• Blog / Wiosenne porządki czas start! Pobierz ...
Lifestyle

Wiosenne porządki czas start! Pobierz darmową listę zadań

Wiosną wstępuje w nas nowa energia, którą warto spożytkować na odświeżenie mieszkania i przestrzeni, w której żyjemy. Jak zabrać się za wiosenne porządki? Co zrobić przy okazji gruntownego sprzątania? Mam dla Ciebie gotowe odpowiedzi i całkowicie darmową listę zadań, która pomoże Ci się zorganizować.

Wiosenne porządki czas start! Pobierz darmową listę zadań

Przygotowanie do porządków

Tak, do porządków musisz się odpowiednio przygotować. Pamiętaj, że obejmą one wszystkie pomieszczenia, więc czeka Cię dużo mycia, odkurzania i szorowania. Przygotuj więc odpowiednie środki czyszczące i koniecznie zaopatrz się w gumowe rękawice, które ochronią dłonie przed szkodliwym działaniem chemii. Polecam zacząć od dobrej kawy, bo przed Wami dużo pracy 😉

Upewnij się, że worek w odkurzaczu i wszystkie filtry są wymienione. Sprawny odkurzacz to podstawa, bo wykorzystasz go nie tylko do odkurzania podłóg, ale też półek czy pajęczyn pod sufitem.

Moja kolejna porada to opróżnienie kosza na pranie. Jeśli masz dzieci to pewnie wiesz, że to praktycznie graniczy z cudem, ale jeśli jest wypełniony ubraniami, to nie będziecie mieć miejsca na koce, narzuty, pościel, firany, zasłony – wszystko trzeba wyczyścić. Jeśli nie chcesz utonąć w praniu, zrób sobie trochę więcej miejsca.

Zaangażuj rodzinę. To moja ostatnia wskazówka. W wiosennych porządkach powinien pomagać każdy, ten najmłodszy i ten najstarszy na miarę własnych możliwości. Wiem z autopsji, że mycie okien przy dwulatku czy składanie zabawek to czasem syzyfowa praca, ale dzięki temu maluchy nabiorą dobrych nawyków i wspólnie zadbacie, aby Wasza przestrzeń była czysta, przyjemna i uporządkowana.

Na koniec pobierz listę zadań, wydrukuj ją i odhaczaj każde wypełnione zadanie. Pełną listę dla każdego pomieszczenia pobierzesz TUTAJ.

Zanim zaczniesz, mam jeszcze kilka praktycznych porad dla każdego z pomieszczeń.

Sprzątanie salonu

Ten pokój na pewno sprzątasz często – w końcu jest to miejsce, w którym Ty i domownicy spędzacie dużo czasu. Przy okazji wiosennych porządków warto jednak przeprowadzić w nim gruntowne porządki. Umyj wszystkie ramy na zdjęcia, półki wewnątrz gablotek, odkurz wszystkie książki i dekoracje.

Może przy okazji warto także zrobić porządki w szufladach i na półkach? Sprawdź czy są dokumenty, których nie musisz już przechowywać – zanim je wyrzucisz, podrzyj je lub przepuść przez niszczarkę.

Przejrzyj też książki na półkach. Część możesz oddać znajomym, zostawić w punkcie wymiany książek albo przekazać bibliotece. Pamiętaj: nie namawiam Cię do pozbywania się książek, ale do zrobienia miejsca na nowe 😉

Nie zapomnij o kaloryferach, wtyczkach, klamkach i frontach. Jeśli nie chcesz się zgubić – pobierz listę zadań dla salonu.

Sprzątanie łazienki

Wiosenne porządki to dobry moment, żeby gruntownie umyć łazienkę, a w niej – obok zlewu, toalety czy wanny – warto dokładnie wyczyścić też płytki. Na co dzień lądują na nich spore ilości kosmetyków: szamponów, odżywek, mydła, a ich pozostałości przyciągają kurz i brud. Sprzątając łazienkę, pamiętaj więc też o ścianach.

Skorzystaj z okazji, by przyjrzeć się wszystkim kosmetykom i preparatom. Te przeterminowane wyrzuć, a dla pozostałych znajdź wygodny sposób przechowywania. Koszyczki albo ozdobne pojemniki pozwolą Ci utrzymać porządek w łazience, a do tego ułatwią sprzątanie wnętrz szafek.

Chcesz mieć pewność, że nie umknie Ci żaden kinkiet? Pobierz listę zadań dla łazienki.

Sprzątanie sypialni

Dokładne odkurzanie i wypranie wszystkich tekstyliów w sypialni to dopiero połowa sukcesu. Największym wyzwaniem będzie dla Ciebie zorganizowanie szafy i garderoby. Zmienia się pora roku, więc trzeba schować zimowe ubrania, wyciągnąć lekkie buty, a przy okazji umyć dokładnie wnętrza szaf.

To także świetna okazja, żeby raz na zawsze rozstać się z tymi ubraniami, butami i torebkami, które tylko zalegają i od miesięcy nie widziały światła dziennego. Pamiętaj, że możesz je oddać do recyklingu, by nadać im nowe życie i ograniczyć w ten sposób ilość wyrzuconych śmieci.

Co natomiast zrobić, kiedy szafa pęka w szwach, a Ty nie tylko nie wiesz jak ją zorganizować, ale do tego codziennie musisz ją przemierzać, żeby znaleźć coś do ubrania? Nie martw się, ten problem dotyczy więcej osób niż myślisz. Co powiesz na to, by raz na zawsze rozprawić się z przyzwyczajeniami zakupowymi, poznać własną sylwetkę i dopasować ubrania, które będą najlepiej podkreślały Twoje atuty? Gorąco Ci polecam Kingę Borkowską, stylistkę wyspecjalizowaną w przeglądach szafy! Dowiedz się więcej tutaj: https://kinga-borkowska.pl/przeglad-szafy/

Jak jeszcze warto wykorzystać wiosenne porządki w sypialni? Na ponowne zorganizowanie przestrzeni. Dodatkowe organizery, pudła, rozwiązania do szaf pomogą Ci zachować porządek przez cały rok. Kilka inspiracji znajdziesz we wpisie: Garderoba idealna – ergonomia i rozwiązania.

O czym jeszcze pamiętać sprzątając sypialnię? Pobierz listę zadań do sypialni.

Sprzątanie kuchni

Podobnie jak w łazience, w kuchni czeka Cię bardzo dużo mycia. Kafelki na ścianie, lampy, fronty szafek i ich wnętrza. To dobry moment, żeby zastanowić się, czy obecny rozkład naczyń, produktów spożywczych czy sztućców jest dla Ciebie i domowników wystarczająco ergonomiczny. Kilka drobnych zmian, na przykład, przeniesienie kubków do innej szafki, może znacząco wpłynąć na wygodę korzystania z tego pomieszczenia.

Praktyczne porady o tym, jak urządzić funkcjonalną kuchnię znajdziesz we wpisie: Jak urządzić kuchnię – praktyczne porady.

Aby o niczym nie zapomnieć podczas porządków, pobierz listę zadań do kuchni.

Sprzątanie pokoju dziecka

Tutaj zacznie się zabawa. Pamiętaj, żeby do porządków w tym pomieszczeniu zaangażować jego małego lokatora. Poza ogólnymi czynnościami, jak mycie okien, odkurzanie, pranie, wykorzystaj ten moment na gruntowne przejrzenie asortymentu szaf, półek i biurka.

Zróbcie to wspólnie i oddzielcie to, co jest przydatne od tego, z czego pociecha już nie korzysta. Przydadzą się tutaj pudełka: na nieużywane zabawki, na stare podręczniki, niepasujące ubrania, na śmieci. Dzieci nie lubią oddawać zabawek, ale możesz namówić pociechę na to, by przekazała je potrzebującym, podobnie jak ubrania i nieużywane podręczniki lub książki. Jeśli jednak planujesz przekazać stare rzeczy na cele charytatywne, wybierz tylko te w dobrym stanie. Zniszczone, zabrudzone rzeczy oddaj do recyklingu.

Pokój posprzątany? Znajdźcie sposoby na lepsze zorganizowanie przestrzeni. Może przyda się skrzynia do przechowywania zabawek? Albo ozdobne pudełka na drobiazgi? To dobry moment, żeby pozbyć się wrażenia zagracenia w pokoju pociechy. A jeśli masz dziecko w wieku przedszkolnym i chcesz lepiej dostosować pomieszczenie do jego potrzeb, zajrzyj do wpisu: Pokój dla przedszkolaka – o czym należy pamiętać?

Sprzątając przestrzeń malucha łatwo się pogubić, dlatego koniecznie pobierz listę zadań dla pokoju dziecięcego.

 


Wiosenne sprzątanie, chociaż nie należy do ulubionych czynności domowników, ma wiele zalet. Najważniejsza to oczywiście efekt, czyli czyste, odświeżone mieszkanie. Ale oprócz tego to także świetna okazja do pozbycia się nadmiaru niepotrzebnych rzeczy, lepszego zorganizowania własnej przestrzeni, drobnych przemeblowań, które pozwolą lepiej cieszyć się każdym wnętrzem.

To także dobry pretekst, by spędzić czas aktywnie w rodzinnym gronie. Uzbrójcie się w cierpliwość i pomagajcie sobie nawzajem. Wspólnie jesteście w stanie sprawić, że Wasze mieszkanie będzie dawało Wam jeszcze więcej radości.

Zobacz najnowsze realizacje

Poznaj moje prace i przekonaj się, co mogę dla Ciebie zrobić.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

TEL. 532 31 32 33
MAIL: kasia@fanajlo.pl
ADRES: ul. Przy gazowni 1 , Zielona Góra