• Blog / Style w architekturze wnętrz. Znajdź swój ...
Porady

Style w architekturze wnętrz. Znajdź swój własny

Bez względu na to czy planujesz współpracę z architektem wnętrz czy chcesz samodzielnie urządzić swoje cztery kąty, zidentyfikowanie własnego gustu bardzo Ci pomoże. Przygotowałam dla Ciebie ściągę, która raz na zawsze rozwieje Twoje wątpliwości dotyczące stylów w architekturze wnętrz i pozwoli Ci poznać własne preferencje.

Style w architekturze wnętrz. Znajdź swój własny

Styl nowoczesny

Pod tym terminem mieszczą się tak naprawdę różne architektoniczne szkoły, a niektórzy wymieniają wśród nich, na przykład, styl industrialny czy modernistyczny. Każdy z tych prądów łączy jednak kilka cech wspólnych, które określają właśnie styl nowoczesny. Jest to prostota, minimalizm oraz design.

styl nowoczesny we wnętrzu
styl nowoczesny we wnętrzu

Wnętrza nowoczesne cieszą przestronnością i porządkiem, który trudno zaburzyć dzięki nielicznym, ale charakterystycznym dodatkom. Każdy element tutaj współgra, a podstawowa zasada jaka dotyczy doboru mebli i wyposażenia to geometria. Wnętrze jest funkcjonalne, „czyste”, a smaku dodają im designerskie, odważne dodatki w postaci nowoczesnych lamp, rzeźb czy donic.

styl nowoczesny we wnętrzu
styl nowoczesny we wnętrzu
styl nowoczesny

Styl skandynawski

Ten popularny ciągle styl urządzania mieszkań jest tak rozpowszechniony, że nie powinien sprawiać trudności w identyfikacji. Jasne panele, szara sofa i futerkowe poduszki to jednak za mało, by tak urządzone wnętrze nazywać skandynawskim.

styl skandynawski we wnętrzach

By lepiej zrozumieć ten styl, trzeba zdawać sobie sprawę, skąd się wziął. Mieszkańcy krajów położonych na dalekiej Północy borykają się z trudnymi warunkami na co dzień: mało światła słonecznego, długie zimy i pory deszczowe. Takie warunki potrafią wpłynąć na nastrój i nikogo nie dziwi, że to właśnie w Skandynawii powstają najlepsze kryminały i powieści gotyckie 😉

styl skandynawski we wnętrzach
styl skandynawski we wnętrzach

To właśnie walka o światło doprowadziła do powstania i ewoluowania stylu skandynawskiego w mieszkaniach. Światło – to słowo klucz. Skandynawowie postawili więc na jasne kolory: biele, szarości, beże, ale także błękity, zrezygnowali z zasłon i firan. Tak surowe wnętrze „ogrzali” natomiast naturalnymi materiałami, m.in. skórą, futrami, jasnym drewnem.

styl skandynawski we wnętrzach

Styl skandynawski to zatem tak naprawdę „zimny” styl, ocieplony dodatkami, których nie szczędzimy we wnętrzu. Pledy, miękkie, przyjemne w dotyku tkaniny, poduszki są tutaj ważnym elementem wykończenia. Podobnie jak ciepłe światło, wydobywające się z kominka, nastrojowych świec oraz żarówek o ciepłej barwie.

Przeczytaj więcej: Styl skandynawski w salonie – jak go uzyskać?

styl skandynawski we wnętrzach

Styl art deco

Czas na większe wyzwanie, czyli styl łączący międzywojnie i awangardę z nowoczesnością. Jeśli lubisz luksusową elegancję, a do tego masz duży sentyment do minionych epok, koniecznie czytaj dalej. Styl art deco pozwoli Ci stworzyć prawdziwe wnętrze z duszą.

wnętrza w stylu art deco
wnętrza w stylu art deco

Nie będzie jednak łatwo – styl art deco wymaga ogromnej konsekwencji. Jego wyznacznikami z pewnością są antyki z minionej epoki, dokładniej z lat 20. XX wieku, ale także stylizowane meble. Tutaj diabeł tkwi w szczególe, dlatego zwracaj uwagę na piękne, precyzyjne zdobienia i dodatki, które nie tylko ozdabiają wnętrze, ale także nadają mu luksusu. Koniecznie stawiaj na najwyższą jakość mebli, dodatków, sprzętów i materiałów. Na podłodze nie mogą znaleźć się panele, ale prawdziwa drewniana podłoga albo płytki. Elementów wykończeniowych nie znajdziesz w sieciówkach, ale na targach staroci czy w antykwariatach.

wnętrza w stylu art deco
wnętrza w stylu art deco

Zwróć szczególną uwagę na dodatki, które nadadzą wnętrzu art deco odpowiedniego ducha. Żyrandole, posągi, masywne rzeźby, ozdobne lampy to tylko niektóre przykłady. Każdy oczywiście wykonany z naturalnego, szlachetnego materiału. Stawiaj na barwy kojarzone z luksusem i tajemniczością. Popularnym w art deco zestawieniem kolorystycznym jest czerń i biel oraz czerń i złoto. Inne kolory kojarzone z tym stylem to głęboki granat, intensywna, ciemna zieleń, burgund.

wnętrza w stylu art deco
wnętrza w stylu art deco

Styl klasyczny

Klasyka może kojarzyć się z zamierzchłymi czasami. Jeśli jednak chodzi o styl klasyczny w architekturze, to nawiązuje on bardziej do innego pojęcia, mianowicie – do uniwersalności. Styl klasyczny to elegancja i prostota, które mają ponadczasowy urok. Dlatego nie szalejemy z dodatkami, a stawiamy raczej na proste formy.

styl klasyczny we wnętrzach
styl klasyczny we wnętrzach

Czym więc styl klasyczny różni się od nowoczesnego? Przede wszystkim możemy sobie tutaj pozwolić na bardziej ozdobne elementy, jak lustro w pięknej lampie, żyrandol czy pikowana tapicerka na kanapie i fotelu. Zasada geometrii i ascetyczności już nie obowiązuje, a inspiracja poprzednimi epokami jest mile widziana.

styl klasyczny we wnętrzach
styl klasyczny we wnętrzach

Co ważne, styl klasyczny – podobnie jak art deco – wymaga wysokiej jakości. Stawiaj więc na doskonałe materiały, solidne meble, a całość ubierz w skromną kolorystykę, pozbawioną wyraźnych kontrastów, wzbogaconą szkłem, porcelaną, naturalnym drewnem.

styl klasyczny we wnętrzach

Styl modern classic

Być może należysz jednak do osób, dla których zarówno styl nowoczesny jak i klasyczny ma wiele do zaoferowania i nie możesz się zdecydować na jeden z nich. Mam dobrą wiadomość – z pewnością zainteresuje Cię styl modern classic.

wnętrza w stylu modern classic
wnętrza w stylu modern classic

Modern classic łączy jakość, szlachetność i elegancję stylu klasycznego i zamyka go w uproszczonej, wzbogaconej o designerskie elementy, stylizowanej przestrzeni nowoczesnej. Znowu stawiamy na wysoką jakość, ale pozwalamy sobie na większą dowolność w kwestii zdobień. Pięknie w stylu modern classic sprawdzają się, na przykład, wysokie, białe listwy przy ścianie czy sztukaterie, ale także połyskujące płaszczyzny, szkło, lustra.

wnętrza w stylu modern classic
wnętrza w stylu modern classic
wnętrza w stylu modern classic

Obowiązuje jednak jedna ważna zasada, znana już Tobie z charakterystyki wnętrz nowoczesnych, czyli – geometria. Przemyślany układ mebli, symetrycznie rozmieszczone punkty świetlne, geometryczne kształty dodatków to wyznaczniki stylu modern classic. Unikaj pstrokacizny i sięgaj po stonowane kolory, które pomogą zachować ład i porządek w pomieszczeniu.

Przeczytaj więcej: Modern classic – czym się charakteryzuje?

wnętrza w stylu modern classic
wnętrza w stylu modern classic

Styl prowansalski

Jeśli żaden z omówionych dotąd stylów nie zachwycił Twojego estetycznego zmysłu, mam dla Ciebie coś zupełnie innego. Ozdobny, kwiecisty i niezwykle przytulny styl prowansalski. Nie ma co ukrywać, w takich wnętrzach dominuje „kobieca” energia. Przeważa tutaj jasna kolorystyka, florystyczne motywy, przytulne tekstylia i meble wykończone falistymi kształtami.

styl prowansalski we wnętrzach

Wybierając ten styl, myśl o południu Francji, fioletowych polach wyściełanych przez lawendę, zielonych wzgórzach, błękitnym letnim niebie. Tę delikatność, beztroskę i rodzinne ciepło oddaje właśnie styl prowansalski. We wnętrzach dominuje naturalne drewno, rośliny, ażurowe fronty szafek, zgrabne komódki, kredensy bez drzwiczek i „leciutkie” krzesła. Nic tutaj nie powinno przytłaczać.

styl prowansalski we wnętrzach
styl prowansalski we wnętrzach

Stawiaj na naturalne tkaniny, jak len, bawełna czy wiklina. Z materiałów wybieraj drewno i kamień. Wnętrze wyposaż w postarzane meble z bielonego drewna. Dodaj jeszcze kilka przytulnych dodatków, jak przyjemne w dotyku poduszki, drewniane skrzynie, rośliny doniczkowe i gotowe!

styl prowansalski we wnętrzach
styl prowansalski we wnętrzach

Styl eklektyczny

Nie daj się zwieść pozorom. Styl eklektyczny to nie misz-masz ani artystyczny nieład. To bardzo solidnie przemyślana aranżacja, w której każdy element ze sobą współgra. Przyznam, niełatwo taki efekt osiągnąć, dlatego podam kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc.

styl eklektyczny we wnętrzach
styl eklektyczny we wnętrzach

Najważniejszą z nich jest motyw przewodni. Chociaż styl eklektyczny pozwala na inspirowanie się innymi stylami, epokami czy rozwiązaniami z zakresu urządzania wnętrz, nie ma tutaj całkowitej dowolności. Kolorystyka, materiały, tekstury – te elementy muszą się przenikać i łączyć w całość. Możesz, na przykład, sięgnąć po industrialną cegłę na ścianach i drewno na podłodze i połączyć te elementy z nowoczesnymi, jasnymi frontami szafek. Styl industrialny musi jednak dominować, więc zadbaj o odpowiednie dodatki. Bardzo popularne jest także urozmaicanie stylu skandynawskiego elementami industrialnymi czy łączenie stylu modernistycznego z elementami rustykalnymi.

styl eklektyczny we wnętrzach
styl eklektyczny we wnętrzach
styl eklektyczny we wnętrzach

Jak więc widzisz, najlepiej sprawdzają się połączenia proste, minimalistyczne z tymi bardziej ozdobnymi lub przytulnymi. Pamiętaj jednak o jednym: efektem stylu eklektycznego powinno być pomieszczenie nowoczesne. Uporządkowane, ale odbiegające od utartych schematów. Proste, ale zachwycające przemyślanymi rozwiązaniami. Eksperymentuj, puszczaj wodze fantazji, ale zachowaj przy tym dyscyplinę.

styl eklektyczny we wnętrzach
styl eklektyczny we wnętrzach
styl eklektyczny we wnętrzach

Styl industrialny

Industrialne wnętrza zawdzięczamy latom 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej tamtejszej Bohemie, która uwielbiała poprzemysłowe pomieszczenia. Początkowo kojarzony był z proletariatem i niskimi klasami społecznymi, z czasem zajrzał „na salony”. Dzisiaj styl industrialny kojarzy się raczej z luksusem, przestrzenią i wyjątkową atmosferą jaką zapewnia nietypowa architektura wnętrza. Apartamenty powstałe w starych fabrykach cieszą się ogromną popularnością, a ich ceny ciągle rosną.

styl industrialny we wnętrzu

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przemycić styl industrialny do mieszkania. Jednak pamiętaj – to bardzo specyficzny styl i chociaż efektowny, dla niektórych w codziennym użytkowaniu może okazać się zbyt „zimny”.

styl industrialny we wnętrzu

Jakie są wyznaczniki stylu industrialnego? To przede wszystkim surowość, geometria i prostota. „Nagie” ściany, najlepiej z cegły, odkryte rury instalacyjne, metalowe dodatki i designerskie akcesoria doskonale oddają charakter industrialnych wnętrz. Nie ma tutaj miejsca na zagracanie i niezliczone dodatki. Wśród materiałów króluje beton, cegła, kamień, drewno, metal. Wszystko w naturalnych kolorach. Nie razi tutaj niewykończony sufit czy żarówka bez klosza zwisająca niedbale nad głową.

styl industrialny we wnętrzu

Nie przesadzamy z teksyliami, a już na pewno rezygnujemy z zasłon. To pomieszczenie nie powinno być zbyt przytulne. Jeśli chcesz je odrobinę „ocieplić”, postaw na rośliny, które wpisują się w „naturalny” charakter industrialnych wnętrz. Koniecznie pomyśl wtedy o designerskich doniczkach – drewnianych lub betonowych, o dużych gabarytach i geometrycznym kształcie.

styl industrialny we wnętrzu
styl industrialny we wnętrzu

Styl eko

Żyjesz ekologicznie i chcesz swój tryb życia przenieść na wnętrza? Styl eko cieszy się ogromną popularnością nie tylko ze względu na ideologię. Takie otoczenie pozwala wyciszyć myśli, opanować stres i stworzyć naprawdę przytulną, kojącą oraz energetyzującą przestrzeń.

styl eko w mieszkaniu
styl eko w mieszkaniu

Decydując się na styl eko pamiętaj o dwóch zasadach. Po pierwsze: sięgaj tylko po naturalne materiały, takie jak: drewno, kamień, len, bawełna, wiklina. Ważnym elementem jest oczywiście zieleń w postaci dużych i małych roślin doniczkowych. Po drugie: bądź naprawdę eko, czyli dbaj o to, by kupowane meble i dodatki nie szkodziły naturze.

styl eko w mieszkaniu
styl eko w mieszkaniu

W stylu eko bardzo popularny jest recykling używanych mebli oraz przedmiotów, którym można nadać nowe życie, a także – nową funkcję. Świetnie sprawdzają się również dodatki wykonane ręcznie: doniczki, pokrowce na poduszki, ramki do zdjęć oraz ozdoby wykonane z gałęzi, grubego sznurka czy bukiety z jesiennych liści.

Przeczytaj więcej: Eko – nowy trend w urządzaniu wnętrz

styl eko w mieszkaniu
styl eko w mieszkaniu

Styl angielski

Bibeloty, ozdobne tapety, tapicerowane meble, myśliwskie akcenty, kwiatowe motywy. Styl angielski to przepych w czystej postaci. Trzeba go naprawdę kochać. Jeśli jednak lubisz przytulne wnętrza z odrobiną elegancji i elementami przywodzącymi na myśl starodawne dworki, to rozwiązanie dla Ciebie.

styl angielski we wnętrzu

Z czym kojarzy się styl angielski? To przede wszystkim wzorzyste dywany, zdobione stoły i komody, sofy oraz fotele, w których łatwo się zatopić na długi, długi czas, drewniane zdobione podnóżki. To także ciężkie zasłony w burgundzie lub zieleni, drewniane podłogi, gabloty z książkami, ogromne bukiety kwiatów w donicach i efektowne tekstylia.

styl angielski we wnętrzu
styl angielski we wnętrzu

Doskonałym dopełnieniem tego stylu będzie porcelana do obowiązkowej popołudniowej herbatki. Bardzo charakterystyczne są kwieciste wzory, a także drobiazgi rodem z innej epoki, jak starodawna popielnica, przycisk do papieru czy wzorzysty świecznik. Krótko mówiąc, styl angielski to zdecydowanie styl dla odważnych 😉

styl angielski we wnętrzu
styl angielski we wnętrzu

Styl francuski

Jeśli styl prowansalski nie jest dla Ciebie wystarczająco luksusowy, być może preferujesz styl francuski. Tym razem odwołujemy się do pałacowych wnętrz, ale nie z południa tego niejednoznacznego kraju, a z wystawnego Paryża.

styl francuski we wnętrzach
styl francuski we wnętrzach

Tutaj również, jak w stylu prowansalskim, królują stylizowane meble i jasna kolorystyka, ale w bardziej wyrafinowanym wydaniu. Nie jest to już wieś i wspomnienie letnich wakacji, ale wytworne wnętrze dla osób o wymagającym guście.

styl francuski we wnętrzach
styl francuski we wnętrzach

Co znajdziemy w takim wnętrzu? Sztukaterie, ozdobne żyrandole oraz lustra, parkiet w jodełkę. Pamiętaj jednak – są to tylko dodatki na tle bardzo ascetycznego wnętrza. Dużą rolę odgrywają w takich pomieszczeniach dzieła sztuki. Obrazy, ale także designerskie rzeźby – tak, możesz wzbogacić to królewskie wnętrze elementami sztuki współczesnej. Nonszalancja to jeden z wyznaczników tego stylu, jednak i tutaj ważna jest konsekwencja i subtelność.

styl francuski we wnętrzach
styl francuski we wnętrzach

Mam nadzieję, że ułatwiłam Ci rozpoznawanie architektonicznych stylów, ale jeżeli nadal masz z tym problem, skontaktuj się ze mną. Wystarczy, że wyślesz mi inspiracje wnętrz, które podobają Ci się najbardziej, a ja podpowiem jak się nazywa. Pomogę Ci też stworzyć przestrzeń idealnie nawiązującą do Twoich preferencji. Zapraszam do kontaktu 🙂

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra