możeie zrobić, żeby wyciągnąć z niej jeszcze więcej? Przede wszystkim dobrze się przygotujcie do naszego pierwszego spotkania. Oto kilka wskazówek:

  • Zabierzcie ze sobą plan budowy, rzuty, wszelkie projekty mieszkania lub pomieszczenia jakie posiadasz.
  • Określcie dokładnie swój budżet – im bardziej konkretne kwoty mi podasz, tym łatwiej będzie mi przygotować adekwatny projekt.
  • Przejrzyjcie inspiracje na Pintereście albo stronach wnętrzarskich. Przynieście je ze sobą na spotkanie albo wyślijcie mi linki mailem. Będę mogła lepiej poznać Wasze upodobania. Jeśli znajdziecie coś, co kompletnie Wam się nie podoba – również mi to pokażcie. Możecie też zobaczyć moje realizacje i wybrać te, które przypadły Wam do gustu.

Dlaczego warto współpracować z architektem wnętrz?

Na współpracę z architektem często decydują się osoby, które same nie są w stanie stworzyć dla siebie idealnego wnętrza. Jednak tak naprawdę nie chodzi tutaj tylko o aranżację wnętrza, ale gruntowne, pełne zaprojektowanie pomieszczenia lub mieszkania, z którego będziecie korzystać z wygodą. Dlatego zgłaszają się do mnie także osoby, które kupiły mieszkanie i zanim się do niego wprowadzą, chcą stworzyć projekt dla wykonawców z dokładnym rozmieszczeniem gniazdek, punktów świetlnych, ścian działowych, etc. To szczególnie ważne w przypadku mieszkań deweloperskich, gdzie taki projekt złożony odpowiednio wcześniej, może znacząco ograniczyć koszty wykończenia. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Czym są zmiany lokatorskie i jak na nich zaoszczędzić?

Co zatem zyskujecie współpracując z architektem wnętrz?

  • Pewność, że Wasze mieszkanie będzie spójne, komfortowe i funkcjonalne.
  • Dokumenty techniczne dla dewelopera i wykonawców.
  • Wsparcie we współpracy z ekipą remontową.
  • Kilka możliwości aranżacji, dostosowanych do Waszych preferencji i budżetu.
  • Spokój związany z niebezpieczeństwem pojawienia się nieoczekiwanych kosztów wynikających z błędów w rzutach mieszkania czy rozwiązaniach, które mogą okazać się niepraktyczne.

Przekonałam Was? W takim razie zajrzyjcie jeszcze do mojego wpisu: Kiedy rozpocząć współpracę z architektem wnętrz i sprawdźcie, jak jeszcze możesz oszczędzić czas i pieniądze.

Czy budżet może ulec zmianie?

Wyżej pisałam, że bardzo ważne jest możliwie najdokładniejsze określenie budżetu. Wiem, że nie jest to łatwe, dlatego przygotowałam dla Was trzy wpisy w tym temacie. Znajdziecie je w linkach poniżej:

Czy to oznacza, że podając budżet w wysokości 2000 zł za mkw, nie zapłacicie ani złotówki więcej? Chciałabym móc to obiecać i zawsze robię wszystko, żeby trzymać się ustalonego budżetu. Musicie jednak pamiętać, że remonty i wykończenia mieszkań często generują dodatkowe koszty, które niekiedy trudno przewidzieć.

Współpracując z architektem, jesteście w stanie wyłapać je jeszcze przed rozpoczęciem prac. Może się jednak okazać, że mieszkanie na rynku wtórnym wymaga, na przykład, równania ścian i podłogi. Czasami inne poprowadzenie instalacji wodnej umożliwi dużo wygodniejszą aranżację kuchni. Te wszystkie możliwości pokażę Wam w projektach. Jeśli uznacie, że budżet jest nietykalny, będziemy myśleć o alternatywach. Zawsze jednak będę Was przekonywać do stawiania komfortu i funkcjonalności na pierwszym miejscu.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra