• Blog / Urządzasz swoje mieszkanie? Uważaj na te błędy
Lifestyle

Urządzasz swoje mieszkanie? Uważaj na te błędy

Podstawowe błędy przy urządzaniu mieszkania mogą sporo kosztować, a walutą niekoniecznie są pieniądze, ale też nerwy i stracony czas. Dlatego postanowiłam podzielić się z Tobą swoją wiedzą i podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę samodzielnie wykańczając swoje własne „M”.

Urządzasz swoje mieszkanie? Uważaj na te błędy

Chcesz uniknąć błędów? Przygotuj projekt

Nawet nie będąc specjalistą w dziedzinie architektury wnętrz, przed rozpoczęciem prac musisz mieć ich plan. Czyli projekt. Nie musi być to profesjonalny dokument, ale przynajmniej rysunek odzwierciedlający wymiary pomieszczeń i ułożenie mebli oraz sprzętów.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ te najbardziej kosztowne pomyłki powstają właśnie na tym najwcześniejszym etapie, jeszcze przed urządzaniem wnętrz. Jeśli wykańczasz mieszkanie deweloperskie albo remontujesz świeżo zakupione lokum z rynku wtórnego, musisz dokładnie wiedzieć, jakie są jego możliwości aranżacyjne.

Stworzenie projektu skłoni Cię do dokładnej analizy możliwości jakie daje pomieszczenie, zmusi Cię do zmierzenia go i zaplanowania zmian łatwiejszych do wprowadzenia w pierwszym etapie. Naprawianie błędów już po zakończeniu remontu jest dużo bardziej kosztowne i czasochłonne niż, na przykład, zmiana układu gniazdek czy przesunięcie drzwi jeszcze przed przystąpieniem do prac. Pamiętaj też o możliwościach jakie oferują zmiany lokatorskie przy zakupie mieszkania od dewelopera. Więcej przeczytasz o nich
we wpisie: Czym są zmiany lokatorskie i jak na nich zaoszczędzić?

Jakich problemów pozwoli Ci uniknąć dokładny plan lub projekt? Oto kilka z nich.

Nieodpowiednia ilość gniazdek i ich złe rozmieszenie

Pierwszym i najpoważniejszym błędem, który po remoncie może okazać się niezwykle uciążliwy, jest rozmieszczenie gniazdek.

Nie chodzi tylko o ich ilość w danym pomieszczeniu, ale także o wysokość, na jakiej są instalowane. Na przykład w kuchni standardowo gniazdka są instalowane na wysokości 120 cm, czyli około 40 cm nad blatem. Może to oznaczać konieczność wkomponowania gniazdka w zaplanowane płytki. Dzięki projektowi przewidzisz ten problem i przekażesz wykonawcy niezbędne zmiany. Ja zazwyczaj umieszczam gniazdka na wysokości 105-110 cm, żeby uniknąć podobnych komplikacji, a także nieestetycznie zwisającego kabla.

Podobnie z innymi pomieszczeniami – jeśli wiesz, gdzie docelowo mają znaleźć się sprzęty elektroniczne i punkty świetlne, możesz zadbać o wygodne rozmieszczenie gniazdek. Żadne przedłużacze czy listwy maskujące nie będą potrzebne.

Dylatacja podłogi w złym miejscu

Dylatacja to celowo utworzona szczelina w podłodze, która zapobiega pękaniu posadzki i umożliwia jej długoletnie eksploatowanie.

O czym należy tutaj pamiętać? Przede wszystkim o takim zaplanowaniu rozmieszczenia podłóg, by – na przykład – po zamknięciu drzwi do łazienki, nie było widać w przedpokoju łazienkowych płytek.

Brak ergonomii w pomieszczeniu

Wspomniane już wyżej niefunkcjonalne ułożenie mebli i sprzętów zasługuje na dłuższe omówienie. Ten błąd wynika najczęściej z niewiedzy, a także z chęci zaoszczędzenia na przebudowach, które mogą generować dodatkowe koszty. Jednak uwierz mi, brak ergonomii w pomieszczeniu to zbyt wysoka cena do zapłacenia w mieszkaniu, w którym chcesz żyć przez najbliższe 10, 20, a może 30 i więcej lat.

Złe rozplanowanie kuchni

Ten błąd odczujesz w codziennym braku komfortu przy wykonywaniu zwykłych czynności. Szczególnie dotyczy to kuchni, która ze względu na swoją specyfikę, jest jednocześnie jednym z najważniejszych i jednym z najtrudniejszych w aranżacji pomieszczeń.

W jej urządzaniu obowiązuje zasada tak zwanego trójkąta roboczego: lodówka – piekarnik – zlew. Jeśli chcesz urządzić kuchnię zgodnie z zasadami funkcjonalności i nie denerwować się później, skorzystaj z rad, które znajdziesz we wpisie: Jak urządzić kuchnię – praktyczne porady. Piszę w nim szerzej o tym, dlaczego kuchenna ergonomia jest tak ważna i jak ją osiągnąć, kierując się czystą matematyką.

błędy w aranżacji wnętrza

 

Równie trudnym do urządzenia wnętrzem jest łazienka. Tutaj ważny jest dobór materiałów, ale także maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Nie bez znaczenia pozostaje także oświetlenie, które musi ułatwiać codzienną higienę, ale nie powinno razić, kiedy musisz skorzystać z toalety w środku nocy. Planujesz remont łazienki? Zapraszam do wpisu: Jak urządzić łazienkę – praktyczne porady, w którym znajdziesz nie tylko garść architektonicznych wskazówek, ale także kilka inspiracji.

Niewłaściwe oświetlenie

Inny rodzaj błędu to nieodpowiednie doświetlenie pomieszczeń, które również może znacząco odbić się na Twoim codziennym komforcie. Oczywiście idealnie byłoby dzięki oświetleniu wydobyć piękno wnętrza, stworzyć w nim odpowiedni klimat, ale światło ma przede wszystkim pełnić swoje funkcje.

W wyeliminowaniu błędów związanych ze złym oświetleniem wnętrz również pomoże wstępny projekt. Pamiętaj, że do jego zrealizowania będziesz potrzebować punktów świetlnych i gniazdek w odpowiednich miejscach. Jak zadbać o właściwe oświetlenie w mieszkaniu? Po porady zajrzyj do wpisu: Oświetlenie we wnętrzach, czyli jak stworzyć klimat? Nie daj się zwieść tytułowi – znajdziesz tutaj dużo praktycznych wskazówek dotyczących zasad rozmieszczania punktów świetlnych w każdym rodzaju pomieszczenia.

Stylistyczny misz-masz

Tym, co odróżnia przemyślane wnętrze od tego urządzonego niedbale i bez planu, jest spójność. Jeśli chcesz urządzać mieszkanie samodzielnie i masz wyobrażenie o tym, w jakiego rodzaju przestrzeniach czujesz się najlepiej, zacznij od zdefiniowania swojego preferowanego stylu. Dosłownie. Musisz wiedzieć jak on się nazywa.

Pomoże Ci w tym mój ostatni wpis: Style w architekturze wnętrz. Znajdź swój własny. Przygotowałam go z myślą o moich klientach, którzy nie zawsze są w stanie określić swoje upodobania i odpowiednio je nazwać. Ten krótki przewodnik pomoże również Tobie zdefiniować styl, którego później będziesz się trzymać aranżując każde pomieszczenie.

błędy w aranżacji wnętrza

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dzięki spójności sprawisz, że Twoje mieszkanie będzie nie tylko cieszyło oko, ale przede wszystkim będzie dostarczało Ci dokładnie takich wrażeń jakich potrzebujesz. Będziesz też wiedzieć, jakich inspiracji szukać jeszcze na etapie planowania. Lubisz przytulne, swojskie wnętrza? Zobacz, co oferuje styl prowansalski. Wolisz połączenie nowoczesności i klasyki? Świetnie poczujesz się we wnętrzach modern classic. A może lubisz nietypowe wnętrza retro? Szukaj inspiracji pod nazwą „art deco”.

Impulsywne zakupy i niedobrane meble

Okazje, piękne dodatki, które zachwycają oko, płytki i panele w nietypowych wzorach… Jeśli szybko ulegasz pokusom, pamiętaj – to nie jest najlepsza strategia na urządzanie mieszkania. Jeżeli dasz się uwieść promocjom albo rozwiązaniom, które ktoś Ci polecił, może się okazać, że mieszkanie straci spójność. Dobieranie dodatków i sprzętów pod istniejące już rozwiązania także będzie stanowić wyzwanie. Nie mówiąc o efekcie zagracenia, o które bardzo łatwo, jeśli nie mamy pomysłu na wnętrze.

Brak aranżacji okna

Wiesz już, że projekt aranżacji wnętrza jest ważny. Wiesz też, że musisz przewidzieć w nim układ gniazdek, ich wysokość, rozmieszczenie sprzętów i mebli. Podpowiedziałam Ci również, jak unikać niespójności i zagracenia w aranżowanym wnętrzu. Czas na kilka wskazówek dekoracyjnych.

błędy w aranżacji wnętrza

Zacznijmy od aranżacji okna, a właściwie o jej braku. To bardzo często popełniany błąd, bo jesteśmy tak przyzwyczajeni do tradycyjnych firan, że nie myślimy o tym prawie wcale. Tymczasem „ubiór” Twoich okien to kolejny element, który pozwoli Ci zachować spójność w aranżacji. Na przykład, jeśli lubisz styl nowoczesny czy industrialny, nie sprawdzą się tutaj klasyczne, marszczone firany. W stylu eko warto z kolei pomyśleć o zasłonach z naturalnych tkanin, na przykład lnu, który będzie pięknie dopełniał „zielone” wnętrze.

Zadaj sobie też pytanie, czy wolisz zasłony czy może rolety? Czy firany w ogóle wchodzą w grę? Jaki karnisz będzie pasował do dekoracji pokoju: drewniany, stalowy, ze zdobieniami czy prosty? Może się wydawać, że jest to nieznaczący detal, ale w urządzaniu wnętrz to właśnie w nich tkwi diabeł.

Niedocenianie dodatków

Skoro o detalach mowa, nie byłabym sobą, gdybym nie zwróciła uwagi na dodatki. To one dopełnią aranżację i sprawią, że ze zwykłego wnętrza stworzysz przytulne pomieszczenie, w którym będziesz się relaksować po dniu pracy.

O jakie dodatki warto zadbać? To oczywiście zależy od stylu, ale z pewnością warto pomyśleć o tekstyliach: wspomnianych już zasłonach, poduszkach, narzutach, dywanach. Wnętrza wspaniale ożywiają także kwiaty – te cięte w wazonach i doniczkowe. Ponadto, pasują do każdego stylu, więc gorąco zachęcam Cię do uwzględnienia ich w przestrzeni. Jeśli masz dzieci, domowe zwierzaki albo kompletnie nie masz ręki do roślin, przeczytaj mój wpis: Rośliny we wnętrzach – prosty sposób na ożywienie przestrzeni. Znajdziesz w nim listę niewymagających roślin, które nie szkodzą mniejszym domownikom, a do tego oczyszczają powietrze
w czterech ścianach.

Zaplanuj też aranżację ścian – nie zostawiaj ich pustych. Zobaczysz jak kilka obrazów lub zdjęć ociepli wnętrze, nawet to nowoczesne, minimalistyczne. Jeśli nie wiesz na jaki obraz się zdecydować, włóż do ramek rodzinne zdjęcia. I pamiętaj: ramki nie muszą być identyczne. Nie muszą być nawet w tym samym stylu ani kolorze. W dodatkach możesz sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa.

Brak kolorystycznej konsekwencji

Innym, typowo „wnętrzarskim” błędem, jest brak konsekwencji w doborze barw. Ma ono zazwyczaj miejsce, kiedy decydujesz się na wybrane kolory ścian i podłóg albo kupujesz cały zestaw mebli, a następnie aranżujesz wnętrze pod te właśnie elementy. Owszem, można i tak i z pewnością jest to jakiś punkt zaczepienia, jednak wiążą się z tym pewne niebezpieczeństwa.

błędy w aranżacji wnętrza

Jednym z nich jest optyczne pomniejszenie pomieszczenia albo zaburzenie jego proporcji. Pamiętaj, że kolor i wzór na ścianie ma dużą moc. Może poszerzać wnętrze albo wydłużać, a co za tym idzie – może je także „obniżyć” i „zwęzić”. Dlatego zanim kupisz farbę albo meble po okazyjnej cenie, przejrzyj inspiracje wnętrzarskie, prześledź kolorystyczne połączenia, znajdź te, które wpływają na Ciebie pozytywnie i trzymaj się ich na etapie zakupów.

Urządzaj mieszkanie dla siebie

Na koniec jeszcze jedna ważna rada: zapomnij o preferencjach rodziny, sąsiadów, przyjaciół. Przeglądaj katalogi i strony wnętrzarskie, ale ich nie kopiuj. Urządzaj mieszkanie dla siebie. To Twoja przestrzeń i to Ty masz czuć się w niej najlepiej. Ani przez chwilę o tym nie zapominaj. Jeśli weźmiesz sobie do serca wszystkie wskazówki z tego wpisu, stworzysz nie tylko funkcjonalne, spójne i piękne mieszkanie, ale przede wszystkim dom. Swoją przestrzeń do życia. Trzymam za Ciebie mocno kciuki!

 


Szukasz pomocy w aranżacji swojego mieszkania? Skontaktuj się ze mną. Wspólnie przejrzymy inspiracje, dobierzemy najlepsze rozwiązania, a kwestiami technicznymi – również na etapie zmian lokatorskich – zajmę się ja. Moje dotychczasowe realizacje znajdziesz tutaj.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra